Hacer Haniç

Hacer Haniç

Son Yazıları

SGK çalışanları seslerinin duyulmasını istiyor

Öncelikle üzerime düşen bir sorumluluğu yerine getirmek istiyorum. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmasının ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları yoğun bir iş yükünün altına girdi. 

8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi bulunanlar, yaş sınırına takılmadan, Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR ayrımı gözetilmeden emekli olabilecekler. 2 milyon 250 bin kişiyi doğrundan ilgilendiren yasanın yürürlüğe girmesiyle SGK önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşların taleplerine yetişebilmek için yoğun çaba harcayan SGK çalışanları seslerinin duyulmasını istiyor. 

Yazının Devamı

Terör siyaseti kaybettirir

Seçimlere az bir süre kaldı. Muhalefet, bütün stratejisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı göndereceğiz üzerine şekillendiriyor. Ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair henüz net bir fikir yok. Sadece seçim kazanmaya odaklanmış bir bloklaşma var.

Bu bloklaşmaya bakılırsa seçim yapmakta anlamsız. Seçim sonuçlarını şimdiden tayin ettiler. Bazı medya ve anket şirketlerini kullanarak seçimi garantiledikleri, hile dışında seçimi kaybetme ihtimallerinin bulunmadığı algısını yerleştirmeye çalışıyorlar. Olası seçim kaybedilirse "hile yapıldı" diyerek seçimleri manipüle etme, sokakları karıştırma durumları yaşanabilir.

Yazının Devamı

Siyaset millet için yapılır

Seçim trafiğine girdik. İttifakları genişletme arayışları, siyasi pazarlıklar devam ediyor. Aday adaylığı başvuruları sona erdi, sıra milletvekili listelerini belirlemeye geldi. Siyaset sahnesinde yer almak isteyenlerin büyük bir gayretle bu alanı zorladığını görüyoruz.

Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, kamu görevlileri siyasete atılmak ve milletvekili olmak için sıraya girdiler.

Yazının Devamı

İttifaklar, riskler ve seçim kazanma stratejileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladı. Seçim 14 Mayıs’ta. Seçimin ikinci tura kalması halinde 28 Mayıs’ta tekrar sandığa gidilecek. 

Millet İttifakı’ndaki aday krizi, süren gergin toplantılar ve yürütülen “arka kapı diplomasisi” ile şimdilik çözüldü. Seçime kaldı 59 gün. Gündemde yeni ittifak bileşenleri, aday adaylığı başvuruları, milletvekili listeleri var.

Yazının Devamı

6’lı masa çıkmazı

Tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşadığımız bu süreçte 6’lı masa bileşenlerinin ciddiyetten ve nezaketten uzak çocukça çıkışlarına şahitlik ediyoruz. Türkiye’nin deprem, kuraklık, ekonomi, kalkınma, dış politika, terör, eğitim, sağlık, barınma ve göç gibi hayati öneme sahip konuları ve çözüme kavuşulması gereken birçok sorunu varken, 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı meselesi iki yılı aşkın süredir ülke gündemini kilitledi.

Toplantılar, deklarasyonlar, ortak mutabakat metinleri, imzalar, baskılar, dayatmalar, kaos, kriz derken bir türlü açıklanamayan, malumun ilanı cumhurbaşkanı adayı nihayet seçime iki ay kala kamuoyu ile paylaşıldı. 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Yazının Devamı

Kuraklık alarm veriyor

Pandemi bitti derken ülkemiz deprem fırtınaları ile sarsılıyor. Hayatını kaybeden 45 bin ve evsiz kalan 1,5 milyon insanımızın varlığını konuşuyoruz. Bu acı hadiselerden ders alınırsa geleceğe dair bir fırsat oluşur. Eğer ders alınmazsa her defasında ağır bedeller ödemeye devam ederiz...

Fay haritasını ezberledik. Deprem riskinin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Sadece deprem de değil, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kaldı ki deprem riskine karşı önlem almak kuraklığa göre daha kolay.

Yazının Devamı

Normalleşelim ama nasıl; unutarak mı yoksa...

Kırılgan ve hassas bir süreçten geçiyoruz. Ülkemiz depremle kötü sınanıyor. Şok etkisi sürüyor ve acılar henüz taze. İyimser bir tablo çizerek yaşananların unutulması sağlanabilir ya da sıcağı sıcağına deprem gerçeğini her yönüyle gündemde tutarak ihtiyacımız olan bilincin oluşması için bu en doğru zaman dilimi değerlendirilir.

Depremin ardından Gaziantep’in Nurdağı ilçesine koordinatör vali olarak görevlendirilen Şırnak Valisi Osman Bilgin yaşananları açık bir ifadeyle şöyle dile getiriyor: “Kusura bakmayın, belki geç geldik ama durum bildiğinizden çok daha vahim. Yaşadığımız afet çok büyük bir afet. Örnek vermek istiyorum size. Nurdağı ilçesinin tamamını yıkım kararı aldık. Durum açıklanan rakamlardan en az 3, 4 belki 5 kat daha kötü. Bazı illeri komple yıkıp yeniden iller yapacağız. Şehirler haritadan silinecek, yeni haritalar oluşturulacak. Devletin görevlileri olarak geç geldiysek sizden özür diliyoruz…”

Yazının Devamı

Türkiye’nin deprem gerçekleri

Türkiye'yi sarsan depremin 11. günündeyiz. 6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7; 13.24’te Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Kilis'te büyük yıkıma yol açtı.

Aylardır üzerinde konuşulan altılı masanın adayı kim olacak, seçim gündemi, ekonomik kriz, enflasyon her şey bir anda anlamını yitirdi. Adeta bir kırılma anı yaşandı, Türkiye için yeni bir dönem başladı. Doğrudan 13,5 milyon kişiyi etkileyen, resmi rakamlara göre 30 bini aşkın insanımızı kaybettik, 80 binin üzerinde yaralı var. Tarifsiz bir travma ve acı…

Yazının Devamı

Gün birlik ve dayanışma günü

6 Şubat 2023, günlerden pazartesi. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesinde gece ve öğle saatlerinde iki ayrı sarsıcı deprem meydana geldi. Türkiye en büyük doğal afetlerinden birini yaşadı. Artık bu tarih Türkiye için çok şey ifade ediyor.

500 yıldır stres biriktiren fay parçaları kırıldı. Güneydoğu, Doğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu’yu kapsayan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde yaşanan iki ayrı deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay’ı yaşanılamaz hale getirdi.

Yazının Devamı

Merhaba!

Merhaba tv100.com okurları.

Ben de tv100 ailesine katılmış bulunmaktayım. Bugüne kadar radyo, TV ve gazete olmak üzere medyanın farklı mecralarında yer aldım.

Yazının Devamı