Türkiye 23 Haziran'dan başlayacak 24,25,26,27,28,29,30,1'e kadar devam edecek. Çok korkunç herkes öğrensin

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık alan vatandaşlara yönelik kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı hakkında çok önemli bir uyarıda bulundu. Vatandaşların kurban kesimlerinin devam ettiği 1 Temmuz'a kadar çok dikkatli olması gerektiği ifade edildi.

Türkiye 23 Haziran'dan başlayacak 24,25,26,27,28,29,30,1'e kadar devam edecek. Çok korkunç herkes öğrensin

Türkiye'de kurban bayramı tatilinin başlamasına artık çok kısa bir süre kaldı. Ancak vatandaşlar şimdiden kurbanlık alımlarına başladı. Bayramın son gününe kadar kurban kesimleri devam edecek. Kurban  kesimlerinin kene mevsimine denk gelmes nedeniyle de vatandaşlara yönelik önemli uyarılarda bulunuldu. 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Durdu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları uyardı.

KURBAN KESERKEN BULAŞABİLİYOR

"Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Eğitimi” etkinliğinde konuşan Doç. Dr. Durdu, "Malumunuz Kurban Bayramı yaklaşıyor. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlar genelde kurban ibadetini kendileri yerine getirir ve kurbanlarını kendileri keserler. Bu durum Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) için risk oluşturabilir. Çünkü hayvana tutunmuş olan ve hayvan sahibinin fark edemeyebileceği kene, bulaşa neden olabilir. Ya da halihazırda enfekte olmuş hayvanın, kan gibi vücut sıvılarından bulaş riski söz konusu olabilir. Bu nedenle kurban kesen vatandaşlar son derece dikkatli olmalı ve korunmalı" dedi.

TÜRKİYE'DE VAKA SAYISI YÜKSEK

Doç. Dr. Durdu, dünyada en çok KKKA vakası görülen ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Durdu, “KKKA Türkiye’de ilk olarak 2002’de dikkat çekmeye başladı. 2018 yılına kadar da Türkiye’de toplam 11 bin civarında vaka görüldü ve bu vakaların 528’i ölümle sonuçlandı. Bu da yüzde 4,78 ölüm oranı anlamına geliyor” diye konuştu.

Bu yıl henüz fazla vaka görülmediğine dikkat çeken Doç. Dr. Durdu, “Bunun sebebini hava şartları olarak öngörüyoruz. Bahar mevsiminin, dolayısıyla da yağmurların uzaması, KKKA vakalarının görülmesini geciktirmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Durdu, 2020 yılına kadar 37 sağlık personelinde KKKA vakasına rastlandığını, bunların 5’inin ölümle sonuçlandığını söyledi.