Hacer Haniç

Hacer Haniç

Son Yazıları

Millete rağmen siyaset olmaz

Millet, 15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütünün işgal ve istila girişimine karşı vatanına, devletine sahip çıkmak için canını ortaya koydu. O gece olayın ciddiyetine varınca “sabaha kalmaz hepiniz derdest edileceksiniz kaçarı yok; lakin Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demiştim. Bu bir milattı. Türkiye’yi içten içe kemiren yıllanmış FETÖ yapılanmasının arkasında ABD/NATO güçlerinin olduğu net bir şekilde anlaşıldı.

Cumhur İttifakı, 15 Temmuz 2016 gecesi, FETÖ terör örgütünün işgal ve istila girişimine karşı meydanlara inen millet tarafından kuruldu. Millete rağmen siyaset yapılmaz. NATO Zirvesi, İsveç’in NATO üyeliğinin onayı, söylem eylem karmaşası, seçim sonrası akaryakıta, mal ve hizmetlere eklenen yüksek vergiler, ÖTV, MTV, zam üstüne zamlar, iktidarın ısrarcı ekonomi politikaları sonrasında atılan adımlar milletin huzurunu kaçırmış durumda.

Yazının Devamı

Dijital oyun bağımlılığı toplum sağlığını...

Okulların tatile girmesiyle aileler çocuklarının boş vakitlerini nasıl dolduracağını düşünüyor. Dijitalleşmenin hayatımızın her alanına temas ettiği, alışkanlıkların ve hobilerin değiştiği yeni bir kültür ve yeni bir yaşam biçimine doğru ilerliyoruz.

Teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan dijitalleşme eğitimden sağlığa, ulaşımdan sosyal yaşama kadar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Burada dijitalleşmenin avantajlarından yararlanıp dezavantajlarının oluşturduğu sorunlara karşı önlemler alma, yeni yasalar çıkarma zorunluluğu doğuyor.

Yazının Devamı

Sınır aşan göçler

Türkiye’de göç ve sığınmacı sorunu hem sosyo-ekonomik hem siyasi sonuçları açısından en çok tartışılan konuların başında yer alıyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sahillerde, halka açık plajlarda, parklarda, millet bahçelerinde kendini gösteren sığınmacı yoğunluğu ve oluşturduğu rahatsızlık her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Yazının Devamı

Bayram hatırlamaktır, neyi kaybettiğini hatırla...

Kurban Bayramı tatili nedeniyle insanlar tatil beldelerine akın etti. Yoğun trafik, yol kenarlarına bırakılan çöpler üzücü ve şaşırtıcı, bir o kadar da düşündürücü görüntüler oluşturdu.

Bununla ilgili, “Hani Türkiye’de ekonomi kötüydü, geçim sıkıntısı yaşanıyordu” şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Sadece bu yönüyle de değil, bakıldığında mekânlar, restoranlar, alışveriş merkezleri dolu. Gayrimenkul, araba almak için birbiriyle yarışan, sıraya giren bir kesimin varlığını tartışıyoruz. Yalan değil, gözle görülen bir gerçeklikten söz ediyoruz.

Yazının Devamı

Konut sorunu acil çözüm bekliyor…

İstanbul'da ve birçok kentte artan kira fiyatları nedeniyle geçen yılın haziran ayında yürürlüğe giren kira artış oranına getirilen yüzde 25 sınırlandırılmasının süresi doluyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Temmuz 2023’te tarihi dolacak düzenlemeyi yeniden TBMM’ye getirmek için çalıştıklarını söyledi. AK Parti MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Ömer Çelik de fahiş kira artışlarıyla ilgili iletilen bütün şikâyetleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Yazının Devamı

Türkiye’nin muhalefet sorunsalı

Türkiye’yi 21 yıldır aralıksız AK Parti hükümeti yönetiyor. Tabii bu tabloyu 2015 öncesi ve 2015 sonrası şeklinde iki ayrı bölümde değerlendirmek gerekiyor.15 Temmuz Darbe Girişimi ile Türkiye yeni bir sürece girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin darbeye karşı güç birliği yapması, AK Parti ile MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı ve seçmen potansiyeli 2015 sonrası yapılan seçimlerin kaderini belirleyen en önemli etkendir.

Yazının Devamı

Tarihi tören, Devlet Bahçeli ve Türkiye Yüzyılı

Seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TBMM Başkanı sıfatıyla Devlet Bahçeli'den mazbatasını alma ânı ve yemin töreni Cumhur İttifakı seçmenini hem duygulandırdı hem gururlandırdı. Bu unutulmaz tablo umudun, güvenin ve istikrarın yansıması olarak tarihe geçti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Göreve Başlama Töreni” baştan sona muhteşemdi diyebilirim. Törene, 50’si devlet ve hükümet başkanı olmak üzere, 81 ülkeden yüze yakın üst düzey yabancı konuk katıldı. 

Yazının Devamı

Omuz omuza

Türkiye 14 Mayıs’ta 28. Dönem Milletvekili, 28 Mayıs’ta da Cumhurbaşkanı tercihini gerçekleştirdi. İkinci tur seçimlerinde bir sürpriz yaşanmadı ve beklenen oldu. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,16 oy oranıyla Cumhurbaşkanlığı seçiminden rakibine fark atarak zaferle ayrıldı. Cumhur İttifakı, Meclis'te çoğunluğu elde etmeyi başardı.

Türkiye'deki tarihi seçimler dünya basınında da geniş yer buldu. Yabancı gazeteler Türkiye'deki seçimleri yakından takip etti. Seçimden önce diktatör tarzı ifadeler ile isnat ettikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, yeniden seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak manşetten vermek durumunda kaldılar. Türk milleti, yabancı basına kapak öyle değil, böyle yapılır dedi.

Yazının Devamı

İkinci tur seçimlerine giderken…

İki yılı aşkın süredir gündemimiz seçim. Seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. 6’lı Masa görüşmeleri ile başladık, uzun süre cumhurbaşkanı adayları kim olacak konusu ile devam ettik. Masa'ya oturanlar, Masa'yı terk edip gerisin geri dönenler, gizli ortaklıklar, yapılan pazarlıklar, taahhüt edilen şeyler, beyannameler, çıkan siyasi krizler, terör, mafya desteği, kumpaslar, istifalar derken 14 Mayıs seçim gününe geldik.

Gelişmeleri takip ederken, yaşanan bu karmaşayı ancak sandık çözer demiştim. Öyle de oldu. Tahmin ettiğim üzere parlamento çoğunluğunu Cumhur İttifakı aldı, 6’lı Masa projesi çöktü, terör siyasetine geçit verilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık ara farkla önde tamamladığı seçim ikinci tura kaldı.

Yazının Devamı

Türkiye dünyaya demokrasi dersi verdi

Türkiye, siyasi tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden biri olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’ni geride bıraktı. Cumhur İttifakı meclis çoğunluğunu aldı. Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44’te kaldığı seçimde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49’u geçerek birinci turu açık ara önde tamamladı. Seçim ikinci tura kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasındaki, “Bu süreçte herkes milletimize sözünü söylemiş, milletimiz de bugün kararını vermiştir. Artık buna yeni yeni kılıflar uydurmanın anlamı yok. Sonuç ne olursa olsun, Cumhurbaşkanlığında tercihini bizden yana kullanan 27 milyon vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum. Tercihini kimden yana yaparsa yapsın, demokrasi şölenine katılan 56 milyon vatandaşıma teşekkür ediyorum. Milletimiz tercihini seçimin ikinci tura kalmasından yana yaptıysa başımızın üstünde yeri var. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” ifadeleri "Türkiye’de demokrasi yok, otoriterlik, tek adam rejimi var" şeklinde kasıtlı ve yalan yanlış üretilen algılarını yıktı geçti.

Yazının Devamı

Türkiye’de seçim güvenliği

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) hazırladığı Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi takvimi işliyor.

Türkiye, üç gün sonra beş yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile 600 kişilik yeni parlamento üyelerini seçecek.

Yazının Devamı

Neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bir gereksinimin neticesi olarak hayata geçti. Bugün muhalefet bloğunun ana seçim gündemi Parlamenter Sistem’e geri dönmek üzerine şekilleniyor. Özellikle genç seçmeni bu yönde etkilemeye çalışıyorlar. Türkiye, Parlamenter Sistem ile yönetilirken neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ihtiyaç duyuldu? Türkiye’yi sistem değişikliğine mecbur bırakan gerekçeler neydi?

Türkiye, demokrasi anlayışının gerekliliği olan çok partili siyasi hayata Cumhuriyet'in ilanından tam 23 yıl sonra geçebildi. Buna rağmen ilerleyen yıllarda Türk demokrasisi askeri ve sivil pek çok müdahaleye karşı mücadele vermek zorunda kaldı.

Yazının Devamı

Çözülmesi gereken bir muhalefet sorunu var

Ramazan ve bayramın manevi havası ile son bir ayını sakin geçirdiğimiz seçim gündemi yerini daha sert bir ortama bırakacak gibi.

Bugün yarın derken seçime kaldı 17 gün. Etnik ve mezhep kışkırtıcılığı üzerinden siyaset sahnelendiğine şahitlik ediyoruz. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu geçmişten bu yana üzerine oynanan iki konuyu siyasi malzeme haline getirdi.

Yazının Devamı

Önce Türkiye diyeceğiz…

Bin aydan daha hayırlı olduğu bizlere bildirilen, Kadir Gecesi’nin de içinde bulunduğu on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i bu yıl seçim atmosferinde idrak ettik.

Bugün arefe yarın Ramazan Bayramı. Bu vesileyle milletimizin ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı kutluyor, insanlığa huzur, refah getirmesini diliyorum.

Yazının Devamı

Seçimin kazananı Cumhur İttifakı olacak

Hatırlayın, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı sekteye uğramıştı. Seçmen FETÖ ve PKK’nın, siyaseti dizayn etme hamlesine karşılık AK Parti’yi cezalandırarak tepkisini ortaya koymuştu. O dönem devletin içindeki FETÖ yapılanması, Kürt sorunu adı altında başlatılan açılım sürecinde verilen tavizler nedeniyle AK Parti sorumlu tutulmuştu. Akabinde FETÖ ve PKK ile mücadele politikaları devreye girince, AK Parti yeniden tek başına iktidara gelme imkânı yakaladı.

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonrası Cumhur İttifakı’nın temelleri atıldı. Darbelere, vesayetlere, siyasi krizlere yol açan Parlamenter Sistem yerine 16 Nisan 2017’de halk oylaması yapılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi…

Yazının Devamı