Mansur Yavaş’ın Twitch’de konuk olduğu, Pqueen kimdir?

Twitch Türkiye'nin en popüler yayıncıları arasında yer alan Pqueen’in asıl adı Pelin Baynazoğludur. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile yayın yapan Pqueen kimdir?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Twitch’de Pqueen olarak bilinen Twitch yayıncısı Pelin Baynazoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile yayın açtı. Yayından elde edilen tüm gelir, Ankara’yı Yeşertme projesi olan Yeşilin Başkenti isimli projeye bağışlandı. Pqueen ve Mansur Yavaş’ın yayınına 350 binden fazla kişi katıldı ve bu sayı Türkiye’de en fazla izlenmeye ulaşan Twicth yayını olarak rekor kırdı. Peki, Pqueen lakaplı Pelin Baynazoğlu kimdir?

Mansur Yavaş geçtiğimiz günlerde gençleri daha iyi dinleyebilmek için Twitch hesabı açtığını duyurmuştu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Twitch yayıncısı Pqueen’in ortak olarak gerçekleştirdikleri Twitch yayınından elde edilen bağış geliri şu an için 25 bini geçti. Mansur Yavaş, yayında gençlere izlemeleri için “Yüzüklerin Efendisi” filmini önerdi.

 

Pqueen lakaplı Pelin Baynazoğlu kimdir? 

Pqueen olarak bilinen Pelin Baynazoğlu 18 Temmuz 1992 yılında doğmuştur. Ankara’da doğan ve büyüyen Pqueen, internet kafede oynadığı GTA Vice City oyunu ile oyun dünyasına atıldı.

Pqueen küçük yaşlarından itibaren yirmili yaşlarına kadar TRT Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğunda dans etmiştir. Pqueen iktisat bölümünden mezun olmuştur.

Daha sonra Dumlupınar Üniversitesinde Pedogojik Formasyon eğitimini tamamlamıştır. Şu anda İşletme fakültesinde yüksek lisansını yapmaktadır. Kütahya'da yaşamaktadır.

2017: Pqueen’in yayıncılık dünyasına ilk adım

2017’de Twitch platformunda ilk yayınını açan Pqueen, kendine has mizacıyla zaman içerisinde bir kitle sahibi olma yolunda emin adımlar atmaya başladı. Hikaye tabanlı, simülasyon ve zaman zaman FPS türünde oyunlar oynayarak hem kendini hem de izleyenleri eğlendirmeyi başaran Pqueen, 2019’da kariyerinin merdivenlerini çoklu olarak çıkmasını sağlayacak bir karar alacaktı. 

2019: JTG TV NoobStar macerası

2019’da JTG TV’nin düzenlemiş olduğu Algida Boom Boom NoobStar adlı yarışmaya yarışmacı olarak katılan Pqueen, bu yarışmada Jahrein ve PintiPanda ikilisinin oluşturduğu jüri ekibinin karşısına çıktı. Bu yarışmada kendisine rakip olan yarışmacılar arasında ise Elraenn, Toqtir ve Zade gibi günümüzün popüler yayıncıları yer alıyordu. Pelin “Pqueen” Baynazoğlu, NoobStar yarışmasında sona kalamamış olsa da Twitch kanalı için büyük bir kitle edinmiş olarak yarışmaya veda etti. NoobStar, Pqueen isminin günümüzdeki popülerliğine ulaşmasında büyük bir kilometre taşı olmuştur.

Twitch Türkiye’nin en çok izlenen kadın yayıncısı

2017’de ilk adımını attığı Twitch’te birkaç yıl içinde önemli bir konuma erişen Pqueen, Twitch Türkiye’nin en çok izlenen kadın yayıncısı ünvanını uzun süredir elinde tutuyor. Buna ek olarak uluslararası kadın yayıncılar arasında da kendine yer bulan Pqueen, güncel yayınlarında sık sık 10.000 izleyici barajının üstünde kalmayı başarıyor.

Ocak ayında Twitter hesabında rutin olarak paylaştığı yayın duyurusunun görselinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yer veren Pqueen, hem kendisini hem de Twitch Türkiye kitlesini heyecanlandıran bir karşılık aldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan kendisiyle etkileşime geçmesi ve yayınına katılmak istediğini belirtmesiyle birlikte Pqueen’in takipçileriyle birlikte tüm Twitch Türkiye kitlesi merakla beklemeye başladı.

Bu heyecanlı bekleyişi 14 Mart 2021’de Twitter hesabından yaptığı duyuruyla sona erdiren Pqueen, 17 Mart 2021’de ABB Başkanı Mansur Yavaş ile “Pqueen ile Kimdir?” adlı bir konseptte Twitch yayını gerçekleştirdi. gerçekleştirilecek yayını Pqueen’in Twitch kanalından takip edebilirsiniz.

Twitch nedir?

Twitch, Instagram, Facebook ve Youtube gibi bir sosyal medya platformu olarak ifade edilirken içerisindeki canlı yayın özelliği ile adından söz ettiriyor. 10 yıla yakın bir geçmişi bulunan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın yapmak isteyen kişilerin insanlarla iletişim kurduğu bir yer olarak ifade ediliyor. İlk çıktığı zamandan bu yana gün geçtikçe popülaritesi artan bu platform, League of Legends yani oyuncuların genel olarak LOL diye andığı oyun hakkında yapılan yayınlar sonrası şimdiki halini aldı. LOL yayınlarıyla ününe ün katan Twich, sonralarda diğer başka oyunlara da ev sahipliği yapmaya başladı. Twitch platformu üzerinden yapılan yayınlara öyle rağbet gösteriliyor ki, uygulamanın günlük ziyaretçi sayısı 30-40 milyonlara kadar çıkabiliyor.

Bu platform üzerinden Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 konsollarına sahip bütün kullanıcılar, istedikleri zaman yayın yapabilir. Ayrıca, canlı oyun görüntülerini izleyicilerine sunan yayıncılar, kendi ses kayıtlarını da yayınlarına gömebilirler. ABD merkezli olan Twitch, Türkçe dahil olmak üzere birçok dil hizmeti sunuyor ve global anlamda herkes istediği videoyu izleyebiliyor. Anlayacağınız, Türkiye'den bir izleyici Youtube'da olduğu gibi ABD'den çıkmış bir yayını izleyebiliyor.