Dananın kuyruğu 13 Şubat'ta kopuyor! Hangi isim açıklanacak, İYİ Parti'nin yeni kozu kim olacak?

Cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta açıklanacağı bilgisi kimden geldi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan.

Başka kim bunu açıkladı?

SP lideri Temel Karamollaoğlu?

Peki şu ana kadar İYİ Parti’den, “Aday ismi 13 Şubat’ta açıklanacak” yolunda bir doğrulama geldi mi?

Hayır.

Tam aksine İYİ Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta, “13 Şubat’ta bir isim açıklanacağını öngörmüyoruz” dedi.

CHP, 13 Şubat’ta SP’nin ev sahipliğindeki toplantıya, Kılıçdaroğlu’nun “aday açıklanacak” sözleri ile gidiyor. İYİ Parti, “tamam” demeden aday ismi açıklanabilir mi? İşte o çok zor.

Temel Karamollaoğlu, toplantı öncesi diğer partilerin liderlerini tek tek ziyaret ederek, muhtemelen; “Kemal Bey kararlı. Ya Kemal Bey’i aday gösteririz ya da Masa'nın dağılmasını göze alırız” diyecek.

İYİ Parti’nin bu noktadan sonra Kılıçdaroğlu’nu, Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’ın adaylığına ikna etmesi neredeyse imkânsız. Kılıçdaroğlu, iki isimden birine “evet” demenin, genel başkanlığının sonunu getireceğinin farkında. Bütün kozlarını oynayacak. 13 Şubat öncesi, CHP il başkanları, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekledikleri yönünde bir deklarasyon yayınlarlarsa şaşırmam.

Bu durumda:

Bir: Altılı Masa’nın 13 Şubat’ta kesin aday ismini açıklaması zor görünüyor.

İki: İYİ Parti Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması için 13 Şubat’tan önce bir kriz çıkarabilir.

Üç: İYİ Parti CHP içinden İmamoğlu ve Yavaş dışında başka bir ismi önerebilir.

Dört: Uzlaşma sağlanamaz ve İYİ Parti ile CHP iki ayrı aday çıkararak seçime gider. 

İYİ PARTİ’NİN YENİ KOZU KİM OLABİLİR?

İlhan Kesici ve Abdullatif Şener isimleri kulislerde inceden inceye dolaşıyor.

İkisi de İYİ Parti’nin, “sağdan bir isim” profiline uygun.

Üstelik ikisi de CHP’li ve CHP’ye sonradan katılan muhafazakâr, dindarlar.

Yani Masa'da, tamamı sağdan olan diğer parti tabanlarının “hayır” diyemeyecekleri özgeçmişe sahipler.

Siyasete ANAP’ta başlayan İlhan Kesici, Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzmanlıktan başlayıp, Müsteşarlığa uzanan bir başarı öyküsüne sahip. 2015’te Başbakan Davutoğlu tarafından bakanlık teklifi yapılan CHP’li beş isimden biriydi. Kesici bakanlık teklifini kabul etmedi.

Devleti iyi bilen başarılı bir ekonomist.

Liberal, demokrat aynı zamanda muhafazakâr ve dindar bir profili var.

Üstelik 2007’den beri CHP’li. Süleyman Demirel’in damadı (Şevket Demirel’in kızı ile evli).

İlhan Kesici’nin adaylığına CHP dahil, Altılı Masa’daki partilerin tabanında tepki oluşması için hiçbir gerekçe görünmüyor. Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP’li yöneticiler ve milletvekilleri tarafından sevilen ve saygı duyulan bir isim.

Abdullatif Şener’e gelince; Şener’in adaylığı çok istediğini biliyorum.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullatif Şener, dönemin etkili CHP milletvekillerinden biri ile cumhurbaşkanlığına aday olmak istediği haberini Kılıçdaroğlu’na gönderir. Ekmelettin İhsanoğlu’ndan daha şanslı olduğunu söyler. Kemal Bey, kendisine gelen CHP’li milletvekilini dinler ve “Abdullatif Bey’e selam söyle. Beklesin biraz” der. Ardından, Şener 2018 seçimlerinde CHP’den Konya milletvekili olarak meclise girer. Şener’in Milli Görüş kökenli olması, CHP tabanı açısından bir dezavantaj gibi görünüyor. Ancak, Şener de Kılıçdaroğlu ve CHP yöneticileri tarafından sevilen bir siyasetçi.

Tesadüf o ki; hem İlhan Kesici hem de Abdullatif Şener Sivaslı.

13 ŞUBAT’TA MASA DAĞILACAK MI?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “13 Şubat’ta isim açıklanacak” diyerek kendini bağladı. Bu, “13 Şubat’ta Masa açıklamasa bile ben adaylığımı açıklayacağım” şeklinde de okunabilir.

Bir başka deyişle, 13 Şubat’ta Masa ya Kılıçdaroğlu’nun ismini açıklar ya da çoklu adayla seçime gitme kararı alır. Şayet İYİ Parti yeni bir isme Kılıçdaroğlu’nu ikna edemez ise.

Kılıçdaroğlu’nun 13 Şubat dayatmasından sonra İYİ Parti’nin, Masa’nın belirleyicisi konumu itibari ile artık zamanının kalmadığı söylenebilir. Masa'nın dirliği için Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “evet” der mi, CHP’nin içinden yeni bir isim mi önerir, yoksa kendi adayını mı ilan eder? Bunun işaretlerini 13 Şubat gelmeden göreceğimizi düşünüyorum.