Seçmenin güvenini kazanmak seçimi yeniden kazanmaktan daha önemli

2023 seçim gündemiyle geçti ve 2024’ün ilk çeyreğini de seçim gündemiyle kapatacağız. Genel seçimler, yerel seçimler derken bir buçuk yılı geride bırakmış olacağız. Eğer olağanüstü bir durum yaşanmaz ise 2028’e kadar seçim yok. Bu süre zarfı içerisinde kim ne yaptıysa heybesine onu koyup dört yıl sonra yeniden milletin huzuruna çıkacak. Bugün olduğu gibi…

Siyasi partiler, yerel seçim startını verdi. Merak edilen, uzun süredir üzerinde tartışılan illerin, ilçelerin adayları tek tek açıklanıyor. İstanbul, Türkiye siyasetine yön veren konuma sahiptir. 2023 Genel Seçimleri’nde toplam 64 milyon 113 bin 941 seçmenin 11 milyon 350 bin 971'i İstanbul'da oy kullandı. İstanbul siyasi parti ve siyasi aktörlerin gelecek siyasal başarısında etkili bir şehir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti belediyeciliği açısından İstanbul’un ayrı bir hikâyesi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kesintisiz 22 yıllık iktidarının temelini İstanbul’da atmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ortaya koyduğu vizyonu genel siyasete taşıma vaadi yeni kurulan AK Parti’yi tek başına iktidara taşımıştır.

1994’de Tayyip Erdoğan’ın İBB Belediye Başkanı seçilmesiyle İstanbul’da başlayan süreç 2019’a kadar devam etti. 2019’da CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kazanması İstanbul’da yeni bir dönemi başlattı.

İstanbul, 16 milyonun üzerinde nüfusu, 12 milyona yaklaşan seçmeni bünyesinde barındıran, sadece nüfus bakımından değil sanayi, ticaret, finans ve kültür bakımından da Türkiye’nin en önemli merkezidir. İstanbul Türkiye’nin özetidir. İstanbul’u yönetmek büyük bir emek, gayret, ciddiyet, sorumluluk ve vizyon gerektirir.

Geçtiğimiz pazar İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Murat Kurum olduğunu açıkladı. Aday toplantısında “yeniden İstanbul” vurgusu dikkat çekti. Murat Kurum ismi Cumhur İttifakı tabanında olumlu karşılandı.

Eğer kaliteli, doğru bir süreç yönetilir, özeleştiri yapılarak hataların telafisi noktasında seçmene güven verilir ve belli başlı hatalar yapılmaz ise AK Parti Murat Kurum ile İstanbul’u yeniden yönetmeye hak kazanır. Ekrem İmamoğlu artık seçmenin karşısına vaatleriyle ve mağduriyet algısıyla değil, bir dönem İstanbul’u yönetmiş belediye başkanı olarak çıkacak.

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminin özeti kısaca şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz genel siyasete odaklandı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu ciddiye almadı. Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı olmak istedi. İBB Meclis toplantılarına katılma gereği duymadı, il il gezip İstanbul’u ihmal etti. İstanbul ihmal edilmeye gelmez.

Ekrem İmamoğlu öncelikle ne olmak istediğine karar vermeli. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mı, cumhurbaşkanı mı, CHP Genel Başkanı mı yoksa Recep Tayyip Erdoğan mı? Hangisi? Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu, 2028’de cumhurbaşkanı adaylığı ve CHP Genel Başkanlığı için bir basamak olarak mı kullanacak? Amaç İstanbul’u kazanıp beş yıl boyunca en iyi şekilde yönetmek değil mi? Bu sorular ve sorgulamalar olduğu müddetçe artık Ekrem İmamoğlu’nun başarı kaydetmesi beklenemez.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun elini zayıflatan diğer bir husus 2023 genel seçimlerinden sonra muhalefetin dağılması olacaktır. Bunun yanı sıra CHP Genel Merkez yönetimi Ekrem İmamoğlu’nun CHP Genel Başkanı olma ihtimaline karşı İstanbul seçimlerinin kaybedilmesinde bir beis görmeyebilir. Zira CHP’de, CHP Genel Başkanlığı koltuğu iktidara yürümekten, ülke yönetmekten, seçim kazanmaktan daha mühim bir meseledir.

İstanbul’u yaşanmaz hale getiren birçok sorun acil çözüm bekliyor. Hayat pahalılığı, barınma, güvenlik, göç, ulaşım, taksi, trafik, kentsel dönüşüm, kapasitenin üstünde nüfus yoğunluğu, kentleşme, alt yapı, sel, deprem riski bunlardan bazıları.

Murat Kurum’u mesleki kariyeri, teknokrat kimliği, polemik, pazarlık siyasetine girmeden birlik ve beraberlik mesajı veren, çatışma ve gerginlikten uzak duran Cumhur İttifakı’nın adayı olması hiç kuşkusuz rakipleri karşısında öne çıkaracaktır. Bu durum Murat Kurum seçimi rahat kazanabilir anlamı taşımamalı. 31 Mart yerel seçimleri bütün siyasi partileri zorlayan bir seçim olacak. Ez cümle; seçmenin siyasete olan güvenini kazanmak seçimi yeniden kazanmaktan daha önemli…