Kritik Moskova zirvesi sona erdi! İşte ilk açıklamalar

Moskova'da Karabağ zirvesi sona erdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev görüşme sonrası yaptığı açıklamada " Azerbaycan bu davet için minnettardır. Bundan sonra hızlı sonuç için çaba gösterilmeli" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Dünyanın merakla beklediği toplantı sona erdi. Moskova'daki Karabağ zirvesi sonrası liderlerden peş peşe açıklamalar geldi. Öte yandan üçlü zirvenin ardından Aliyev ve Putin ikili görüşme yaptı.

Liderlerden peş peşe açıklamalar

Aliyev kritik toplantısı sonrası, "Bundan sonra hızlı sonuç için çaba gösterilmeli. Ulaşım ve iletişim kanalları açılacak. Bu kanalların açılması Azerbaycan, Ermenistan, Rusya ve komşu ülkelerin çıkarına hizmet edecek. Bundan sonra hızlı sonuç elde etmek için çaba göstermeliyiz. 10 Kasım'da imzalanan anlaşma başarıyla uygulanıyor. Büyük kısmı hayata geçirildi. 2 ay içinde istisnalar hariç güvenliği tehdit edecek büyük olaylar yaşanmadı. Bundan sonra bir arada komşu olarak nasıl yaşayacağımızı düşünmeliyiz." dedi.

Putin, "Anlaşmanın şartları uygulanıyor, bugünkü görüşme mühim, üç ülke arasında ortak çalışma grubu kurulacak." ifadelerini kullandı.

Paşinyan ise "Bugün imzaladığımız ortak bildiri çok önemli." sözlerini kullandı.