Son Yazıları

EYT'de tekrar yaş şartı mı olacak?

Milyonlarca EYT’li soluğunu tutmuş EYT düzenlemesini bekliyor. 2022 sonuna kadar çıkacak EYT’de tekrar yaş şartı olacak mı? EYT konusunda cevabı merak edilen konu EYT’de YAŞ şartının olup olmayacağı.

EYT bir yaş meselesi değildir. Bu nedenle tekrar yaş şartının getirilerek EYT’yi çözmek özüne aykırı bir durum olur.

Yazının Devamı

EYT'li 400 bin mi, 1,5 milyon mu emekli olacak?

Milyonlarca EYT’li Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in, ilk etapta 1,5 milyon EYT’li emekli olacak, 08.09.1999 öncesi yasal hakları verilecek, EYT sınırlama olmadan çözülecek gibi açıklamaları sonrasında umutlandı. Ancak son günlerde EYT’de kadınlara 48, erkeklere 50 yaş şartı getirilebilir söylentileri sonrası TBMM’de Çalışma Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in bu konudaki sorulara cevap vermemesi yaş şartının gelebileceği ihtimalini güçlendirdi.

- EYT ile ülkemizde emeklilik sistemi değişmeyecek, sadece 08.09.1999 öncesi sigortalı olanları ilgilendiren bir yasal düzenleme yapılacak.

Yazının Devamı

EYT'lilerin 15 maddede emeklilik süreci

EYT’lilerin emekli olmalarına çok az kaldı. Emeklilik sürecinizi, başvuru, tazminat, işten ayrılma, tekrar çalışma, işten ayrılıp ticari faaliyet düşünenler için 15 maddede yazdım…

1- EYT’li olup olmadığınızı öğrenin.

Yazının Devamı

2023’de asgari ücret kaç lira olur?

Bugünlerde en çok konuşulan ve merak edilen konu asgari ücret 2023’de kaç TL olacak...

Ülkemizde 2015 senesine kadar asgari ücret Ocak ve Temmuz aylarında iki kez zamlanıyordu.

Yazının Devamı

EYT'liler bunları bilmiyorsanız...

Milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor, emeklilik şartlarını tamamlayanlar emekli oluyor, her ay iyisiyle kötüsüyle bir emekli aylığı alıyor. Sağlık hizmetlerinden faydalanıyor.

Ancak yasal kurallara dikkat etmeden emekli olanları kötü sürprizler bekliyor.

Yazının Devamı

EYT'liler emekli aylıklarını ne zaman alacak?

EYT’liler Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in son açıklamaları sonrasında emeklilik için kendilerinden ayrıca prim günü istenmeyeceğini öğrendiler. Başka bir ifadeyle, EYT’liler 8 Eylül 1999 tarihine kadar SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan istenilen günle emekli olacaklar.

SSK’lı kadınlar ve erkekler 5000 gün, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda ise kadınlar 7200, erkekler 9000 prim gün sayılarını tamamladıklarında emekli olacaklar.

Yazının Devamı

EYT'de "prim günü" emekli edecek!

Milyonlarca EYT’li soluğunu tutmuş 2022/Aralık ayını bekliyor. EYT yasasının detaylarının açıklanmasına çok az kaldı.

ETY demek, Emeklilikte Yaşa Takılmak demektir.

Yazının Devamı

EYT çıkıyor! Peki siz ne yapmalısınız?

Aralık ayının ilk haftası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) sabırsızlıkla beklediği yasal düzenlemenin detaylarını açıklayacak.

08.09.1999 dahil bu tarihe kadar SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, Banka Sandıklarına tabi sigortalı olanlar EYT’den yararlanacak.

Yazının Devamı