O savcılara teşekkürler

Her depremin ardından olduğu gibi yine medyada her yerde aynı sorular aynı konular var. Daha doğrusu aynı kayıkçı kavgaları.

Herkes birbirine saldırıyor. Sen suçlusun diye. Siyasi kamplaşmalar kavgalar, yok sen hatalısın, yok o hatalı derken bu depremde de asıl konuyu az daha atlıyorduk.

Evet; bu son depremde hakkını teslim etmemiz gerekenler, arama kurtarma, yardım ekipleri, emniyet ve yardım için seferber olan yüce millettir. Ama ya hesap sorulması gerekenler arada yine kaynayacak mı?

VE SAVCILAR DEVREDE

Öyle önemli bir konu ki; caydırıcılık sağlansa, ‘ya eğer işimi ve inşaatı düzgün yapmazsam canıma okurlar’
dedirtecek bir konu.

Bu düzenleme yasal baskılar ve kontrol ile ileride tek çürük bina inşaasının bile önüne geçilebilecek bir konu.

Dikkat ettiyseniz, depremin ardından Adıyaman Cezaevi binası çökme riski nedeni ile tahliye edildi acilen. Sivrice Kaymakamlık devlet binasını bilmiyorum gördünüz mü?

İçler acısı. Devletin ihaleleri ile yapılan binaların haline bakın. Ama öte yanda aslanlar gibi sapasağlam yönetmeliğe uygun devlet binaları da var.

Allah korusun ama vatandaşın benzer afetlerde dimdik ayakta ve yanıbaşında görmek istediği devletin binalarının herkesten sağlam olması gerek. Ki, koordinasyon buradan sağlansın.

O nedenle caydırıcılık amacı ile başta bu devlet çürük binalarındaki ihalelerde sadece müteahhitler değil, belediye bakanlık izinleri onayları verenlere dek teker teker bulunup hesap sorulması lazım.

Hangi partiden kim olursa olsun, ne kadar geriye gidilirse gidilsin...Senin partin benim partim demeden.

Bu hesap sormaya çöken insanlara mezar olan apartmanların süreçleri de dahil olmalı.

İşte günlerdir üzerinde durduğumuz bu konuda meğer ciddi bir hazırlık varmış. İyi olan herşeyde olduğu gibi bunda da Hakkı teslim edelim....

Ve Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivrice ilçe merkezli 6,8 şiddetindeki depremin ardından bölgedeki hasarlı binaların artması sebebi ile dev bür soruşturma açtı. Hem de 7 ayrı noktadan.

Açıklamaya göre; açıklama ise aynen şu şekilde:

"Yıkılan her bina ile ilgili 7 farklı soruşturma açılmıştır. Hasar gören bütün binalar ile ilgili ayrı bir soruşturma açılıp, toplam 8 farklı soruşturma da delil süreci devam etmektedir.

Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler halen devam etmektedir.

TÜM SÜREÇTE SORUMLULAR

Yıkılan binaların yapımından sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin tespit edilmesi adına yerel yönetimlerden ruhsat, proje, plan ve kroki işlemlerinden örnekler talep edilmiştir.

Depremin ardından sosyal medyada kamu barışını bozucu nitelikle paylaşımlar ve kişiler ile ilgili ise ayrı bir soruşturma açılmıştır.

FIRSATÇILAR DA SORUŞTURULUYOR

Ayrıca evleri hasar gören vatandaşlarımızın kiralık ev arayışına girmesi sebebi ile ev kiralarında faiş miktarda artış olduğu iddialarını incelemek üzere ayrı bir soruşturma başlatılmıştır. ‘

Evet aynen böyle. Milletin yüksek vicdanı, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aziz hatıraları ve acılı yakınları adına kıymetli savcılarımıza yürekten teşekkürler...Sonuna kadar yanınızdayız...

Aklınıza elinize sağlık..

Derdimiz Türkiye ve insanları hep iyi olsun...