Sinan Oğan’ın şansı ve Muharrem İnce ile birlikte yeni formül arayışı…

Zafer Partisi ve Adalet Partisi’nin oluşturduğu Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan büyük ilgi çekti.

Bu ittifakın adı aslında Muharrem İnce oradayken belirlenmişti. CHP’de Atatürkçülerin tasfiye edildiğini söyleyen İnce de Atatürk’ten mülhem bu ismi benimsemişti. Ancak önceki günkü yazımda ifade ettiğim gibi Muharrem İnce tek başına uçmaya karar verdi ve ayrıldı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’ün üzerinde mutabık kaldıkları Sinan Oğan’ı Cumhurbaşkanı adayı göstermeleri siyasete yeni bir denge getirdi.

Oğan, dikkat çekici bir akademik ve siyasi kariyere sahip. Uzun yazmayacağım. Vikipedi’de okuyabilirsiniz ama Rusça ile İngilizceyi ana dili gibi konuşuyor.

Onun da Muharrem İnce gibi bir atarlı hali var. Hatta geçmişte öfke kontrol problemi olduğuna bizzat bana yaptıklarından şahidim. Ağzını da rahatlıkla bozabiliyor.

Neyse, kendisiyle kavgalarıma ve tarafıma yönelik agresif paylaşımlarına daha fazla girmeyeyim çünkü bu yazının konusu Sinan Oğan ile kişisel ve politik çatışmam değil. Nihayetinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun soğukkanlı ve nazik duruşu altında nasıl bir sinsi siyaset yürüttüğü, ülkeyi nasıl bir felakete sürüklediği dikkate alındığında, Sinan Oğan ile Muharrem İnce’nin davranış tarzlarını meziyet olarak göreceğim neredeyse. Hani en azından “içi dışı bir” diye bir tabir var ya, ondan.

Sinan Oğan’ın oya tahvil edilecek kişisel özellikleri de var. Tam Türk tipi yakışıklı bir adam. Allah’ı var, boylu poslu, Kuruluş Osman’da Osmangazi rolü verilse yeridir. Hiç yabana atmayın. Bu bir aday için önemli özellik. Tayyip Erdoğan’ın da heybetli duruşunu nasıl avantaja çevirdiğini biliyoruz.

2011 yılında MHP’den Iğdır Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Sinan Oğan’ın Kayınpederi Mehmet Ekici de o seçimler öncesinde MHP milletvekiliydi ve muhtemelen yeniden seçilecekti. Ancak FETÖ’nün ünlü pornografik kasetlerinin kurbanı oldu. Seçimlerden önce “farklı ülkücülük” adlı FETÖ’cü internet sitesi, aralarında Mehmet Ekici’nin de bulunduğu bazı parti yöneticilerinin uygunsuz görüntülerini yayınlamış, bunun üzerine onunla birlikte pek çok isim görevlerinden istifa ederek milletvekili adaylıklarından çekilmişti.

Mehmet Ekici bayrağı damadı adeta Sinan Oğan’a devretmişti. Ancak Sinan Oğan hırslarının kurbanı oldu ve bir an önce, başta Devlet Bahçeli olmak üzere MHP’nin tüm yönetim kadrosunu tasfiye hazırlığı içinde olan Meral Akşener ekibiyle birlikte hareket etti. Sonuçta Akşener ekibi kaybedince 2015 yılında MHP’den ihraç edildi. Mahkeme kararıyla geri döndü ama 2017 yılında yeniden ihraç edildi. MHP lideri Devlet Bahçeli onun FETÖ’den enfekte olduğunu ima etti.

Peki Sinan Oğan’ın siyasette bir karşılığı var mı?

Bence var.

Daha aday olarak ismi geçerken bile ilgi topladığı için anketlerde yüzde 3,2 olarak görünen bir isim Sinan Oğan. Gerçi bu kadar hızlı yapılan araştırmalara çok güven olmaz ama yine de bir eğilim olduğunu gösteriyor bu.

Malum, önceki günkü, yüzbinlerce kere okunan yazımda anlattığım üzere Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye yönelik teveccüh de artarak devam etmekte. Dün beni partinin iletişim danışmanlarından kadim dostum Oğuz Uçar aradı. Epey konuştuk ve o da “İlgi çok yoğun” dedi.

Bu durum tabii ki Kemal Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’nin başında görmek isteyen amcalar ve teyzeler tarafından yakından takip ediliyor ve onlar daha biz öğrenmeden “Trendi nasıl tersine çevirebiliriz”in hesaplarını yapıyorlar. Bu yüzden de yarın; Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü olan 18 Mart’ta HDP’yi ziyaret edecek olan Kemal Kılıçdaroğlu, partide kalan Atatürkçüleri kızdırmamak için ziyareti iptal etti. Daha doğrusu sel gerekçesiyle HDP iptal etti, durum kurtarıldı. Altılı Masa’nın medyadaki holiganlarından Fatih Altaylı ise Muharrem İnce’yi sıkıştırıyor ve ondan “Kemal Kılıçdaroğlu lehine çekilebilirim” sözü almaya çalışıyor. Ancak bir takım kaynaklarım Muharrem İnce’nin “Bana umut bağlayanların, memleketin geleceğini içinde Atatürkçü kalmayan, PKK ve FETÖ ile iş tutan Altılı Masa’da görmeyenlerden teşekkül ettiğini biliyorum. İkinci tura bile kalsam onların hepsini nasıl Kılıçdaroğlu’na yönlendirebilirim ki” dediğini konuşuyor.

Öte yandan Kılıçdaroğlu destekçileri her çıktıkları televizyon programında Muharrem İnce’yi tehdit edip “Eğer sizin yüzünüzden bu seçim kazanılmazsa millet seni affetmez” diyorlar. İyi de Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyenlerin açık bir sebebi var. Onlar bu ülkeyi PKK’lı bölücülere, FETÖ’ye, Yeni Asya’cılara, Süleymancılara, geçmişteki ekonomi politikalarını yerden yere vurdukları Ali Babacan’a, Suriye ile ilişkilerimizin bu duruma gelmesindeki en büyük iki sorumludan biri olan Ahmet Davutoğlu’na ve tabii en önemlisi en kritik bir zamanda masayı devirip ağır sözlerle hakaret edip sonra da geri dönen Meral Akşener’e güvenmedikleri için Muharrem İnce’yi ve Memleket Partisi’ni tercih ediyorlar.

Doğru sorulara yanlış cevapların verildiği bir ülkede yaşıyoruz hakikaten.

Kısaca kavga büyük.

Dün konuştuğum isimlerin hepsi seçimi kazandıracak en önemli avantajın İTTİFAK olduğunun farkında.

Önceki günkü yazımda anlatmıştım Muharrem İnce ve partisinin yüzde 5 bandından yukarıya doğru tırmandığını.

Sinan Oğan da büyük ilgi çektiğine göre dillendirilen formül şu:

ATA İTTİFAKI:

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce

Tam yetkili Cumhurbaşkanı Başkan Yardımcısı Sinan Oğan…

“Bu güç birliği Türkiye’de HDP tarafından belirlenen dengeleri ATATÜRKÇÜLER DENGESİ olarak değiştirir” diyenlerin sayısı hayli çok.