Cihat Yaycı

Cihat Yaycı

Son Yazıları

Türkiye'de Türk sorunu da Kürt sorunu da yoktur

Bugün size Türkiye Cumhuriyeti’nin her seçim öncesi ve sonrası yaşadığı ve bölücülere verilen tavizlerin sebep olduğu “hazin ve acılı kara döngüyü” anlatacağım.

Terör örgütü PKK, 1978 yılında Marksizm-Leninizm ideolojisi çerçevesinde kurulmuştur.  

Yazının Devamı

Dünyadaki tüm bölücüler neden bunları ister?

Yazının başlığına bakınca, "Dünyadaki bölücülerden bize ne, bizim bölücüler zaten bize yetiyor" diyebilirsiniz.

Ama ben bugün size dünyadaki tüm bölücülerin neden bir kısım ortak talepleri olduğunu anlatacağım.

Yazının Devamı

Biz "Kardeşim, dostum, komşum" diyoruz da...

Bugün size Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin “Kardeşim, dostum, komşum” dediklerine Türk halkı olarak neler yaptığımızdan, karşılığında da bu sözde kardeş, dost ve komşulardan nasıl kardeşçe, dostça cevaplar aldığımızdan örnekler vereceğim.

İNSANİ YARDIMDA DÜNYADA BİRİNCİYİZ

Yazının Devamı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şapkalı PKK...

16 Mart 2023 günü sabahı haber kuruluşları:

-   “Irak’ın kuzeyinde, hem de Türkiye sınırına 60 km mesafedeki Duhok'un Çemanke nahiyesi civarında EUROCOPTER AS350 tipi kime ait olduğu bilinmeyen askeri bir helikopterin düştüğünü”

Yazının Devamı

Türk toprağında kimin bayrağı dalgalanıyor?

Bugün size içimi kanırtarak kanatan Türk tarihi için çok hazin bir gerçeği, Türk Toprağı Süleyman Şah Türbesi'nin yerinde olanları anlatacağım...

Önce kısaca Süleyman Şah’ın kim olduğunu anlatalım…

Yazının Devamı

Çağımızın kitle imha silahı; düzensiz göç ve...

Türkiye önceleri sığınmacı ya da mülteci durumundaki göçmenler için Avrupa ülkelerine transit, yani bir geçiş ülkesi iken, son dönemlerde göç alan, hatta neredeyse sığınmacı akınları ile en yüksek göç alan bir ülke konumuna da gelmiştir.

Hatta öyle ki; Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre dünyada en fazla sığınmacının kabul edildiği ülke dünyadaki kayıtlı sığınmacıların asgari yüzde 14’ünün bulunduğu Türkiye’dir.Dikkatinize sunarım; BM’ye kayıtlı devlet sayısı 193 ve dünyadaki kayıtlı sığınmacıların beşte biri Türkiye’de. Kayıtsızları da saymıyorum…

Yazının Devamı

Densiz Dendias, hadsiz Papaz ve Yeni Roma Projesi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 5 Mart 2023 Pazar günü Fener Rum Patrikhanesi'nde depremde ve Yunanistan’da tren kazansında ölenler için düzenlenen ayine katılmak üzere İstanbul’a geldi.

“Bunda da ne var canım” diyeceksiniz. Bakın bunda çok şey var. Neler mi? Anlatayım.

Yazının Devamı

Irak Türklüğü ve Kerkük elden gitmesin

Sürekli olarak Irak ve Suriye Türklerinin durumuna, maruz kaldıkları baskı ve asimilasyon politikalarına dikkat çekmeye çalışıyor, Türkiye ve Türk dünyasının Irak ve Suriye ve hatta Ortadoğu politikalarında bölgede yaşayan yerli Türkleri esas alması gerektiğini vurguluyorum.

Dünyadaki tüm Türklerle ilgilenmek durumunda olan Türkiye, elbette ki yanı başında, hem de Misâk-ı Millî sınırları içerisinde yaşayan Türk kardeşleri ile ilgilenmek, onların haklarını korumak gibi bir tarihi, hukuki ve ahlaki sorumluluğunun yanı sıra, Türk dünyasının dayanışmasına da liderlik etme sorumluluğu da vardır.

Yazının Devamı

Fakir Türk halkının, aç Yunan halkına unutulan...

Uğradığımız muazzam deprem felaketinden sonra 102 devlet çeşitli şekil ve miktarlarda insani yardımlarda bulunmuş, bir kısmı da halen yardımlarına devam ediyor.

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Pakistan, Katar, Sudan, Afganistan, Çin, Rusya, ABD gibi devletlerin yaptığı yardımlara nazaran çok küçük ölçekte kalan Yunanistan’dan ve Ermenistan’dan gelen ekipler ve yardımlar bazıları tarafından ön plana çıkarılmış, Yunanistan ile Ermenistan’ın "barıştan yana tavır koydukları" söylenmiştir.

Yazının Devamı

Jeopolitik satranç oyununda piyon olmak

Rusya’nın “operasyon” olarak tabir ettiği ve Ukrayna’nın bir kısım topraklarının Rusya tarafından işgal edilmeye başlanmasının üzerinden bir yıl geçti.

Savaş tüm yıkıcılığı ve sıcaklığıyla devam ediyor. Bu bir yıldır devam eden savaş süresince:

Yazının Devamı

TRT'de Eleni şarkısı çalınsın, televizyonlar...

Devletlerin deprem felaketine uğrayan bir ülkeye arama-kurtarma dâhil çeşitli yardım desteği vermesi uluslararası ilişkilerde “insani yardım” olarak tanımlanır. 

Deprem felaketine uğrayan bir devletin zor durumundan istifade etmeye çalışmak, yaptığı yardımlar karşısında siyasi ödün koparmaya ya da iddia ve tezlerini dayatmaya kalkışmak iyi niyetle bağdaşmaz.

Yazının Devamı

Bu deprem artık gerçekten ders olsun

Depremlerin toplumlarda psikolojik ve sosyolojik anlamda büyük travmalara neden olduğu bir gerçektir ve biz de bu gerçekle yine karşı karşıyayız.

Depreme yönelik teknik tespitlerin yanı sıra bu mesele de son derece önemli ve hayatidir. Depremin toplumsal etkilerinin gözetilmesi ve onarılması için kısa ve orta vadede birtakım çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Yazının Devamı

Deprem söylentileri, gerçekleri ve...

Depremin oluş şekli konusunda değişik boyutlarda komplo teorilerine varan birçok söylenti ortalıkta dolaşıyor.

Bazı söylentiler ise halkımızı korku ve endişeye sürüklüyor.

Yazının Devamı

Dünya tarihinin en büyük deprem yıkımı ve sonrası.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen iki deprem dünya tarihinde bilinen en büyük deprem hasarına yol açtı.

Depremin ardından geride kalan bir hafta içerisinde vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 30 bine doğru yaklaşırken, yaralanan vatandaşlarımızın sayısı 100 bine dayanmış vaziyettedir. Yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 20 bine yaklaşmaktadır. Enkaz altında kalan vatandaşlarımızın sayısı da henüz açıklanmamıştır.

Yazının Devamı

Zaman ders alma ve karanlığı aydınlığa çevirme...

Maalesef 06 Şubat 2023 ilki sabaha karşı diğeri öğle saatlerinde 7,7 ve 7,6 şiddetinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli iki ayrı deprem meydana gelmiştir.

Bu depremlerin etki alanının büyüklüğünün yüzölçümü temelinde modellemesi yapılmış ve etki alanının neredeyse Almanya büyüklüğüne ulaştığı hesaplanmış.

Yazının Devamı