İstanbul'da suya zam! Karar İBB Meclisi'nde oy birliğiyle alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde, İSKİ su fiyatlarına yüzde 25 zam yapılması kararı onaylandı.

İstanbul'da suya zam! Karar İBB Meclisi'nde oy birliğiyle alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (iBB) Meclisi'nin Kasım ayı toplantısında İSKİ su fiyatlarına yapılacak olan zam maddesi görüşüldü. İBB Meclisi'nden oy birliğiyle alınan karara göre, İstanbul'da su fiyatlarına yüzde 25 zam yapılması kararı onaylandı.

İşte yeni tarife

Buna göre konutlarda 0-15 metreküp arası 1’inci kademe birim fiyatının 11.69 TL'den 14.61 TL'ye, 16-30 metreküp arası 2’nci kademe birim fiyatının 17.56 TL'den 21.95 TL'ye çıkarılması uygun bulundu. Buna göre suya yüzde 25 zam yapıldı. Yeni tarife oy birliği ile kabul edildi.

"Belediye Başkanı yönetimin başına geçer geçmez suya yüzde 80 zam talebinde bulundu"

AK Parti Meclis Üyesi Seçkin Turan "İSKİ'nin son 3 buçuk yıldaki yönetim zafiyeti yüzünden sadece su zamlarıyla anılan bir kurum haline geldiğini görmekteyiz. Şu soruları İstanbullulara sunmak istiyorum. İSKİ tecrübe ve kapasiteye nasıl kullanmıştır. İstanbul'a ve suyun geleceğine dair İSKİ ne gibi katkılar sunmuştur. Yeni içme suyu kaynakları tespit etmiş midir? Atık su arıtma kapasitesi arttırılmış mıdır? Arıtma teknolojisi açısından bakarsak. 2019 yılında biyolojik arıtma oranı yüzde 45 mertebesinde teslim edilmiş geri kalan yüzde 55'lik kısım için planlama yapılarak İSKİ yatırım alanına konulmuştur. 2023'te Cumhuriyetimizin 100. Yılında İstanbul'umuzdaki bütün atık suların yüzde 95'in üzerinde ileri teknoloji ile arıtılmış olacaktı. Bu yönetim anlayışı sayesinde hayal oldu. Suyun hatırana popülizm tercihe edildi. Belediye başkanımız seçimler öncesinde yaşam kaynağı olan suyu ucuzlatacağını vaat etmesine rağmen, dünyanın en pahalı suyunun İstanbul'un suyu olduğunu ifade etti. Seçimlerde yönetimin başına geçinde ilk genel kurulda yüzde 80 zam talebinde bulundu" diye konuştu.

"En çok canımızı yakan enerji maliyetleridir"

CHP Meclis Üyesi Nerze Özyurtlu "İSKİ'nin bütçesi yüzde 80 su gelirinden oluşmaktadır. 2023 yılı gelir bütçesi kademeli su satış tarife teklifi üzerinden hesaplanmış olup 30 milyar 820 milyon lira. Gider bütçesi 32 milyar 836 milyon olarak tasarlanmıştır. Aradaki yaklaşık 2 milyar farkın borçlanma ile kapanması hedeflenmektedir. Yatırım bütçemiz 11 milyar lira ile bütçenin yüzde 35'ine tekabül etmektedir. Bu bütçe tasarısında en çok canımızı yakan yapılan tüm uyarılarına rağmen yanlış ekonomi politikaları oluşturan enerji maliyetleridir" dedi.