Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'Engelleniyoruz' iddiasına cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İBB Başkanı polemik yerine 16 milyonu düşünsün. İstanbul'a hizmet için bir dakikasını boşa geçirmesin" dedi.

İmamoğlu'nun 'Engelleniyoruz' iddiasına yanıt

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş A Haber ekranlarında yayınlanan "Sebep Sonuç" adlı programda Melih Altınok'un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş'un konuşmasından öne çıkanlar:

"Yine Erdoğan düzeltir diyorlar'' 

Vatandaşlar ekonomide bütün oynaklığına, marketlerdeki fiyat pahalılığına, döviz kurundaki değişimlere rağmen "Yine bu işi düzeltirse Erdoğan bunu düzeltir" diyor.

'Doğu Akdeniz'de varolma nedenimiz'

Dünyada 3.Dünya Savaşı başladı. Doğu Akdeniz'de varolmamızın nedeni Türkiye ve KKTC'nin haklarını yedirmeme isteğimizdir. Dünyanın en mücadele gereken alanında Türkiye bölgedeki alandan etkileniyor.

'Orta Doğu'da Türkiye neyi amaçlıyor?'

Menfaat ve barış odaklı hareket ediyoruz. Türkiye dostluktan barıştan esenlikten yanadır. Milli menfaatimiz Ortadoğu'nun barışıdır. Türkiye bu coğrafyaya seyirci kalamaz.

İsrail Bölge ile uzlaşma çabasında

İsrail iddia ettiği sınırların büyük çoğunu işgal etti. Cumhurbaşkanımız gösterdiği haritadaki durum hala geçerlidir. Bu tamamen bir işgal meselesidir ve giderek genişlemektedir. Orta doğu barışının anahtarı Filistin meselesinin çözülmesidir. Filistinlilere insanca bir yaşamın sunulması gerekiyor. İsrail bölge ile bir uzlaşma çabasında.

Trump zamanında İsrail altın vuruş yapmak istedi. İsrail'i barışa ikna etmek için Avrupa'dan da bir çaba vardı ama aşırıcılar çok büyük etkili oldu.

BAE-Mısır-S. Arabistan ilişkileri 

Mısır halkı Türk halını çok sever. Orada Mursi tek başına bir denemeye girişti burada demokrasi kurabiliriz dedi. Ama olmadı. Yürümeye çalışan çocuğu katlettiler.

Mısır'da demokrasi olması tek arzumuz. Biz orada demokrasinin katledilmesine sessiz kalamazdık. Demokrasi dışında hiçbir yola inanmadık. Mısır'dan da beklentimiz bu. Mısır İslam dünyasının göz bebeği olan ülkelerden biridir.

Suriye meselesi

Suriye paramparça oldu. Kendi halkını bombalayan ve teröristlere müsade eden bir yönetim vardı. En kötü şey bir ülkenin iç çatışması. Kimyevi silahlar kullanıldı. Gelecekte farklı hastalıklar çıkaracak silahlar kullanıldı. Acilen bir demokratik yönteme gidilmesi gerekiyor.

'İmamoğlu polemik yerine hizmet etsin'

İBB Başkanı polemik yerine 16 milyonu düşünsün. Sosyal medyadan bunları yapmak kolay. İBB Başkanı, Erdoğan belediyeciliğini örnek alabilir. İBB'ye yönelik inceleme süreci de devam ediyor. CHP ve İYİ Parti adaylıktan öte politik sıkıntı yaşıyor.

'Millet İttifakı'ndan herkes aynı fikirde mi?'

Millet İttifakında yer alan partiler ülkenin genel sorunlarında aynı fikirde mi? Bu çok çok önemli, Kılıçdaroğlu'nun değiştik sözü sadece lafta olan bir şey.

Ekonomide faiz kararı

Dünyadaki ekonomik durumunda Türkiye'de etkilendi. Türkiye bir doğru tercihte bulundu. Yüksek faizle kalkınmak yerine, üreterek yeni bir kalkınma sağlayacak bir yolu seçtik.

''Dolar bir miktar daha aşağıya gidebilir' 

Dolar bir miktar daha aşağıya gidebilir ve bu anki seyrinde gidecek gibi duruyor. Ancak vatandaşlarımız market fiyatları konusunda düşüş beklemekte haklıdır.

Kiralara yönelik düzenleme olacak mı ? 

Bir kira, bir maaş haline gelmiş oldu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Burada ev sahipleri ve kiracılar dikkat etmeli. Ama iktidar bu konuda bir tavan fiyat belirleyemez.