Oruçta yemek yedikten sonra mide bulantısı neden olur? İftardan sonra mide bulantısını geçirmenin yolları!

Oruç tutanlarda sık görülen özellikle iftarda yemek yedikten sonra oluşan mide bulantısı pek çok kişiyi etkiliyor. Yemek sonrası ortaya çıkan bu durumun neden kaynaklandığı ve nasıl baş edileceği de araştırılan konular arasında bulunuyor. Peki, Oruçta yemek yedikten sonra mide bulantısı neden olur? İşte İftardan sonra mide bulantısını geçirmenin yolları!

Oruçta yemek yedikten sonra mide bulantısı neden olur? İftardan sonra mide bulantısını geçirmenin yolları!

Ramazan ayında oruç tutanların en çok müzdarip olduğu konuların başında iftara sonrası yemek yedikten sonra oluşan mide bulantıları oluyor. Yemek sonrası ortaya çıkan bu durum günlük yaşamı olumsuz etkilerken, sık olması ise bazı sorunlara işaret ediyor olabilir.

ORUÇTA YEMEK YEDİKTEN SONRA MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

İftardan sonra oluşan yemeğin hemen ardından ortaya çıkan mide bulantıları eğer kusma ile birlikte geliyorsa genellikle gıda zehirlenmesi, gastrit veya ülser gibi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Oruç süresince uzun bir süre boş kalan mide, iftar zamanı yenilen aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerle birlikte bozulma emareleri gösterilir. Mide bulantısı dışında, yanma, ekşime ve istifra gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Ülser, yani mide içinde veya ince bağırsağın astarı üzerindeki yaralar bulantıya neden olur ve yemek yenildiği zaman yanma hissi oluşturabilir. Gastrit ise, mide ekşimesiyle ortaya çıkabilir. Yemek yerken midenin içindekilerin özofagusundan yukarıya çıkmasına neden olarak mide bulantıları hatta kusmaya kadar sorunlara neden olur.

Yine aynı şekilde iftar zamanı aşırı şekerli ve ekşi yiyeceklerin tercih edilmesi midenin işleyişini bozmaktadır. Örneğin oruç çorba ile değil kızartma ile açılırsa ya da iftar vakti aşırı miktarda turşu vb. ürün tüketilirse midenin ekşime ve bulanma ihtimali yarı yarıya artar. Özellikle elli yaş üstü kişiler aşırı şekerli ve ekşi yemeklerden uzak durmalı, daha dengeli ve sağlıklı gıdalara öncelik vermelidir.

Özellikle sigara kullanan kişiler iftar zamanından sonra üst üste sigara içtikleri takdirde mide bulantısı ortaya çıkabilir. Aynı belirtiler, çay ve kahve tiryakileri için de geçerli olup nikotin ve kafein yoğunluğu yüksek olan içeceklerin dikkatle tüketilmesi gerekmektedir.

Ramazan ayı boyunca, yaşı ilerlemiş ve kilo sorunu olan kişilerde tansiyon problemleri had safhaya varabilir. Bunun en büyük nedeni uzun süreli açlık, hızlı ve çiğnemeden yutmak ve sağlıksız gıdalar tüketmektir. Tansiyonu yükselen ya da düşen kişilerde mide bulantısı şikayetleri artış göstermektedir. Sorun devam ettiği takdirde bir doktora görünerek uzman yardımı alınmalıdır. Kan şekerinin düşmesi de dolaylı olarak baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir.

Midenin bulantısı yemek yağlarından, çok yemek yemekten veya zehirlenme durumlarından dolayı oluşabilir. Özellikle terleme ve kalbin yavaşlaması mide bulantısının oluşmasına neden olabilir. Birçok insan yemek tükettikten sonra, bazı kişiler ise yemek yemeden önce mide bulantısı yaşayabilir.

İFTARDAN SONRA MİDE BULANTISINI GEÇİRMENİN YOLLARI!

Gazı atmak için maden suyunu deneyin!

Yemeklerden hemen sonra içine az miktarda limon ekleyerek maden suyu içmek, midenin rahatlaması için tercih edilecek en hızlı yollardan biridir. Maden suları hızlıca değil küçük yudumlarla tüketilmelidir. Bağırsaklarda birikmiş olan kötü gazların dışarı atılması için de her gün bir adet maden suyu içilebilir.

Az yağlı yemek seçimi rahatlatır!

Ramazan ayı boyunca çok değil yeterli beslenmek prensibi benimsenmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda ve çeşitlilikte beslenmek hem mideyi hem de diğer hayati öneme sahip diğer organları rahatlatacaktır. Abur - cubur olarak nitelendirilen yiyecekler yerine, meyve, badem, ceviz gibi hem doğal hem de faydalı gıdalar tercih edilmelidir.

Evde küçük egzersizler yapın!

Evde yapılacak küçük egzersizler hem midenin hem de genel olarak vücudun rahatlamasını sağlıyor. Ancak bu egzersizler iftardan hemen sonra değil en az birkaç saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde aşırı derecede zorlanan mide sıkışır, bulantı ve ağrı semptomları ortaya çıkabilir.

Mideyi rahatlatan Nane – Limon çayını deneyin!

Mide bulantısını hızlı ve sağlıklı bir şekilde geçirmek isteyenler nane - limon kaynatabilirler. Nane ve limon bir cezve içerisinde birkaç dakika kaynatılabilir. İçerisine tatlandırmak için şeker yerine bal katılması öneriliyor. Çünkü şeker kaynatılan bu doğal içeceğin vitaminlerini öldürmektedir. Ancak bal, hem sindirimi kolay olan bir gıdadır hem de mide bulantısı şikayetlerini en aza indirgemek için tüketilebilir.

Bitki çayları şikayetleri azaltıyor!

Yemeklerde ya da yemeklerden sonra asit ve şeker yoğunluğu çok yüksek olan içecekler yerine bitki çayları tercih edilebilir. Özellikle papatya, kuşburnu, ada çayı ve ıhlamur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip mide bulantısı ve ağrı şikayetlerini ortadan kaldırır.