Urartulardan kalma kalenin 21 yıldır bekçiliğini yapıyor

Van'ın Tuşba ilçesinde 54 yaşındaki Veyis Günini, "evim" ismini verdiği Urartuların en görkemli yapılarından Ayanis Kalesi'nde 21 senedir bekçilik yapıyor. Günini, "Evimi bahçemi nasıl koruyorsam burayı da koruyorum. Gece bazen defineciler geliyorlar. Silahla ateş açarak burada olduğumu hissettiriyorum." şeklinde konuştu.

Urartulardan kalma kalenin 21 yıldır bekçiliğini yapıyor

Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Ayanis Mahallesi'nden, 5 çocuk babası 54 yaşındaki Veyis Günini, Urartu Kralı 2. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim tepeye yaptırılan Ayanis Kalesi'ni korumak için yıllardır emek veriyor.

"ÇIKAN ESERLERİ GÖZÜM GİBİ KORUYORUM"

Günün ilk ışıklarıyla evinden çıkıp 2 kilometre yürüyerek ulaştığı kaledeki mesaisine başlayan Günini, süslemeleri, kerpiç duvarları, taş işlemeleriyle Urartuların bugüne ulaşan en görkemli yapılarından biri olarak kabul edilen tarihi mekanda özveriyle görevini sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 36 yıldır yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan eserleri koruyan, definecilerin zarar vermesini engelleyen Günini, gayreti ve yardımseverliğiyle kazı ekibindekilerin en sevdiği mesai arkadaşlarından biri oldu.

Veyis Günini, ömrünün büyük bölümünü kaleyi koruyarak geçirdiğini söyledi. Tarihi mekanı sürekli kontrol ettiğini anlatan Günini, "21 yıldır bu kaledeyim. Evimi, bahçemi nasıl koruyorsam burayı da öyle koruyorum. Bazen gece defineciler geliyor. Özellikle sonbaharda kaçak kazı yapmaya geliyorlar. Gece bazen silahla ateş açarak burada olduğumu hissettiriyorum." dedi.

Urartulardan kalma kalenin 21 yıldır bekçiliğini yapıyor - Resim : 1

"BURASI BENİM İKİNCİ EVİM"

Kazıların sürdüğü kaleyi boş bırakmadığını belirten Günini, şunları kaydetti:

"Kalede kalp krizi geçirdim. Ona rağmen burayı terk etmedim. Beni hastaneye götürdüler. İkinci gün tekrar görevimin başına geldim. Zor bir görev. Bazen günde 5 kez kalenin zirvesine çıkıyorum. Bazen de evimin bahçesinden dürbünle izliyorum. Sürekli kaleyi gözetliyorum. Burası benim ikinci evim. Burada evimden daha çok zaman geçiriyorum. Çıkan eserleri gözüm gibi koruyorum. Çevre düzenlemesini yaptım. Su az olmasına rağmen bahçemdeki meyve ağaçlarını burada da yetiştirdim.

Urartulardan kalma kalenin 21 yıldır bekçiliğini yapıyor - Resim : 2

"AYANİS KALESİ İLE ÖZDEŞLEŞTİ"

Kalede yürütülen kazıların başkanlığını yapan, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı ise "21 yıldır beraberiz. O bizim için bir bekçi değil, ağabey ve ekipten biri. Sadece kaleyi korumuyor, başımız sıkıştığında da destek oluyor. Gözümüz hiç arkada kalmıyor. Kendi evi gibi burayı koruyor. Bizim için çok özel biri, Ayanis Kalesi ile özdeşleşti." diye konuştu.