Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, bugün korona virüsten 76 kişinin daha hayatını kaybettğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle, 

- 20 yaş altı gençlerden 60 yaş üstü vtandaşlardan evde kalma talebimiz var.

- İzolasyon kuralına şehir şehir uymak zorunludur.

- Şimdi tam bir dayanışma tedbirli olma iş birliği yapma zamanıdır. Her katkı insan içindir.

- Dünyada örneği olmayan yapılanmalara gittik. Bunlardan bir Bilim Kurulu oluşturulmasıydı.

- Yeni bir kurul, "Toplum Bilimleri Kurulu oluşturuldu"

- Toplum olarak nelerden kaçınması gerektiğine dair tekliflerde bulunacak. Dünyada bir ilk olacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde olacak.

- Hepimiz virüs tehdidi altındayız

- Genç yaştaki hastaların da kaybına tanık oluyoruz

- Test sayımızı 30 bin yapacağız

- Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı görünen bireylerin taşıdığı risk unutulmamalıdır. Bununla tek mücadele yolu izolasyondur.

- Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladık.

76 kişi daha hayatını kaybetti

- Bugünkü test sayımız 20 bin 23.

- Bugünkü vaka sayımız 3 bin 892.

- Bugünkü vefat sayımız 76.

- Bugünkü iyileşen hasta sayımız 256.

- 1 hafta kadar önce Erciyes Üniversitesi'nden, birkaç gün önce de Ankara Üniversitesi'nden hocalarımız, aşının ilk adımı olan virüsü izole etmeyi başardı.

- Yatak doluluk oranımız Türkiye genelinde yüzde 50'yi bulmadı.

- Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız hala yüzde 62 seviyesinde!

- Bu sadece koronavirüslü hastalardan oluşmuyor. 

Korona virüs yoğunluk haritadı

Hastalar için APP

Önümüzdeki bir iki gün içerisinde devreye girecek. Aplikasyon geliştirildi ve hastalarımız bunu indirmek zorundalar. Burada takip ve kendi durumlarını görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz.

Bu aplikasyonu indirdikten sonra hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerekli görüldüğünde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımızda açıklamalar yapılmış olacak.

İstanbul'a kurulacak 2 yeni hastane

- Kalıcı daha sonraki dönemde de benzer veya farklı amaçlarda kullanacağımız hastaneler olacak. Bu şu anlama gelmesin. Burada sonuçlar ve rakamlar ve gidişat tahmin edilenin ötesinde olduğu için erken davranmak gibi bir yaklaşım içerisinde değiliz.

- Bütün Türkiye'de hastanelerimizde doluluk oranımız %62-63'ü geçmedi. Böyle bir salgında günler içerisinde artan doluluklar ve hasta sayıları ile karşılaşırız.

- Bizde ise daha stabil giden, artış oranının giderek düştüğü, önümüzdeki bir iki haftanın son derece önemli olduğunu gördüğümüz bir tablo ile karşı karşıyayız. 

- Şu dönemde herkesin kendinisi evde izole etmesini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını özellikle ifade ediyoruz. Aslında 83 milyonun olabildiğince kendilerini izıole etmesini önemsiyoruz. Toplu alanlarda da maske kullanılmasını istiyoruz.

- Yeni Yapılan Ve Yapılmış Olan Tüm Şehir Hastanelerinin Tüm Odaları İstenildiği Takdirde Yoğun Bakım Odasına Çevrilebilir olarak Dizayn Edilmiştir.

- 228 bin 868 test sayısı içerisinde tekrarlanan test sayısı yüzde 9-10'u geçmiyor.

- Eczanelerde parayla maske satışı yasak. Parayla maske satışı kesinlikle yasak