Hacer Haniç

Hacer Haniç

Son Yazıları

Türkiye Yüzyılı

29 Ekim 2023 Pazar günü Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl kutlamaları ülkemizin dört bir yanında, büyük bir bilinç ve gururla kutlandı. Caddeler, sokaklar, parklar, binalar her yer bayraklarla süslendi. Kutlamaların ana merkezi Anıtkabir ve İstanbul Boğazı oldu. Anıtkabir ve Dolmabahçe Sarayı 7’den 70’e vatandaşların ziyaretçi akınına uğradı. Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla Türk donanması, İstanbul Boğazı'nda 100 savaş gemisi ile tarihinin en büyük resmi geçidini gerçekleştirdi.

"Nizam Cumhuriyet" olarak ifade edilen düzenin alınmasının ardından gemiler, resmi geçit için İstanbul Boğazı'na girdi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'nun TCG Anadolu’dan sevk ve komuta ettiği boğaz geçişi öncesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timleri Türk Yıldızları ve Solotürk gösteri yaptı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve TSK komuta kademesi ile töreni takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortaya çıkan muhteşem görüntüleri sosyal medya hesaplarından “Türkiye Yüzyılı” etiketiyle “şanla, şerefle, sevinçle” diyerek paylaştı.

Yazının Devamı

Cumhuriyet’imizin 100. Yılı kutlu olsun...

29 Ekim 1923 Pazar günü Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’nı kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı, Türk milletinin mensubu olmanın önemini, kıymetini daha net anladığımız bir süreçten geçiyoruz.

Baskı ve boyunduruk altında kalmadan, bizlere üzerinde onurlu ve özgürce yaşayabileceğimiz bir vatan bırakan kahramanlarımızı saygı ve minnetle yâd ediyorum.

Yazının Devamı

Adalet mülkün temelidir

MHP lideri Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlandığı 28 Mayıs 2023 akşamı, MHP Genel Merkezi'nde yapmış olduğu konuşmada, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13. Cumhurbaşkanı seçildiğini belirterek şu ifadeleri kayda geçmişti:

“Türk milleti tarih yazmıştır. İstikrar ve güvenliğimiz, iç barış ve huzur ortamımız sandıkta müdafaa edilmiştir. Bugün 85 milyon vatandaşımızın tamamı kazanmıştır. Bugün mazlumlar, milli birlik ve kardeşliği kalbinde bayraklaştırmış herkes kazanmıştır. Bugün kucaklaşma, kaynaşma ve muhabbet kazanmıştır. Kaybeden kötülerdir, kanlı heveslerdir. Hain ve kötürüm niyetlerdir. 28 Mayıs, fetih öncesi bir tarih olarak fethin önemi ne ise siyasete de o önemi kazandıracaktır. Önümüzdeki günlerde çok şey değişecektir, her şey değişecektir. Öyle gözüküyor. İnşallah Türkiye değişmez.”

Yazının Devamı

İsrail’in Filistin’de estirdiği terör ve...

İçinde yaşadığımız dünya düzeni 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan dünya düzenidir. Birleşmiş Milletler (BM), NATO, Dünya Ticaret Örgütü vesaire gibi mevcut dünya düzeni şekillenirken İsrail de bu dönemde 1948 yılında devlet olarak kuruldu. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra tek kutuplu dünyanın hâkim gücü ABD idi, 20.yy birlikte tek kutuplu dünya düzeni bitti. Artık Çin, Türkiye, Rusya, Hindistan gibi bölgesel güçler var ve dünyada yeni bir dönem başladı.

Yeni dönemdeki jeopolitik mücadelelerde ABD, Çin, Rusya dünyanın farklı coğrafyalarında hâkimiyet mücadelesi veriyor. Çin ve Rusya BRICS, ŞİO gibi oluşumlarla çok kutuplu dünya düzeni için taraftar toplarken; düzenlediği ‘Demokrasi Zirvesi’ne Türkiye ve Macaristan’ı davet etmeyen ABD, demokrasi, uluslararası hukuk, insan hakları, özgürlükler ve kurallara dayalı açık toplumdan bahsetmeye devam ediyor.

Yazının Devamı

Sorumluluk iktidarda…

TBMM 28. Dönem İkinci Yasama Yılı 1 Ekim itibariyle açıldı. Siyasi partilerin haftalık olağan grup toplantıları başladı. Artık siyasi gündemi, meydanı boş bulan etki ajanları ve internet medyasını kirleten trol örgütleri değil siyasi parti liderlerinin konuşmaları belirleyecek.

Demokrasinin gereği olarak seçimler yapılır, halkın iradesi sonucu iktidar ve muhalefet belirlenir. 2023 genel seçimlerini geride bıraktık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM 28. Dönem İkinci Yasama Yılı açılış konuşmasını yapmak için TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde muhalefet sıraları her zamanki gibi yine ayağa kalkmadı.

Yazının Devamı

Türk milletini, Türk devletini sömürü düzenine...

Gazeteciler, Trabzon’a gelen Arap turistlere Trabzon’u tercih etmelerinin nedenini soruyor. Arap turistler, Trabzon güler yüzlü, yardımsever insanların yaşadığı, doğası güzel ve güvenli bir şehir cevabını veriyor.

Trabzon gerçekten doğa harikası bir yerdir. Terör, hırsızlık, kapkaç, taciz olaylarının yaşanmadığı güvenli bir şehirdir. Hatta bir Arap turist şöyle diyor; “Trabzon’da gece boyunca geziyoruz kendimizi hiçbir şekilde tehlikede hissetmiyoruz.”

Yazının Devamı

Demokraside yeni bir icat bulundu...

Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. Muhalefet seçim gündeminden uzak kendi iç hesaplaşmalarına kilitlenmiş durumda. Her gün öncekinden daha vahim yeni iddialar, ifşalar gün yüzüne çıkıyor. Muhalif seçmen, büyük hayal kırıklığı yaşıyor, umudunu kaybetti, iyi ki bunlar seçimi kazanmamış der hale geldi. Artık oy verdikleri muhalefetten bahsetmek dahi istemiyorlar.

Millet İttifakı başından bu yana iktidarı hedefleyen ve ülkeyi yönetme niyeti taşıyan bir siyasi birlik değil. İçinde millet olmayan, kadrolaşma, siyasî ve ekonomik çıkarlarını korumak adına organize edilen yapıdan ibaretti. Seçim süresince bunu çoğu kez anlatmaya çalıştım. Kimileri "Haksızlık ediyorsunuz" demişti. Geldiğimiz noktada gerçekler herkes tarafından net şekilde görüldü.

Yazının Devamı

1982 Darbe Anayasası’ndan geriye ne kaldı?

41 yıl önce yürürlüğe giren ve “darbe” ürünü olarak değerlendirilen 1982 Anayasası’nın bugüne kadar birçok defa değiştirilmesine rağmen üzerine yapılan tartışmalar hiç bitmiyor. Her seçim döneminde Türkiye'nin daha özgürlükçü, daha demokratik, sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten, mevcut anayasayı değiştirme önerileri sunan siyasi parti temsilcilerini görüyoruz.

2023 genel seçimleri sürecinde 6’lı masa bileşeni DEVA Partisi’nin Genel Başkanı Ali Babacan, "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür" ifadesinin yer aldığı 66. maddenin revize edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Öncesinde ülkede "uygun iklim" olduğunda Anayasa'nın ilk dört maddesi üzerinde de tartışılabileceğini savunmuştu. Sonrasında aldığı tepkilerden dolayı geri adım atmak durumunda kalsa da seçim sonuçlarına bu çıkışın olumsuz etkisi yansıdı.

Yazının Devamı

Nerede aşırılık orada sorun

20. yüzyıldan itibaren Avrupa’da sanayinin hızla yayılmasıyla birlikte ucuz ve bol hammaddeye sahip olabilmek adına ortaya çıkan rekabet ortamı, sömürgeciliğe zemin hazırlamıştır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, önemli suyollarının geçiş güzergâhında yer aldığı ve petrol, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının varlığı nedeniyle güçlü devletlerin sömürge edinme yarışında siyasi ve askeri girişimlerin merkezi haline gelmiştir.

1. ve 2. Dünya Savaşı, İsrail’in kurulması, Büyük Orta Doğu Projesi, Körfez Savaşı, Afganistan ve Irak’ın işgali son olarak Arap Baharı bu girişimlere örnektir. 2009’dan sonra ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz, artan enerji fiyatları ve bütçe açıklarının kapanmasında enerji kaynaklarının daha ucuz ve güvenli bir şekilde temin edilme gerekliliğini doğurdu.

Yazının Devamı

Fındığa ve üreticilerine hak ettiği değer...

Fındık, Türkiye’nin en değerli tarım ürünlerinden birisidir. Türkiye, fındık üretim miktarında, fındık dikim alanında ve fındık ihracatında dünyada ilk sırada yer alıyor. Dünya fındık üretimi ve ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiren Türkiye dünya fındık piyasasında lider ülke konumundadır.

Ayrıca dünyanın en lezzetli fındığı Doğu Karadeniz bölgemizde yetişmektedir. Ülkemizde yetişen dünyaca ünlü bu kaliteli fındık, marka değerini Karadeniz'in iklimine, doğasına ve çalışkan insanına borçludur.

Yazının Devamı

Din istismarı en büyük zararı dine ve...

Din, inançlı insanların en temel değerleri arasında yer alır ve aynı zamanda en büyük zaaflarından birisidir. Din, kaynağı vahye dayanan bireyin ve toplumun mutluluğunu, huzurunu amaçlayan kurallar bütünüdür. Din, insanın varoluşuyla birlikte gelen inanma ihtiyacına cevap veren ve hayata anlam katan ulvi bir yoldur. İslami kural ve kaidelerine göre din akıl eden insanların iyiye, güzele, doğruya ulaşabilmesi için köprü görevi görür.

Din, samimiyet üzerine inşa edilmiştir. Bu yüzden Allah Rasulü (s.a.s.) “Din nasihattir, samimiyettir” buyurmuş, ashab-ı kiram “kime karşı?” diye sorunca, “Allah’a, Kitabı’na, Rasulü’ne, Müslümanların idarecilerine ve bütün Müslümanlara karşı” yanıtını vermiştir.

Yazının Devamı

En büyük yatırım, eğitime ve insana yatırımdır

Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001’de kurulan AK Parti iktidarı 22 yılını geride bıraktı. Altyapıdan imara, sağlıktan savunma sanayiine birçok alanda büyük hizmetlere imza atan AK Parti, eğitim konusunda beklenen gelişmeyi kaydedemedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Eğitim ve kültür konusunda niye nispeten geri kaldığımız hususunda hep hayıflanıyorum. Demek ki bir şeyleri eksik bırakmışız…” şeklinde ifadeler kullanarak eğitim konusundaki öz eleştirilerini zaman zaman dile getiriyor.

Yazının Devamı

İstanbul yönetilmeyi bekliyor

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde yenilgiye uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu ile "değişim" savaşı veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, il il dolaşıyor. İBB Belediye Başkan adaylığı sürecinde dikkat çeken İstanbul dışı seyahatler seçildikten sonra aralıksız devam ediyor. İstanbul başkansız yönetiliyor desek abartmış olmayız.

Ekrem İmamoğlu, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin hataları ve HDP dâhil muhalefetin tamamının oy desteğini alması üzerine İBB Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. İBB’nin 25 yıl sonra el değiştirmesi Ekrem İmamoğlu’nun başarısı olarak lanse edildi, buna da en çok kendisi inandı ve güç sarhoşluğuna erken kapıldı.

Yazının Devamı

 “Doğayla savaş halindeyiz; kazanırsak kaybederiz"

Çocukluğum Trabzon’da geçti. Yazları mezraya çıkardık, orada küçük bir evimiz vardı. Evimizin az ilerisinde su ihtiyacımızı karşıladığımız bir kaynak suyu akardı. Bu kaynak suyundan pişen yemeklerin, demlenen çayın lezzetini başka bir yerde bulamıyorduk. Sonra ne mi oldu? Mezramızın bulunduğu alanlara yeni kocaman yollar yapıldı, kıymeti bilinmeyen o güzelim kaynak suları da kayboldu gitti.

Geçen yaz mezraya çıktım, kimsecikler kalmamış. Evler eskimiş, yollar ıssız, sular çekilmiş. Değdi mi? Su nerede hayat orada...

Yazının Devamı

Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar

Türkiye ekonomik ve siyasi olarak zor bir süreçten geçiyor. Aslında sorun genel anlamda küresel. Savaşlar, zorunlu göç, pandemi, tedarik sıkıntısı, arz talep, piyasa fiyat dengesinin bozulması, büyüme belirsizliği derken dünya ekonomik dar boğaza girdi. Üzerine Türkiye 120 bin kilometrekarelik alana yayılan, 11 ilimizi, 14 milyon insanımızı doğrudan etkileyen büyük bir deprem felaketi yaşadı. Ardından seçim gündemi ve bugün önümüze koyulan acı reçete.

Türkiye tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen halihazırda büyüme kaydediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomik olarak toparlanması zor değil. Gelir dağılım eşitsizliğine tekrar dikkat çekmek istiyorum. Üretilen değerden herkesin adil pay alması, nimet ve külfetin hakkaniyetli paylaşımı ve buna göre yeni bir vergi siteminin devreye girmesi önem arz ediyor.

Yazının Devamı