Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın çarpıcı projesi

Ethem Sancak’ın adını Türkiye’de bilmeyen yok. Şu anda Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı.

Türkiye’nin en zengin iş insanlarından biri. Hastaneleri olan, dünyanın en büyük birkaç ilaç dağıtımcısı olan Hedef Alliance’ın sahiplerinden biriydi, İngilizlere sattı. Sol hareketin eski mensuplarındandı. O da pek çok sosyalist gibi AK Parti’ye katıldı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve hatta ailesinin yakın dostu, sırdaşı oldu. Yıllarca Erdoğan’ın en yakınındaydı ve sonra ne olduysa oldu, bir konuşması bir internet sitesi tarafından cımbızlanıp çarpıtılarak, “Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik” diye yazılınca kıyamet koptu. AK Parti’de aleyhine oluşan kampanya ve ihraç lafları üzerine partisinden istifa etti. Oysa sadece, “İktidara geldikten sonra Amerika tüm popüler partilerin içine sızmaya çalıştı” demişti.

Geçen akşam Ethem Bey beni ve birkaç gazeteci dostumu sohbet için özel bir akşam yemeğine davet etti. Mahkeme Lokantası’nın intim konuşmalar için hazırlanmış odalarından birinde Vatan Partisi’nin genç yöneticilerinin de katılımıyla derin bir sohbet yaptık. Aslında tahmin edileceği üzere çoğunlukla o anlattı, biz sorduk.

Ethem Bey’le birbirimizi eskiden tanırdık ama bu kadar uzun süre sohbet etme imkânı bulamamıştık.

Enerjik bir sohbetti. Ethem Sancak öyle ilgi

nç ve çarpıcı anekdotlar anlattı ki sizlerle bunları paylaşamadığım için üzgünüm, çünkü hepsinin off the record olduğunun altını çizdi. Ama şu izlenimimi aktarayım. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı çok özlüyor. Çünkü onunla anıları sohbetimizin içinde bir hayli yer kapladı. Kâh güldü, kâh hüzünlendi. O iftiradan sonra hiç konuşmamışlar ve görüşmemişler.

Ama bazı konuları yazabileceğimi hissettim. Zaten yemekte bizle birlikte bulunan gazeteci dostum Kurtuluş Tayiz bir yazı kaleme almış. Kurtuluş’un yazdıklarına ilavelerle bir özet geçeyim, çünkü ondan sonra benim size BOMBA BİR HABERİM var.

- Seçimlere çok iddialı hazırlanıyorlar. En güçlendikleri yer ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi. Üstelik katılanların çoğunluğu HDP’li. Ahmet Türk’ün yeğenleri bile Vatan Partisi üyesi oldu. Diyarbakır ve Mardin’de 500’e yakın gence Vatan Partisi rozeti taktılar.

Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu Kilis, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa gibi illerde bu konudan şikâyetçi olan vatandaşların tercihi de Vatan Partisi. Ethem Bey, “Barış dediğimiz için bizi tercih ediyorlar” diye durumu açıklıyor. Çünkü Vatan Partisi’nin Şam rejimi ile olan ilişkilerinin son derece ileri seviyede olmasının sorunun çözümünde büyük katkı sağlayacağına inanıyorlar.

- Ethem Sancak, “HDP kapanırsa Kürtler özgürleşir ve bu partinin oyları yüzde 3’e düşer” diyor. Bu arada Güneydoğu’da kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok önemli ismin Vatan Partisi saflarına katılacağını belirtiyor.

- Cumhurbaşkanlığı seçimini Tayyip Erdoğan’ın kazanacağından emin. Ama AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu elde etmesi ona göre zor. “Biz Erdoğan’ı millî olarak görüyoruz. Meclis’e girersek Tayyip Bey’in en başta gelen savunucusu oluruz” diyor.

- Sancak’ın verdiği bir ilginç bilgi ise Antalya’ya ilişkin. Antalya’da Türk vatandaşlığına geçmiş 100 bine yakın Rus ve Ukraynalı olduğunu belirterek Antalya-Alanya hattında bir RUS ADAY koyacaklarını anlattı. Anladığım kadarıyla isimleri tespit etmişler bile. Şimdi bunu duyan diğer partiler de harekete geçerlerse seyredin eğlenceyi.

- Ethem Bey’in bir iddiası da Altılı Masa’nın çift adayla seçime gideceği yolunda. Yani İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu ikilisi. Amerika’nın İmamoğlu’nda ısrar ettiğini, Kılıçdaroğlu’nun da destek için Almanya’ya gittiğini yeniden hatırlatıyor.

- Ethem Sancak HDP’li seçmenin kendilerine yönelmesindeki temel etmenleri sıralarken İktidar Kürt seçmeni kimliğinde özgür kıldı ve pek çok demokratik hak getirdi ama işsiz bıraktı. Altılı Masa’yı da emperyalizmin tetikçisi olarak görüyorlar. Bize söyledikleri de şu gelirken. Artık ABD ve İsrail bayrağını taşıyıp dağda ölmek istemediklerini söylüyorlar” dedi.

- CHP’den Atatürkçülerin, AK Parti’den de il ve ilçe teşkilatlarındaki, belediyelerdeki yolsuzluklardan, adam kayırmalardan, nepotizmden şikâyetçi olanların kendilerine geldiğini söylüyor.

- Ethem Sancak Meclis’te bir grup kuracak kadar oy alacakları iddiasını dillendiriyor. Doğu Perinçek’in bağımsız aday olacağını tekrar hatırlatarak Altılı Masa’daki GP ve DEVA gibi partilerin şişirme olduğunun altını çiziyor. Gelecek Partisi’nin 70 bin üyesinin olamayacağını belirterek ÜYE SİMSARLARININ toplu üye transferi gerçekleştirdiğinin ifade ediyor.

Gelelim BOMBA HABER’e.

Ethem Bey, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylıklarını değerlendirirken her iki ismin de seçim öncesi nasıl dini istismar ettiğini, birinin Umre’ye gidip gösteri yaptığını, diğerinin Türbe’de basın toplantısı düzenlediğini anlattı ve ekledi:

“Biz de Sayın Doğu Perinçek ile birlikte Hacca gideceğiz.”

Donakaldık. Evet, eski solcu Ethem Bey AK Parti ile birlikte dindar bir insana dönüşmüştü. Hatta yemekte içki de içmedi bu yüzden. Ama ya Doğu Perinçek? Yıllarca din ile ilişkisi olmadığı dillendirilen siyasi lider. Hani Peygamberimiz Hazreti Muhammed ile ilgili onun da söyledikleri çarpıtılarak epey speküle edildiği için acaba bu algıyı değiştirmek mi istemişti diye düşünmeden edemedim. Vatan Partisi’nin genç yöneticilerinden Utku Reyhan, Doğu Bey’in Hazreti Muhammed’in hayatını yazdığını hatırlattı bu arada.

Ethem Bey, “Eleştirdiklerinizin aynını siz de yapıyorsunuz” sözlerinin muhatabı olmamak için burada hemen ekledi:

“Biz seçimden sonra gideceğiz. Hac malum seçim sonrasına denk geliyor. Böyle bir şey aklımızdan geçse ki Doğu Bey asla izin vermez, Umre’ye giderdik. Zaten Umre’yi turistik seyahat haline getirip içini boşalttılar.”

Evet, Doğu Perinçek ile Ethem Sancak’ın Hac vazifelerini yerine getirmek amacıyla gidecek olmaları, herhalde önümüzdeki hac mevsiminde medyanın en çok ilgisini çekecek haberlerinin başında yer alacaktır.