Fuat Uğur

Fuat Uğur

fugur1864@gmail.com

Son Yazıları

Merve Dizdar ve Nuri Bilge Ceylan’lar...

Yukarıdaki her iki isim aslında birer sembol. Son haftalarda adları ödül törenlerinde yaptıkları konuşmalarla öne çıktı sadece. Kendini “Türkiye’nin Aydını” olarak tanımlayan akademi, medya, siyaset ve sanat camiasından geniş bir kesimi temsil ediyorlar. Ve onların ne denli haklı olduklarını samimi biçimde düşünen milyonlarca insan da var.

Aslında Merve Dizdar ve Nuri Bilge Ceylan nezdinde, bu camianın Türkiye demokrasisine, sosyolojisine, ekonomi politikasına, kadınların toplumdaki yerine dair fikirlerinde samimi olduklarını düşünüyorum.

Yazının Devamı

İmamoğlu CHP’nin 12. katına yürürken...

Her şey gözümüzün önünde oluyor.

Kendisinin hiçbir partiyi desteklemediğini söyleyen (burada gülebilirsiniz) Sözcü TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal seçimden sonra aradan iki gün geçmeden açık çağrıda bulundu:

Yazının Devamı

Son umutlarını zavallıca Cumhurbaşkanı’nın...

Seçimi kaybedince iyice delirdiler. Tahammül sınırlarınızı zorlayıp muhalif kanalların haber bültenlerine bakıyor musunuz hiç bilmiyorum. İzleyenleri de kendileri gibi ruh hastası ediyorlar. Seçim günü ve ertesi gün yaşanan 4-5 adli olayı, döndürüp döndürüp yayınlıyorlar. Sanki seçimi 2,5 milyon oy farkıyla kaybetmelerinin müsebbibi, bu münferit birkaç olay. Yazarlarından biri “Silah zoruyla kazanılan seçim” diye başlık bile atabiliyor.

Pasif agresif tepki seviyesine döndüler.

Yazının Devamı

İmamoğlu ve Yavaş’ın katkısı SIFIR

Sürekli “Ekrem İmamoğlu aday olsun” dediler. Olmadı, Mansur Yavaş’a döndü ibre. Kemal Kılıçdaroğlu bırakır mı ipin ucunu, tetikçi “kamuoyu araştırma şirketleri”nin uyduruk sonuçlarıyla gelmiş gaza bir kez, “Bu fırsat kaçmaz” diye çıkmış yola.

Neden İmamoğlu ve Yavaş?

Yazının Devamı

Bugün artık yarındır!

Yanlış bir kararın neticesi ise şimdiden bellidir:

Yarın çok geç olur…

Yazının Devamı

Erdoğan’ın rakibi, Kandil ile Zafer Partisi’ni...

Yarın sandıkta vereceğiniz oylarınız o “GÜÇ” e atılacak bir tokat olacaktır.

Hem de en okkalısından, kallavi bir tokat.

Yazının Devamı

Yüzyılın Seçimi; gözlerimiz tamamen açık mı?

Cumhuriyetimizin 100. Yılı'na denk gelen Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin ikinci turuna birkaç gün kala o kadar ilginç olaylar yaşıyoruz ki gerçek ve gerçeküstü farkındalığının kaybolduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Süreç, akıl almaz kumpaslar, linç girişimleri ve ilişki ağlarının devreye girmesiyle yürütülüyor.

Yazının Devamı

Güney Ordusu, JİTEM, “İçişleri Bakanı Özdağ” ile..

Artık medyayı izleyen herkes biliyor ki Kemal Kılıçdaroğlu seçildiği takdirde Türkiye’yi bekleyen İÇ SAVAŞ tehlikesinden söz eden sadece ben değilim. Dün, Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme karşılığında İçişleri Bakanlığı tavizini koparıp bir mutabakat metni imzalayan Ümit Özdağ’ın kendisi.

Geçen haftalarda katıldığı bir yayında “Kemal Kılıçdaroğlu seçilirse HDP desteğiyle seçilir, kayyumlardan belediyeleri alıp HDP’lilere devreder. Bu belediyeler güçlenir, PKK da güçlenir bölgede yeniden. Sığınmacılar üzerinden bir iç çatışma çıkar, bunun üzerine güvenlik güçleri olaylara el koyunca HDP’li belediyeler uluslararası müdahale talebinde bulunur. Uluslararası güçlerin gelmesiyle birlikte İÇ SAVAŞ çıkar” demişti.

Yazının Devamı

PATLATALIM…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın birinci turda aldığı yüzde 49,5 oy ve en yakın rakibi olan, Cumhur İttifakı partileri dışındaki neredeyse tüm partilerin; bu arada PKK, FETÖ, Reuters, Financial Times, Le Monde, Le Point, The Economist, Der Spiegel dâhil tüm küresel sistemin desteğini arkasına alan Kemal Kılıçdaroğlu’na 4,5 puan fark atması UYUYAN DEVİ uyandırdı…

Hepimiz AMAN REHAVETE KAPILMAYALIM diye birbirimize ikazlarda bulunurken Avrupa’dan gelen görüntüler, erken uyarı sistemi gibi kendini gösterdi ve ne yapılması gerektiğini hepimize çok açık izah etti. Yurt dışındaki vatandaşlarımız adeta sel oldular, konsolosluklarda ve seçim sandıkların önünde yüzlerce metrelik uzun kuyruklar oluşturdular.

Yazının Devamı

Payız yuxusu Sinan Oğan’a qış olmasın…

Cumhurbaşkanı adayı olarak yüzde 5,17 oy alınca ve onun vereceği “destek” adeta “kilit” olarak nitelenir hale gelince gördüğü rağbet, hayatı boyunca hayal ettiği bir noktaydı belki de Sinan Oğan için.

Bunun da tadını çıkardı doğal olarak.

Yazının Devamı

Kılıçdaroğlu bir haftada milletin hafızasından...

Halk arasında “Hafıza silme” ya da “Bilinçaltı temizleme” olarak adlandırılan bir terapi türü var, EMDR adı veriliyor. Belleğe takılı kalan travmatik anıların, korkuların, kaygıların etkisi kaldırılıyor bu yöntemle. Ancak bu tedavi aylar sürüyor, bir haftada sonlandırılacak bir yöntem değil.

Hele bazı söz ve icraatlar hiç değil…

Yazının Devamı

İkinci turda seçim sayacı sıfırdan başlıyor...

Cumhur İttifakı cephesinde bir rehavet yokmuş gibi görünüyor, kime sorsam sandığa gideceğini söylüyor ama gerçek bu mu ondan şüpheliyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde 300 binden fazla seçmenin muhtarlık seçimleri için köylerine gitmesi sonucu AK Parti Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın 13 bin oy farka kaybettiği acaba hafızalarda mı? Muhtarlarını seçtiler ama İstanbul’u kaybettiler. İstanbul neredeyse belediye başkanlığı seçimi değil, muhtarlık seçimi yapılacak noktaya geri döndü Ekrem İmamoğlu sayesinde. Şimdi muhtarlık seçimi yok ama çay ve fındık toplama zamanı, mevsimlik işçiler derken yeniden bir sirkülasyon tehlikesi ile karşı karşıya 28 Mayıs’taki ikinci tur. Gerçi bu kesimin oylarının tamamının AK Parti’ye gideceğinin garantisi yok ama kahir ekseriyetinin iktidar partisini ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı tercih edeceği de biliniyor. Bu yüzden Erdoğan sık sık bu konuda uyarılarda bulunuyor.

Evet, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda seçmeni sandığa götüren kazanacak. Tabii Cumhur İttifakı adayı olarak Erdoğan 2,5 milyondan fazla fark attığı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı avantajlı gibi görünmekte ama önümüzde Karadağ, Fransa ve Brezilya seçimleri örneği var. Birinci turda az oy alan adayların ikinci turda kazandıklarına dair örnekler bunlar.

Yazının Devamı

Oğan'ın beklentisi ve Özdağ'ın söyledikleri

Dün gece Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile çok uzun bir konuşmam, daha doğrusu sohbetim oldu. Ümit Bey’le çok tartışırız, o zaman zaman bana ağır eleştiriler yöneltir, ben de ona ama aramızda her zaman bir diyalog zemini vardır. Çünkü Ümit Bey yarattığı imajın tersine çok kibar ve zarif bir insandır. Zaten diyaloğumuzun devam etmesinde bunun önemli bir etkisi var. Birkaç konu yazılmamak kaydıyla bende ama ÇOK ÖNEMLİ BAZI BAŞLIKLARI aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Önce birkaç tespitimi yazayım izin verirseniz.

Yazının Devamı

CHP seçmeninin eline geçen müthiş fırsat…

14 Mayıs seçimlerine büyük beklentilerle girdi CHP seçmeni. Oy verme motivasyonları malum “Kim daha iyi yönetir” sorusunun cevabını aramaya yönelik olmaktan çok, “Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin” üzerine kuruluydu. Bu çıkış noktasını bilen Kemal Kılıçdaroğlu da kendisine çeşitli şirketlerden ve uzmanlardan gelen raporlara dayanarak cumhurbaşkanı adayı olmaya karar verdi.

Partideki ve özellikle de Meral Akşener tarafından dillendirilen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş seçeneklerini de bu yüzden geri çevirdi. Sessiz, sakin ve tam da kendisine yakışır bir tarzda sinsi biçimde çalışmalarını yürütüp, isminin Cumhurbaşkanlığına en uygun aday olduğu fikrini tabana kabul ettirdi. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi kendisine sunulan raporlar ona bu kez seçilebileceğini işaret ediyordu.

Yazının Devamı

10 maddede; NEDEN bir kez daha ERDOĞAN?

Erdoğan karşıtlarının, AK Parti’den uzaklaşanların ya da “kafam çok karışık” deyip mırın kırın edenlerin söylediklerinin ortak paydası şu cümle:

“Çok hata yaptı”

Yazının Devamı