AK Parti'de 2,5 saatlik EYT, fiyat istikrarı, KKM toplantısı! Bakan Nureddin Nebati açıkladı: Bilerek ani yapmıyoruz!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti grubuna sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, başta EYT düzenlemesi, fiyat istikrarı, Türkiye Ekonomi Modeli, Kur Korumalı Mevduat ile ilgili milletvekillerine bilgi verdi. Nebati fiyat istikrarıyla ilgili "enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş - ani yapmıyoruz bilerek - sağlamış olacağız" açıklamasını yaptı.

AK Parti'de 2,5 saatlik EYT, fiyat istikrarı, KKM toplantısı! Bakan Nureddin Nebati açıkladı: Bilerek ani yapmıyoruz!

AK Parti TBMM Grubu, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında basına kapalı toplandı. Toplantıda bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 hedeflerini anlattı.

 
EYT, KUR KORUMALI MEVDUAT, FİYAT İSTİKRARI, TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ
Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması, fiyat istikrarının sağlanması, EYT düzenlemesine ilişkin çalışmalar başta olmak üzere ekonominin gündemindeki konuları aktardı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 2,5 saat süren toplantıda ayrıca milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"BİLEREK ANİ YAPMIYORUZ"
Bloomberg’ün haberine göre; sunumda “piyasalarda fiyat istikrarının yavaş yavaş sağlanacağını” söyleyen Bakan Nebati, “Biz net ithalatçı olduğumuz için petrol ve doğal gaz fiyatlarının gerilemesi lazım ki bizim enflasyonla mücadelede etkinliğimiz hızlı olsun. Döviz kurlarında oynamanın en aza inmesi lazım ki etkili olsun. Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş - ani yapmıyoruz bilerek - sağlamış olacağız” dedi. Sunumda, Türkiye'de birçok kişinin faizden faydalanmak istemediğini söyleyen Bakan Nebati, parasını korumak isteyen vatandaşların ya dövize ya da gayrimenkule yöneldiğini söyledi.