Fuat Uğur

Fuat Uğur

fugur1864@gmail.com

Son Yazıları

YENGEÇ SEPETİ: CHP’de medya savaşları

Hiç ummadığım şekilde Onursal Adıgüzel ile Özgür Özel’i o ünlü zoom toplantısında görünce ben “Tamam, İmamoğlu bu işe ciddi asılıyor” dedim. Oradaki dinozorları saymıyorum, İmamoğlu onları şimdilik kullanışlı ve meşruiyet sağlayıcı bir basamak olarak değerlendiriyor. Vakti geldiğinde hepsine “nazikçe” yol verecek. Zamanında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki Atatürkçü ekibe yaptığı gibi.

Onursal Adıgüzel’in işin sosyal medya ve tanıtım tarafındaki dijital yetkinliğini dikkate alırsak, daha doğrusu nasıl 40 bin kişilik bir trol ordusunu yönettiğini hatırlarsak bu birlikteliğin önemini daha çok kavrarız.

Yazının Devamı

Yeter artık Ümit Özdağ, ÇIKARTTIĞIN GAZ...

“Ne bu şimdi?” diyeceksiniz değil mi?

Merak etmeyin, çok net bir açıklaması var. Bizzat Zafer Partisi Genel Başkanı sıfatıyla, kurulduğu günden beri sığınmacılar üzerinden kışkırtıcılık yapan Ümit Özdağ’ın bana söylediklerinden yola çıkılarak atılmış bir başlık bu.

Yazının Devamı

Kadınlar neden erkekleri öldürmeye başladı?

 

Yazının Devamı

KÖLE PAZARI MI KURDUNUZ? Rekabet Kurumu’ndan...

Akademi dünyasında “Hocaların Hocası” olarak nitelendirilen ve pek çok siyasetçinin eğitiminde katkıları olan ünlü İktisatçı, merhum Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in derslerinde sık sık tekrar ettiği bir söz vardır:

“Emeğin seyyaliyeti engellenemez…”

Yazının Devamı

Afrika Fransızları, biz de Afrikalıları kovarken..

Çok ilginç zamanlardan geçiyoruz.

Beş yıl öncesinden başlayalım.

Yazının Devamı

FETÖ’cüleri unutalım mı? Bu kıyak niye?

Eğer “Evet, unutalım. Çıkaralım hayatımızdan ve zihnimizden şu şerefsizleri” diyenlerdenseniz şu soru beraberinde geliyor:

“O halde FETÖ’cüler kendilerini neden unutturmuyorlar? Neden hâlâ yurt içinde FETÖ faaliyetlerine devam ederken yurt dışındaki firariler havlamaya devam ediyor?”

Yazının Devamı

Çürümüş bir şeyler var YÖK krallığında

1601 yılında Shakespeare tarafından yazılan ve dünya edebiyatının en ünlü trajedilerinden birisi kabul edilen ʺHamletʺ adlı oyunun ilk perdesinin dördüncü sahnesinde Horatio’nun: ʺNereye varacak bunların sonu?ʺ sorusuna Marcellus; tiyatro tarihine geçecek ve günümüze kadar pek çok simgelere kaynaklık edecek şu cevabı verir:

ʺKokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka krallığında…ʺ

Yazının Devamı

Tasarruf mu? Devlet ve belediyeleri önden alalım!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarrufa gidilmesi için bir genelge yayınladı ama harekete geçen var mı?

Bence yaprak kımıldamıyor.

Yazının Devamı

CHP’ye yönelik umutsuzluk Türkiye’yi tehdit ediyor

Ne alakası var demeyin. Şaka değil bu.

CHP yönetiminin akıl almaz izansızlıkları ve parti içi muhalefetin kripto tutumu, yaşanan çalkantılar parti tabanında büyük umutsuzluğa ve güvensizliğe sebep oluyor. Parti içi değerler sistemi tamamen altüst olurken siyasete olan inanç CHP tabanında artık anlamını kaybetti.

Yazının Devamı

Meğer tehlikenin kıyısından dönmüşüz

İnanın şu yaz sıcağında canım hiç CHP yazmak istemiyor. Nasıl olsa iktidara yakın bazı isimler fiks her gün “Buradan bize iyi ekmek çıkar, hem Başkan’ın da hoşuna gider” diye ya CHP’ye ya da Kemal Bey'e paso çaktıkları için bize gerek kalmıyor. Ama kardeşim bir bırakmıyorlar ki insanı. Her gün patlayan yeni bir bomba insanı hakikaten mecbur bırakıyor. Bir de oradan buradan işittiklerimiz üzerine eklenince çare kalmıyor.

Hele sonuncusu.

Yazının Devamı

İmamoğlu’nun kripto toplantısını CHP değil...

Dün gece saat 01.00’den itibaren sosyal medyaya düşen video konuşuluyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki zoom toplantısı. Katılanların hepsi CHP’nin ense kulak yerinde isimleri. Kemal Kılıçdaroğlu’nun parlamentoya veda konuşmasında salya sümük ağlayan Grup Başkan Vekili Özgür Özel mi dersiniz, Gökhan Günaydın mı, Engin Altay mı, Bülent Tezcan mı? Hepsi sıra sıra dizili. Kemal Kılıçdaroğlu’nun herhalde basireti bağlandığı için teşkilattan sorumlu Genel Başkan Danışmanı olarak tayin ettiği Engin Özkoç’un da onlarla birlikte olduğunu öğreniyoruz. Kemal Bey kediye ciğer emanet etmiş yani. Diğerleri; Veli Ağbaba, Onursal Adıgüzel, Selin Sayek Böke, Hakkı Süha Okay, Muharrem Erkek, Gökhan Zeybek, Yaşar Seymen, Sevgi kılıç, Pınar Uzun, Turan Aydoğan , Ahmet Hakan Uyanık…

İmamoğlu’nun amiri pozisyonunda olanlar onun memuru gibi sıraya geçip “arz ediyorlar” hürmetlerini eksik etmeyerek… Artık AKSİYON alacaklarmış. İmza toplayıp partiyi olağanüstü kurultaya götürecek yolların taşlarını döşüyorlar. Parti Meclisi’ni toplantıya çağırmak için 13 imza yetiyormuş. Onu, hatta fazlasını toplamışlar.

Yazının Devamı

EBRAR KARAKURT Millî Takımımızın zaferini çaldı...

Nazan Öncel benim dönüp dönüp en çok dinlediğim sanatçıların başında gelir. Onun besteleyip söylediği şarkıların çoğunu ezbere bilirim. Geçmiş yıllardaki gazetecilik dönemlerimde yaptığım haberleri nedeniyle kendisiyle hayli sohbet etmişliğim vardır. Akıllı bir insan olduğunu da bilirim. Ama sanırım o da rüzgâra kapılmış ya da arkasına almak istemiş, şöyle bir paylaşımda bulunmuş…

“Kız çocuklarının okutulmadığı, kadınların eve tıkılmaya çalışıldığı günlerde gururumuzsun Ebrar.”

Yazının Devamı

FİL TERBİYESİ ve Beyaz Giysili Adamlar…

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın raporuna göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99'luk kesimin servetinin toplamına eşit.

Türkiye, bu yüzde 1’lik küresel yönetim şebekesinin yönettiği dünyada kendisine bir yer açabilmek için çırpınıyor. Sanayi ve ulaştırma altyapısını son 20 yılda 50 yıl ileriye götürerek, Millî Savunma Sanayii’nde müthiş adımlar atarak bunu başardı. Ama sonuçta önünde katedeceği uzun bir yol var. Misal ürettiği ve yazılımı kendine ait Millî Muharip Uçağı’nın motoru ABD’den. Ülkemizin uçak motoru üretme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ama yetişebilmesi 2033 yılını bulacak. Keza helikopterlerimizin, İHA ve SİHA’larımızın da durumu aynı.

Yazının Devamı

2028 için de umutlanmayın...

Anlattı. Belki kaçıncı kezdi. Unutmak mümkün mü?

"02.00 sularında aradım. Bu onunla son görüşmemizdi. Bu son görüşmemizin halet-i ruhiyesini anlatmak çok zor. Aramızda çok duygusal bir görüşme oldu."

Yazının Devamı

Muhafazakârlar ve kültürel iktidarın kodları...

Dün sosyal medyada gördüğüm tweet çok canımı sıktı.

15 Temmuz gecesi Kuruçeşme Açıkhava’da ünlü türkücü ve sinema oyuncusu Yavuz Bingöl ile birlikte sahne alacak olan sanatçı Şükriye Tutkun paylaşmıştı ve şöyle diyordu:

Yazının Devamı