Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tv100’e konuştu: Özgür Özel’in o yorumuna katılmak mümkün değil!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tv100 Özel Röportaj'da CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Kobani Davasıyla ilgili açıklamalarına "Kesinlikle bu sözlerine katılmak mümkün değil. Tarafsız, bağımsız, kendi yargımızı sıfırlamak gibi bir şey olur. Böyle bir şey mümkün değil." sözleriyle tepki gösterdi. Yılmaz ayrıca "Batılı dostlarımız bir taraftan yargı siyasallaşmamalı diyorlar bir taraftan da spesifik davalarla ilgili yargıdan ne beklediklerini söylüyorlar. Bu tutarsız bir yaklaşım. " dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Özel Röportaj'da Başak Şengül, Kübra Par ve Duygu Gözde Arslan'ın sorularını tv100, Show Radyo ve Radyo Viva ortak yayınında yanıtladı. 

Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:
Hukuk ekonimiyle ilişkili bir alan. Bakanlarımız bu konuda yoğun bir gayret sarfediyor. Bu alanda önemli çalışmalar yapılıyor. Mahkeme kararlarını bağımsız ve tarafsız yargının yaptığı değerlendirmelere bırakmak lazım. İlk derece ve üst derece mahkemeler var. Hukukun kendi için mekanizmalar var. Kim neyi eksik buluyorsa üst mahkemeye götürme olanağı var.

"BATI BELLİ DAVALARDA TUTARSIZ DAVRANIYOR"
Batılı dostlarımız bir taraftan yargı siyasallaşmamalı diyorlar bir taraftan da spesifik davalarla ilgili yargıdan ne beklediklerini söylüyorlar. Bu tutarsız bir yaklaşım. Esas olan spesifik hadiselerden ziyade yargı sisteminin tamamına iyileştirmeler yapmaktır. Yoksa birkaç sembolik mevzu üzerinden gerçek anlamda bir toplumsal sonuç üretemezsiniz. Bizim siyasetçi olarak görevimiz adalet sisteminin daha güvenilir hale gelmesi. Son 20 yılda bu alanda çok şeyler yapıldı. Bilişim sistemi altyapısından tutun, çeşitli kanunlarda değişimlere varıncaya kadar. Geçmişi de unutmamak gerekir. FETÖ meselesi yargıya ciddi bir darbe vurdu, yara açtı. Kolay değil bu süreçler. 

"YUMUŞAMAYI YARARLI BİR SÜREÇ OLARAK GÖRÜYORUM"
Şengül'ün "Kimi siyasette yumuşama kimi normalleşme diyor, siz nasıl görüyorsunuz bu süreci?" sorusu üzerine Yılmaz "Olumlu görüyorum. Türkiye’nin kutuplaşmanın azaldığı, 85 milyonu ilgilendiren, ülkemizin geleceğini ilgilendiren birtakım konularda partilerin, liderlerin bir araya gelmesine daha fazla konuşmaya ihtiyaç var." yanıtını verdi.

“ÖZEL’İN KOBANİ YORUMUNA KATILMAK MÜMKÜN DEĞİL”
Par'ın "Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davası için siyasidir eleştirisi geliyor dışarıdan. Aynı eleştiriyi CHP’nin yeni lideri Özgür Özel’de yapıyor. Ana muhalefet liderinin bu sözlerine ne dersiniz?" sorusu üzerine Yılmaz "Kesinlikle bu sözlerine katılmak mümkün değil. Tarafsız, bağımsız, kendi yargımızı sıfırlamak gibi bir şey olur. Böyle bir şey mümkün değil." dedi. 

“ÇIKARILMAZSA BİLİN Kİ BU SİYASİ BİR KARARDIR”
Bu gri liste meselesi önemli gerçekten. Türkiye’yi bu gri listeden çıkarma yönünde eski dönem bakanlarımız da yeni dönem bakanlarımız da ortaya çok iyi bir çaba ortaya koydular. Sadece bu kripto varlıklarla ilgili bir tartışma var o da meclisimizin gündeminde. Teknik anlamda, düzenleme anlamında bir eksiğimiz yok.