Türkiye futboldan ne kadar kazandı?

Merkezi İngiltere'de bulunan Deloitte Sports Business Group'un raporuna göre, Türk futbol ekonomisinin son 6 yılda 6.3 kat büyüdü. Peki Türkiye'nin futboldan geliri ne kadar? Ayrıntılar Emre Diner'in haberinde.

Kaynak: Emre Diner - tv100

Merkezi İngiltere'de bulunan Deloitte Sports Business Group'un raporuna göre, Türk Futbol ekonomisinin son 6 yılda 6.3 kat büyüyerek, gelirini 2 milyar 570 bin Euro’ya yükselttiği açıklandı. 

Dünyanın en büyük spor endüstrisi merkezi olarak kabul edilen ve İngiltere'nin Manchester kentinde faaliyet gösteren Deloitte Sports Business Group, 2017-2018 yılı "World of Football's Economiy" raporunu yayımladı. Birçok Avrupa ülkesinin yer aldığı raporda Türkiye'nin son yıllardaki gelir karnesi de yer aldı. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de futbol ekonomisi son 6 yılda 6.3 kat büyüyerek gelirlerini yaklaşık 2 milyar 570 liraya yükselttiği kaydedildi.

DEV KULÜPLERİN YILLIK CİROSU 245 MİLYON EURO!

Araştırmada, dünya ölçüsündeki dev kulüplerin yıllık cirolarının 265 milyon euro düzeyinde olduğu ifade edilirken, 245 milyon Euro'dan 283 milyon Euro düzeyine yükselen futbol sektörünün Türkiye'de futbol pastasının büyüklüğünün yaklaşık 1.1 milyar euro seviyesinin altında olduğu dikkat çekti. Rapora göre, söz konusu Avrupa futbol pastasının yaklaşık %8'sini oluşturduğu belirtiliyor.

TRANSFER SIRALAMASINDA TÜRKİYE 7'İNCİ SIRADA

Türkiye, en önemli istatistikte ise bir basamak yükseldi. 10 ülkenin transfer gelir-gider farkına bakıldığında Türkiye, 1,81 milyon Euro'luk bir rakamla geçen yıla oranla 7. sıraya yükseldi. Gelir-gider farkında ilk 9 ülkenin 5'i ekside yer alırken, 4 ülke ise transfer dönemini karlı kapattı. Rapora göre, transfer gelir-gider farkında en fazla kâr elde eden ülkeler Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya oldu.