Tarihteki ilk #Hashtag

Yalova'da tarihi bir gelişme yaşandı. Çobankale'de yapılan arkeolojik kazılarda üzerinde #Hashtag işareti bulunan bir parça bulundu. Sosyal medyanın vazgeçilmezi olan hashtag'in ilk kez Bizans İmparatorluğu tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

Tarihteki ilk #Hashtag

Yalova'nın Altınova ilçesindeki Çobankale'de devam etmekte olan kazılarda geç dönem Bizans seramiğinin tabanında günümüzde sıkça kullanılan Hashtag işaretine rastlandı. Tarihte bu işareti ilk kullanan medeniyet Bizanslılar olmuş.

Osmanlı ile Bizans İmparatorluğu arasında yaşanan Yaloakova (Bafeus) savaşının yaşandığı Çobankale bölgesinde devam eden kazı hakkında bilgi veren Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin 13-15’inci yüzyıl dönemine ait geç dönem Bizans seramiklerine de rastladıklarını söyledi.

Kazılarda bir elde edilen bir Bizans seramiği ise hayret uyandırdı. Zira bulunan seramik günümüz sanal dünyasının vazgeçilmez simgelerinden birisi olan Hashtag işaretinin ilk kez Bizanslılar tarafından kullanıldığını gözler önüne serdi.

Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin, “Bu eseri Çobankale’de bulduk. Geç dönem Bizans seramiği. Birçok Bizans seramiğinde de süslemeler var. Ancak bulduğumuz bu seramikte günümüz sanal dünyasında kullandığımız Hashtag işareti var. O açıdan son derece önemli. Popüler kültürün kullandığı önemli simgelerden birisi” dedi.

Kazılarda elde edilen bu seramik diğer tarihi bulgularla birlikte koruma altına alındı. Bu eserler Altınova ilçesinde oluşturulacak olan müzede sergilenecek.