Veliler otizmli çocukları yuhaladı

Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda bir grup veli otizmli çocuklara hizmet veren sınıfın kapatılması için protesto gösterisi düzenledi. Utanç anları saniye saniye kameraya yansıdı. Bir velinin isyanı yürekleri yaktı...

Kaynak: TV100.COM

Aksaray merkezde bulunan Mehmetçik İlkokulu'nda skandal bir olay yaşandı. İddiaya göre bir grup veli okul çıkışında bir araya gelerek otizmli çocukları yuhaladı. Otizm sınıfının kapatılmasını isteyen velilerin bu davranışı sosyal medyada da infiala sebep oldu.

Veliler, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktığı ve okul müdürünün de bu eylemi desteklediği öne sürüldü. Otizmli bir çocuğun velisi ise yaşananları cep telefonuyla kaydetti. Diğer velilere isyan eden kadın, "Benim utanacak hiçbir şeyim yok. Allah verdi bu derdi bana Allah!" diyerek tepkisini dile getirdi.

Öfkeli veli, muhtarın velileri örgütlediğini ileri sürerek müdürün de bu eylemin içinde olduğunu iddia etti. Bir başka otizmli öğrenci velisi ise, "Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?" diyerek, "Oraya normal çocuklarının ellerinden tutup 'Otizmli çocukları istemiyoruz' diyerek slogan atan ailelere sormak istiyorum; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Hiç düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?" diye konuştu.

Sosyal medya bunu konuşuyor

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından bir çok kesimden protesto gösterisi yapan ve otizmli çocukları yuhalayan velilere tepki geldi. Kullanıcılar Milli Eğitim Bakanlığı'nın olaya acilen müdahale etmesi gerektiğini ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı. Sosyal medyada adı açıklanmayan veliler okul müdürü ile ilgili de çeşitli iddialarda bulundu.

Türkiye Otizm Meclisi'nden açıklama

MEB soruşturma başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı Aksaray'da yaşanan olayın ardından inceleme yapmak için soruşturma başlatıldığını açıkladı. MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Medya İletişim Şubesi'nden verilen bilgiye göre ilk incelemenin başladığı gün içerisinde detaylı açıklamanın yapılacağı kaydedildi.