Latif Şimşek

Latif Şimşek

latif.simsek@tv100.com.tr

Son Yazıları

Erdoğan'a kazandıran, Kılıçdaroğlu'na kaybettiren

Seçimden önce; “Kılıçdaroğlu yüzde 60’la, 65’le kazanacak”, “Erdoğan’ın artık kazanma şansı yok”, “Külliye’deki bürokratlar çantalarını topluyor” türünden yazı yazanlar, şimdi “çevir kazı yanmasın” havasına girmeye başladı.

Seçime aylar kala Kılıçdaroğlu’nu, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı ilan ettiler. Cumhurbaşkanı yardımcısı sıfatıyla davetiyeler bastırdılar. Hangi koltuğa kim oturacak, tek tek isimler belirlediler. Görevden alınacakların listelerini yayınladılar. Gazetecilere tehditler savurdular. Deprem bölgelerinden Erdoğan’a yüksek oy çıktı diye, insanlık dışı paylaşımlara imza attılar.

Yazının Devamı

Kılıçdaroğlu'nun yazdığı çek karşılıksız çıktı

Kurgu meşhurdur bilirsiniz.

Cebinizde beş kuruş yoktur. Lüks bir galeriye gider son model bir araba alırsınız. Altın renkli kalemle bir çek yazarsınız. Çek karşılıksız çıkar, patron peşinize düşer. Para olmadığı için bir temiz dayak yersiniz. Arabayı da elinizden alırlar.

Yazının Devamı

Ümit Özdağ nerede yanlış yaptı?

Fazla geçmiş değil. 2022’nin Ekim ayında, Ümit Özdağ ne diyordu: “Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olursa, HDP-PKK güçlenir…Sonunda bir iç savaş çıkar.”

Aynı Ümit Özdağ, şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yapmaya hazırlanıyor (muhtemelen bugün açıklayacak). Peki ne değişti?

Yazının Devamı

"Beka" seçim kaybettirmez sandılar...

Kılıçdaroğlu niye kaybetti?

Hatırlatalım:

Yazının Devamı

Meclis tamam... 28 Mayıs'ta ne olacak?

Erdoğan yine kazandı.

Hem de Cumhuriyet tarihinin en zor seçimlerinden birini.

Yazının Devamı

Oyumu Erdoğan'a ve Cumhur İttifakı'na vereceğim...

Oyumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vereceğim, çünkü Millet İttifakı ve adayları Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kazanımlarına ve geleceğine ilişkin bana güven vermiyor. Tek yaptıkları, gerçekleştiremeyecekleri ekonomik vaatlerde bulunmak. Tıpkı CHP’li belediyeler gibi. Türkiye’nin hayali paralara değil, gerçekler üzerinden yol yürümeye ihtiyacı var. Türkiye’nin 22 yıllık kazanımlarını muhafaza etmeye ihtiyacı var.

Önümüzdeki yeni dönemde, Türkiye’nin değerlerini de koruyarak, dar gelirli ve çalışanların refah seviyesini en anlamlı ve gerçekçi şekilde Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın yükselteceğine inanıyorum. Türkiye’nin yeraltı ve yer üstü zenginliklerine küresel güçlerin çökmesine izin verilmeyeceğini ve bu zenginliklerin insanımızın refahı için kullanılacağını düşünüyorum.

Yazının Devamı

İşte seçim sonucunu belirleyecek sorular ve...

Seçime dört gün kala, Cumhur İttifakı seçmeni üzerinden, akla hayale gelmedik provokasyonlara başvurabilirler.

Erzurum’da yaşananlar bunun bir örneği.

Yazının Devamı

Hiç kimseden korkmadılar Erdoğan'dan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta bir kez daha kazanma ihtimali uykularını kaçırıyor. Yirmi iki yıl bu milletten onay almış bir siyasetçinin bir kez daha seçilme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunun farkındalar.

Onlar 600 yıl Osmanlı korkusuyla nefes almış bir coğrafyanın torunları. Tarihin tekerrür edeceğinden korkuyorlar.

Yazının Devamı

Erdoğan neden kazanacak?

PKK/PYD terör örgütü ve siyasi uzantıları HDP/Yeşil Sol'un Türkiye’yi bölme çabaları Türkiye için bir beka sorunudur ancak bundan ibaret değildir.

Bunları da kontrol altında tutan, Amerika ve Avrupa’nın Türkiye’yi eski dar alanına hapsetme güdüsü, içinde PKK’nın da olduğu bir proje ile daha ön plandadır.

Yazının Devamı

Time'ın Erdoğan düşmanlığının altında ne var?

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve dolayısıyla Millet İttifakı için 14 Mayıs sonrasına ilişkin kimler ne gibi umutlar besliyor? Bakalım:

Kılıçdaroğlu, bölgesel çıkarlarını Erdoğan’a dayatamayan ABD için bir umuttur. Kılıçdaroğlu; Türkiye’nin Rusya’ya sırtını dönmesi, yeniden NATO ve ABD’nin gönüllü jandarması olmasını isteyenler için güçlü bir umuttur.

Yazının Devamı

Rusya 14 Mayıs seçimlerinin neresinde?

ABD’nin 1948’de Yunanistan ve Türkiye’yi Marshall yardımları ile kontrol altına almasının temel sebebi, Rusya’ya karşı iki ileri karakol oluşturmaktı.

Türkiye için konuşacak olursak, ABD, hibe silahlarla Türk ordusunu idare ederken, Rusya’ya karşı caydırıcılığı Türkiye’de kurduğu Amerikan askeri üslerinde saklıydı. Amerika için Türkiye her daim Rusya’nın hasmı/düşmanı olmak zorundaydı. Komünizmle mücadele dernekleri kurdurarak; “Allahsız Rusya”ya karşı bir cephe oluşturmasının nedeni de buydu.

Yazının Devamı

İşte seçim sonucunu belirleyecek farkındalıklar

Türkiye Mayıs başında büyük bir şölene hazırlanıyor.

Savunma sanayiinde Türkiye’nin ürettiği tüm uçak, İHA, SİHA, helikopter ve füzeler Ankara’da ve hepsi bir arada Mayıs’ın ilk günlerinde Türk Milleti önünde toplu gösteriye çıkacak.

Yazının Devamı

ABD Erdoğan'ı değil, Erdoğan ABD'yi gözden çıkardı

Hiç kimse şunu sormuyor; “21 yıllık iktidara, bunca kara propagandaya, içeride ve dışarıda her türlü aleyhte iş birliğine rağmen, AK Parti nasıl oluyor da hâlâ yüzde 40’ın üzerinde oy oranıyla birinci parti oluyor?”

Pandemi ve küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen, AK Parti’de bir çözülme yoksa, buna rağmen seçimin favorisi Erdoğan ve Cumhur İttifakı ise, temelde yatan sebep, Millet İttifakı’na ve Kılıçdaroğlu’na olan güvensizlik, Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na olan güvendir.

Yazının Devamı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun gizlemeye çalıştığı seçim..

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi yönetmeye talip olduğu için geleceğe dönük kimi vaatlerde bulunması son derece doğaldı. Millî gelirin artırılmasından, fiyatların düşürülmesine, tarımla ilgili konulardan, Merkez Bankası’nın nasıl yönetileceğine kadar pek çok vaadi vardı. Hepsi olasıydı.

Bunların dışında Kılıçdaroğlu’nun seçim sathı mailine girmeden önce yüksek perdeden dillendirdiği ama şimdilerde hem kendisinin hem de ittifak ortaklarının hiç ağzına almadığı, ancak seçmeni derinden etkileyecek bazı vaatler var.

Yazının Devamı

Millet İttifakı'nda heyecan nasıl bitti?

Sırf Parlamenter Sistem için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı konuşlananların neden, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin revize edilmesini talep etmedikleri sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de Bülent Ecevit hariç, tüm liderlerin hayali olan Başkanlık Sistemi (Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) ile Türkiye’yi tanıştırdığında, bu sistemin ilk uygulamasının ardından, aksayan ya da eksik kalan yönlerinin revize edilmesi gerektiğini hiç düşünmemiş olabilir mi?

Yazının Devamı