İşte o sonuçlar

On yıldır gerçekleştirilen araştırma; Prof. Dr. Mustafa Aydın başkanlığında değerli akademisyen ve uzmanlar eşliğinde aylardır titiz bir çalışma ile oluşturuldu.

26 il merkezinde 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan araştırmada, ülkenin en önemli sorunları şöyle öne çıktı;

‘işsizlik, hayat pahalılığı, ekonomik durgunluk ve terör’

En çok güvenilen kurum Türk Silahlı Kuvvetleri en az güvenilen kurum ise medya oldu.

Güvenilir kurumlarda geçen yıl 1. olan Jandarma bu sene TSK’nın ardından ikinci oldu. 3. Polis, 4. ise Cumhurbaşkanlığı seçildi.

PARTİLER NE DURUMDA?

Ankette; siyasi parti oy dağılımları da şöyle oluştu: (Babacan ve Davutoğlu şu an seçim olsa giremeyeceği için sorulmadı)

Yüzde 10,4 olan kararsızlar dağıtıldıktan sonra,

yüzde 40,2 AK Parti,

yüzde 33 CHP,

yüzde 9,2 HDP,

yüzde 8,3 MHP,

yüzde 8,1 İyi Parti

EKONOMİ PROBLEM

Araştırmada, Toplumun yüzde 46,5 ise göre son bir yılda ekonominin kötüye gittiğine inanıyor, yüzde 19,4’ü de hiç etkilenmediği iddiasında. 2018’de kendisini ekonomik olarak daha kötü durumda görenlerin oranı ise yüzde 57,1’di.

Araştırmaya katılanların yüzde 28,5i hükümetin dış politikalarını 'başarılı' buluyor.

O 3 ÜLKE

Türkiye’ye tehdit olarak algılananlar ülkeler sıralamasında ise; ABD yüzde 64,5 ile ilk sırada, yüzde 55,6 ile İsrail ikinci, yüzde 49,2 ile İngiltere üçüncü. Türkiye’nin en yakın dostu/müttefiki olarak görülen ülke ise yine beklendiği gibi; yüzde 56,5 ile yine Azerbaycan oldu.

Azerbaycan’ı KKTC ve Özbekistan takip ediyor.

SURİYELİ SORUNU

Çalışmada Suriyelilerin de giderek artan bir sorun olduğunu görüyoruz. Buna göre 2018’de Suriyeli sığınmacılardan memnunum diyenler yüzde 13,7 iken 2019’da yüzde 12,9’a düştü.

Memnun olmayanların yüzde 51,6’sı memnun olmama sebebi olarak suça meyili gösterdi. Türk halkının yüzde 70,9’u da Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderileceğine inanmıyor. Yüzde 86,1’i de 'İş sahibi iseniz-olsanız, yanınızda Suriyeli sığınmacı çalıştırır mısınız?' sorusuna hayır cevabını veriyor.

Gelelim günlük hayata; Türk halkının yarısı kitap okumuyor; yüzde 73,5’i tiyatroya yüzde 38’i sinemaya gitmiyor. Telefonla daha çok vakit geçirem toplumun yüzde 15i mutsuz. En prestijli meslek ise doktorluk.

Tablo ilginç ; takdir sizin.

Sağlıcakla kalın...