Latif Şimşek

Latif Şimşek

latif.simsek@tv100.com.tr

Son Yazıları

Kılıçdaroğlu İnce’yi de pes ettirebilecek mi?

Eğer, Millet İttifakı’nın iki büyük bileşeni İYİ Parti ve CHP’nin tek amacının, Erdoğan iktidarına son vermek olduğunu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.

İdeolojisi, seçmen tipolojisi, genetik kodları birbirinden farklı yedi partiyi bir araya getirmenin dışa dönük nedeni, Erdoğan karşıtlığıydı. İşte bu yedi parti bir araya gelirken, CHP ve İYİ Parti’nin hesapları farklıydı. İmamoğlu ya da Yavaş aday olursa, seçimlerden sonra yükselen yıldız Akşener olacaktı. Akşener’in seçimin parsasını toplaması, Masa'daki diğer muhafazakâr partilerin hiçbirinin işine gelmeyecekti. Oysa, muhafazakârların 70 yıldır mücadele ettiği ve kısa süreceğine inandıkları CHP iktidarından sonra SP, DEVA, Gelecek ve DP’nin iddiasının sürebilmesi için bir başka muhafazakâr, yani İYİ Parti’nin umut haline gelmemesi gerekiyordu. İşte muhafazakâr dörtlünün Kılıçdaroğlu ekseninde birleşmesinin temel nedeni tam da buydu. Yavaş ya da İmamoğlu aday olur ve kazanırsa, bu yalnızca İYİ Parti’nin zorlu bir mücadele sonrası kazandığı başarının diploması olacaktı. Kılıçdaroğlu siyaset sahnesinden silinecek, diğer dört parti, İYİ Parti’nin kuyruğuna takılarak siyaset yapmak zorunda kalacaktı.

Yazının Devamı

CHP HDP'ye neler vaat etti ve sopanın ucundaki...

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra ABD Türkiye’ye parasını ödediği Fantom uçaklarını vermedi.

2021 Nisan’ında ABD, Türkiye’yi F-35 Savaş Uçağı Programı'ndan çıkardı. Türkiye bu uçakların da parasını ödemişti. Gerekçe, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini almasıydı. Oysa Türkiye, ABD’den Patriot Füzeleri istemiş ama vermemişlerdi.

Yazının Devamı

İktidarın en büyük rakibi Millet İttifakı değil...

TDK’ya göre “fahiş” kelimesinin anlamı; “Ölçüyü aşan, çok aşırı olan.” Fahiş fiyat da, “aşırı fiyat, adaletsiz fiyat, ölçüyü aşan fiyat” demektir. Fahiş fiyatların neden iktidarın en büyük rakibi olduğuna geçmeden, 14 Mayıs seçimlerinin hangi ölçülerde gerçekleşeceğine bakalım.

“14 Mayıs seçimleri kritik bir önem taşıyor” desem, hemen itirazların yükseleceği aşikâr.

Yazının Devamı

HÜDAPAR'ın desteği Millet İttifakı'nı neden...

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayınca, Millet İttifakı, “Tam da aradığımız fırsatı bulduk” diyerek, bu desteğe mal bulmuş mağribi gibi sarıldı.

Hepsinden öte, HÜDAPAR’ın Cumhur ittifakı'ndan yana tavır koyması ve açık görüşmeler, Millet İttifakı’nı panikletti. Çünkü, HÜDAPAR’ın Kürtleri temsil eden bir parti olmasına rağmen, terör ve şiddetle arasına açık mesafe koyması, şiddet karşıtı Kürtlerin HÜDAPAR’a yönelmelerini sağlayabilir.

Yazının Devamı

Cumhur İttifakı ne kadar genişleyecek?

AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi ile sorunsuz bir birliktelik yürüten Cumhur İttifakı, olması gerektiği gibi genişleme yolunda adımlar atmaya başladı.

Altı parti ile yola koyulan ve HDP’nin de gayri resmi ortak olacağı anlaşılan Millet İttifakı ise daha fazla genişleme imkânını kaybetmiş gibi. Zira, cumhurbaşkanı yardımcılıkları, bakanlıklar ve milletvekillikleri tamamen paylaşılmış bulunuyor. Yani yeni gelecek partiye ekstra sandalye yok. Gelen de babasının hayrı için gelmeyecek kuşkusuz. Mesela Muharrem İnce İttifak'a katılsa, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı istemeyecek mi? Ne eksiği var İnce’nin diğer başkanlardan? Bakanlık istemeyecek mi? En azından grup kuracak kadar milletvekili talebi olmayacak mı? Ama salon dolu. CHP vereceği kadar milletvekili verdi. Bir iki ilave daha olursa CHP’ye grup kuracak kadar vekil de kalmayacak.

Yazının Devamı

Meral Hanım'ın "B" planı suya mı düştü...

İYİ Parti lideri Akşener’in Masa'yı terk ettiği günün akşamı, İYİ Parti’den önemli bir isimle konuştum.

“Meral Hanım kesinlikle Masa'ya dönmeyecek” dedi.

Yazının Devamı

Ne yani Cihan Paçacı boşuna mı istifa etmiş...

Gelinen noktada Bülent Kuşoğlu da Cihan Paçacı da doğruları söylemişler. Her iki siyasetçi de Genel Başkanları'na rağmen, açık açık partilerinin tutumunu ortaya koymuşlar. Ya diğerleri? CHP ve İYİ Parti’den konuştukları için eleştirilenlerin hepsi aslında partilerinin gerçek tutumunu sergilemişler.

2 Mart toplantısından çıkan sonuç; “Kılıçdaroğlu seçilecek aday değil” diyen Cihan Paçacı da “Kılıçdaroğlu aday gösterilmez ise masa dağılır” diyen Kuşoğlu da haklı çıktı. Her iki lider de birbirlerini ikna edeceklerini düşünerek, son viraja kadar gelmişler. Son virajda ya iki liderden biri firene basacaktı ya da araba devrilecekti. Firene basan olmadı ve sonuç kaçınılmazdı.

Yazının Devamı

Neden birileri sürekli "Gelin beni tutuklayın"...

Maksat bağcıyı dövmek olunca, bahane bulmak kolaydır.

Derenin üst tarafından su içerken, alt taraftakine suyu bulandırıyorsun demek de her zaman her yerde vicdansızlıktır.

Yazının Devamı

Altılı Masa'da iki adaylı seçenek giderek...

Yüzyılın felaketini yaşayan Türkiye, diğer yandan zor bir seçime hazırlanıyor.

Bir sürpriz olmaz ise seçim ilan edildiği gibi 14 Mayıs’ta yapılacak.

Yazının Devamı

Onlar bizim insanımız olamaz...

Can korkusuyla depremin ardından yollara düşenlere, kâğıt bardakta çorbayı 25 liraya satanları da gördük bu ülkede, sahip olduğu tüm varlığını gözünü kırpmadan afet bölgesine gönderenleri de.

İnsanoğlunun bir yüzü gül kokusu diğeri fosseptik çukuru derler ya.

Yazının Devamı

Haluk Levent'e yapılan haksızlıklar ve...

Sevgili Murat Kelkitlioğlu tv100.com’daki yazısında, Haluk Levent’e haksızlık yapıldığını söyledi. Murat Kelkitlioğlu’na neden katıldığımı söyleyeceğim. Ama öncelikle, depremi fırsat bilip, Türkiye’yi karıştırmak isteyen sırtlanların varlığından bahsetmek istiyorum.  

Depremin ilk gününden itibaren birileri sivil itaatsizlik çağrıları yaptı.

Yazının Devamı

Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu ve Akşener'i...

Devleti yıpratmanın, insanlara devlete karşı güvensizlik aşılamanın şu ortamda kime ne faydası olacağını biri bana anlatabilir mi?

Siyasetçiler, böyle büyük acılara gark olduğumuz bir günde bir araya gelmeyeceklerse, hangi şartlarda bir araya gelecekler?

Yazının Devamı

Selden kütük kapmaya çalışmak siyaset değildir

Milyonlarca insan enkaz altında kalmış.

Kimi anasını, babasını, bacısını, kardeşini; kimi sevdiğini, eşini, çocuğunu kaybetmiş.

Yazının Devamı

100 yılın ikinci büyük felaketi...

Bir felaket daha yaşadık.

Büyük bir felaket. Dünyada eşi görülmemiş talihsizlik. Art arda, 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem.

Yazının Devamı

Masa'da asıl kavga 13 Şubat'ta başlayacak ve...

İlk bakışta 20 yıl ülkeyi yöneten bir ismin yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıpranmış olacağı düşünülebilir.

Ancak Erdoğan’ın yönettiği bu son yirmi yılın analizi yapılırsa, yıpranmak bir yana Erdoğan’ın daha da güçlendiği ortaya çıkar.

Yazının Devamı