Melih Gökçek, “ABB Başkan adaylığına hazırım” diyen Turgut Altınok hakkında ne düşünüyor?

0:00/ 0:00

Ankara’nın Çankaya ile birlikte en büyük ilçesi olan Keçiören’in tam 19 yıldır belediye başkanlığını yürüten Turgut Altınok, geçtiğimiz günlerde tv100’deki Taksim Meydanı programında, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için yöneltilen soruya “Ben hazırım” diye cevap verdi.

Turgut Altınok'la bundan 1,5 ay evvel konuştum. Aslında o beni aradı. Geçen dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ilgili bir yazıma teşekkür mahiyetindeydi. O yazımda ABB için Mehmet Özhaseki’nin adaylığının yanlış bir tercih olduğunu belirtmiş, “Turgut Altınok aday gösterilseydi belki de AK Parti Ankara’yı kaybetmezdi” demiştim. Turgut Bey aradığında kalabalık bir ortamdaydım ve uzaklaşabilme imkânım yoktu. Bu yüzden kısa bir görüşme oldu ama sonraki hafta kendisiyle epey uzun süre konuştum. O vakit bana söylemişti Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı için HAZIR olduğunu. Tabii ki “Her şey Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirine bağlı” şerhiyle birlikte.

Altınok o zaman açıklamak için henüz erken olduğunu ve yıpratılmak istemediğini belirtti, ben de yazmadım. Ama 19 yıldır belediye başkanlığını yürüttüğü Keçiören’de yaptığı çalışmaları anlattı ve artık bir hemşerileri olarak tüm Ankaralılarda bir karşılığının olduğunu söyledi. Sözlerindeki “hemşeri” vurgusu önemliydi çünkü Mansur Yavaş Ankaralı, Mehmet Özhaseki Kayseriliydi. Mansur Yavaş ülkücü kökenli, Özhaseki ülkücü kökenli olduğu unutulmuş bir isimdi. Artı Ankara’nın sorunlarını bilmiyordu.

GÖKÇEK’İN SAMİMİ CEVAPLARI

Aradan haftalar geçti, sonuçta iş her şeyin söylendiği bir noktaya evrildi.

ABB eski Başkanı Melih Gökçekin Turgut Altınok’a şiddetli biçimde karşı çıktığı ve ona karşı bir rezervi olduğu da bu konuşmalara dâhildi.

Bu yüzden Melih Gökçek’i dün telefonla arayıp sormayı tercih ettim.

Önce yukarıda yazdıklarımı ona özet olarak anlattım, ardından da sordum “Turgut Altınok’a karşı bir rezerviniz var mı? Onun adaylığına şiddetle karşı çıktığınız doğru mu?” diye.

Melih Bey şöyle dedi özetle:

“Bir kere o adayın ismi Sayın Cumhurbaşkanımızın kafasında, bilemeyiz. Ben kimseye karşı değilim ve hiçbir aday hakkında da olumsuz konuşmam.”

Sorularıma devam ettim:

- O halde Turgut Altınok’un ABB Başkan adaylığı için uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

- Onun kararını ben veremem, Sayın Cumhurbaşkanımız verir.

- Turgut Bey adaylık için hazır olduğunu söyledi, ne düşünüyorsunuz bu konuda?

- Herkesin kendi takdiri, pek çok aday çıkar, Cumhurbaşkanımız karar verir. Ancak son zamanlarda Mansur Yavaş karşısına çıkacak adaylar hakkında art arda birtakım isimler sürüyor ortaya. Özellikle de benden çok korktuğunu biliyorum.

MANSUR YAVAŞ’IN 4 PUANINI ERİTTİM AMA BENİ TELEVİZYONLARDAN ÇEKTİLER

- Yavaş sizin aday olmanızdan mı korkuyor?

- Benim kendisi ve faaliyetleri hakkında tüm bilgilere sahip olduğumu biliyor. Sosyal medyada yaptığım mücadele, açıkladığım belge ve bilgiler ortada. Geçen seçimlerde, Sayın Özhaseki aday olduğu sırada televizyonlarda onun hakkında anlattıklarım oylarını ciddi oranda düşürdü.

- Bunu nasıl anladınız?

- Bu bilgi Kemal Kılıçdaroğlu aracılığıyla Levent Gök tarafından Sinan Aygün’e söylendi. Levent Gök’ün “Yahu bu Melih Gökçek bir konuştu bizim Mansur Bey'in 4 puanını götürdü” dediğini bana Sinan Aygün anlattı. Ama bu programlara devam edemedim çünkü beni televizyonlardan çektiler.

Nasıl yani? Kim çekti Başkan sizi televizyonlardan?

- Sayın Özhaseki çekti. Daha doğrusu kendisinin danışmanlığını ve kamuoyu araştırmalarını yürüten ANAR şirketinin başındaki isim olan Faruk Acar. Benim konuşmalarımın Özhaseki’nin desteğini 18 puan aşağıya düşürdüğüne dair uydurma raporlar hazırlayıp Sayın Cumhurbaşkanı’na sunmuşlar. (Burada bir NOT düşeyim. Melih Bey bir kayıt düşmemesine rağmen Faruk Acar’la ilgili bazı diyalogları yazmamayı tercih ettim.)

Çok ilginçmiş Başkan, hakikaten şaşırtıcı. Bugüne gelirsek Başkan, siz yeniden aday olmayı aklınızdan geçiriyor musunuz?

- Ben hiçbir zaman “Adayım ya da aday değilim” demem. Hep söylediğim gibi, Cumhurbaşkanımız bize hangi görevi verirse onu yerine getiririz. Bu belediye başkan adaylığı da olur, başka bir görev de. Ama bu arada SÜRPRİZ BİR İSİM de çıkarabilir Sayın Cumhurbaşkanımız.

- Eski Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’ın adı geçirildi geçenlerde. Sayın Akar bambaşka bir mesleki alanda. Artık belediye başkanlığı ilgili dallarda uzmanlığı ve mesleki tecrübeyi de gerekli kılıyor.

- Ben ilçe belediyesini sayarsak tam altı dönem belediye başkanlığı yaptım. Rekor bende. Sorunları bilen bir ismin aday olması gerekir. Bir kere belediye başkanları ilk beş yıl işi öğrenirler, sonraki beş yıl başarırlar. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu bunun üstüne bir de belediye başkanlığı dışındaki işlerle uğraştılar. Şehirleriyle hiç ilgilenmedikleri için İstanbul ve Ankara bu hale geldi.

Peki, son bir soru. Oğlunuz, şu anda AK Parti Ankara Milletvekili olan Osman Gökçek geçen gün Keçiören belediye Başkanı Turgut Altınok’u ziyarete gitti. Epey de bir görüştüler. Bu görüşme sizinle onun arasındaki buzları eritme görüşmesi ve bir istişare toplantısı olarak nitelendi. Öyle mi?

- Hayır, Osman Ankara Milletvekili olarak seçim öncesi Keçiören’de de çalışma yaptı ve bir teşekkür anlamında Turgut Altınok’u ziyarete gitti. Başka bir anlamı yok.

SONUÇ: MELİH GÖKÇEK NE İSTİYOR?

Yukarıdaki sohbetten siz şüphesiz bir sonuç çıkarabilirsiniz. Ama benim bu konuşmanın üzerine yapabileceğim en ileri yorum şu:

Ankara’nın en uzun süreli Belediye Başkanı olan Melih Gökçek cevaplarından da anlayacağınız üzere “Başkan adaylığı dâhil göreve hazır” olduğunu ifade ediyor ve diğer olası adaylar hakkında tek kelime etmemeyi tercih ediyor. Ama söylediklerinden yaptığım alt okumalarda bu göreve hâlâ talip olduğunu anlıyorum. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sürpriz yapma potansiyelinin de farkında ve bir açık kapı bırakmayı da tercih ediyor.