Testi pozitif milletvekili sayısı 100

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde koronavirüs testi pozitif çıkan vekil sayısı 100'e ulaştı.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde şimdiye kadar 6 vekilden birinin testinin pozitif çıktığı, bu sayının 100'e ulaştığı belirtildi. Buna göre Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesi ve eklentilerine girişlerde Pazartesi gününden itibaren HES Kodu uygulamasına geçilecek.Mİlletvekillerinin ziyaretçileri Genel Kurul çalışmalarının yapılmadığı günler için randevu talep edebilecek. Randevu verilen ziyaretçilere girişte HES Kodu doğrulaması yapılacak ve “Risksiz” bilgisi ardından girişine onay verilecek. Ayrıca ileri tarihli veya tekrarlı girilmiş olan randevu taleplerinde ziyaretçilere giriş noktalarında HES Kodu doğrulaması yapılacak.

Bu arada Meclis Sağlık Komisyonu da Recep Akdağ Başkanlığında koronavirüs gündemiyle toplantı ve o toplantıda, Meclis’te koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirleri masaya yatırıldı.Toplantıda öneriler de gündeme geldi. Meclis restoranlarının kapatılması sadece kapalı olarak servis yapılması, çay servisinin kaldırılması, seçim bölgelerine giden vekillere dönüşte test yapılması, çalışma saatlerinin kısıtlanması önerildi.

'Toplantılar maskeli yapılsın'

Ayrıca Meclis'te tansiyonun yükselmesine yol açtığı tartışma yaratan düzenlemelerin de meclis gündemine getirilmemesi istendi. Genel Kurul ve komisyonlarda konuşmaların maskeli yapılması da öneriler arasındaydı

Toplantıda her parti grubundan bir temsilcinin yer aldığı bir “Koronavirüs Heyeti” oluşturuldu. Heyet TBMM’de alınması gereken önlemlere ilişkin bir mutabakat metni hazırlayacak.