Böylesi görülmedi! Kendi cenazesinde sevenlerinin sorularını yanıtladı!

Yapay zekada 'bu kadarı da olmaz' denilen şeyler teker teker oluyor. 87 yaşında hayatını kaybeden Marina Smith MBE, yapay zeka sayesinde kendi cenazesinde sevenlerinin sorularını yanıtladı ve hayatını özetledi.

Birleşik Krallık'ta henüz bu hafta başlatılan 'Holografik konuşma video deneyimi'nin ilk kullanıcılarından biri olan Marina isimli kadın, Haziran ayında hayatını kaybeden Marina Smith MBE isimli bir kadın, kendi cenazesinde sevenlerinin sorularını cevapladı. StoryFile isimli yapay zekâ destekli video platformu sayesinde gerçekleştirilen bu uygulamadan Star Trek'ten William Shatner da yararlandı.

Peki, Marina kendi cenazesinde nasıl konuşabildi? Tabi ki cenzade gerçek Marina konşmadı. Marina, ölmeden önce 20 farklı kamera ile kayıt altına alındı. Marina'nın önceden belirlenen sorulara verdiği yanıtlar ile uzmanlar, videoyu işledi, etiketledi ve yapay zeka eğitimine aktardı.
Yapay zekâ, bu cevaplarla doğal bir dille cevap oluşturmayı ve bunu görüntü olarak da yansıtmayı öğreniyordu. Ortaya çıkan ürün en sonunda StoryFile platformuna yükleniyor ve kişi hayatını kaybettikten sonra yakınları tarafından kullanılabiliyor. Sorulan soruya verilebilecek bir cevap bulamadığı takdirdeyse farklı bir soru sorulmasını istiyor.

Böylesi görülmedi! Kendi cenazesinde sevenlerinin sorularını yanıtladı! - Resim : 1

OĞLU GELİŞTİRDİ

StoryFile teknolojisini Marina'nın öz oğlu Dr. Stephen Smith geliştirdi. Smith, cenaze sırasında teknolojinin herkesi şaşırttığını belirtti. Öyle ki Smith bile annesinin Hindistan’daki çocukluğu hakkında daha önce bilmediği detayları öğrendiğini belirtti.

Böylesi görülmedi! Kendi cenazesinde sevenlerinin sorularını yanıtladı! - Resim : 2

40 BİN STERLİN

StoryFile tarafından sunulan hizmette kullanıcılar, 250 bin ‘potansiyel soru’ kitaplığındaki 75 soruyu iki dakikalık videolu cevaplar halinde cevaplıyor. Hizmet, isteyenler için ulaşılması zor bir noktada da değil. Zira hizmetten faydalanmak için sadece 40 İngiliz Sterlini (yaklaşık 860 TL) ücret isteniyor.

Kaynak: TeknoWeb