Virüs ile ilgili çok önemli açıklama

Ancak geçen gün virüsün etkisi ve hastalığın yayılması ile ilgili dikkatlice okumamız gereken kritik açıklamaları oldu. Medyada yer alan ifadelerinde Özlü Hoca aynen şunları söyledi:

"Salgının başlarında sadece semptomu olan kişilere test yapıyorduk. Dolayısıyla pozitif olan günlük vaka sayılarımızın tamamı hastaydı. Bunların %23'ünün hastaneye yatırılarak tedavisi gerekiyordu. Oysa şimdi test yapılan kişilerin %96'sı asemptomatik kişiler ve pozitif olanların sadece %2,3'ünü hastanede tedavi ediyoruz.

Bundan dolayı testi pozitif çıkan günden güne yeni olgu sayılarımız çok fazla düşmese de, yoğun bakımda takip edilen ve yapay solunum cihazına bağlanan hasta sayılarımız giderek azalıyor....Bu, hastalığın artık daha hafif seyrettiği ve virüsün eskisi kadar ağır hastalığa neden olmadığı anlamına geliyor...’

Evet aynen böyle. Güzel hem de çok güzel haberler bunlar. Hastalık ve vakalar giderek hafif hale geliyor. İyi yoldayız. Daha da iyi olacak tabii ki iyice işin ucunu salmaz isek.

Tabii Hocamız tüm önlemlere de aynen uyulmasını özellikle hatırlatıyor ve bu virüsün tamamen bittiği anlamına gelmediği konusunda da uyarıyor.

BAKANLAR DEĞİŞİYOR MU?

Öte yandan, yine o virüs de devrede. Medyada yer alan sayısız kabine değişikliği haberini hatırlarsınız. Bununla birlikte kısa süre içinde bu kabine değişikliği haberlerinin ne kadar asılsız olduğunu gördüğünüzü de hatırlarsınız.

Evet ; aslında yine bir süreden beri hatta oldukça uzun süreden beri Bakanlar Kurulu’nda bir değişiklik olacağı konuşuluyor. En az 3-4 bakanın değiştirilip yerlerine yenilerinin atanacağı iddia ediliyor.

Ama bu iddiaların kaynağının ne kadar temenni, ne kadar spekülasyon ve ne kadar gerçek olduğu asla tam olarak bilinmiyor. Bir virüs gibi haberler ortada dolaştırılıyor. Hem de isimler verilerek.

Konu gündeme gelince yine aynı mekanizmalar önceki gün fırsatı kaçırmadı. Son 48 saatte yine sosyal medya ve whatsapp haberleşme hatları üzerinden bir dizi yeni hayali liste tedavüle sokuldu.

PROFESYONEL SPEKÜLASYON

Önceki geceden bu yana belki de en az on farklı tanıdığımdan bana oluşturulmuş sahte bir liste gönderildi. Hatta bazıları bana bunun %100 doğru olduğunu bile iddia etti. Nereden geldi diye sordum. Onlara da başkası göndermiş. Böylece yüzbinlere bulaşan bir virüs gibi dolaşmış.

Ancak bu uydurma yeni Bakanlar kurulu listesinin gerçekle uzaktan yakından alakası yoktu. Konunun muhataplarına sordum. Yanıt onlardan bile ‘deli saçması’ şeklinde oldu.

Buna rağmen arkadaşlarımdan bazıları ısrarla listenin doğru olduğunu söyledi. Hani derler ya güler misin ağlar mısın diye, aynen o şekilde.

Toplumdaki bu bilgi kirliliği nasıl önlenecek, daha tehlikeli bir konu olduğunda provokasyonların önüne nasıl geçirecek diye aklımdan geçirdim.

HAYALİ LİSTELER

Öyle akıllıca bir popüler provokasyon kokuyordu ki dünkü hayali liste, inanılır gibi değildi.

Gelen ‘Cumhurbaşkanlığı Kararları’ başlıklı ve antetli uydurma listeye göre listede bir kaç atama şöyleydi;

KİMLER VAR KİMLER

Mevlüt Çavuşoğlu’nın yerine MİT Başkanı Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Maliye Bakanı Berat Albayrak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, onun yerine Adnan Bali Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Yardımcısı, yerine Mustafa Varank İçişleri Bakanı, Antalya eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Turizm Bakanı, adı hep konuşulan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Yardımcısı.

Böyle mesnetsiz bir sürü uydurma bakan ataması resmi antetli bir kağıdın altına sıralanmıştı. En başta dediğim gibi, evet bir Bakanlar kurulu revizyonu resmen doğrulanmasa da, uzun süreden beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aklında. Ancak sadece onun aklında. Daha da açık bir şekilde söylemek gerekirse bu konuda karar verecek tek isim o. Hatta geçtiğimiz aylarda ciddi ciddi konunun gündeme geldiği önemli kulislerde konuşuldu.

Etrafta dolaşan bu sahte listeler ise dediğimiz gibi tamamen spekülasyon. Bu belli aralıklarla ortaya atılan listelerin birkaç nedeni var.

AMAÇ NE?

Bazı isimler ortaya atılarak yıpratılmak isteniyor. Bazı isimler de kabinede olduğu halde ‘gideceksin’ diye rahatsız ve huzursuz edilmek isteniyor. Bu şartlar altında görevde bulunanların motivasyonu da ciddi anlamda zedeleniyor.

Aman aman teyit etmedikçe riskli hiçbir habere inanmayın. Bu whatsApp dahil haberleşme hatlarında yayılan listelere, asılsız haberlere hiçbir zaman itimat etmeyin. O kadar kirli bir ortam var ki: bunu birileri ortalık iyice karışsın diye özellikle tedavüle sokuyor.

Ardından da, konuyla ilgili teyit şansı olmayanlar da, ya inanıyor ya da kafası karışıyor. Resmi açıklamalar gelmedikçe lütfen ama lütfen kimsenin tuzağına düşmeyin. Aslında böyleymiş şu aslında farklı bir şeymiş gibi komple teorilerinden uzak durun.

Ve tabii ki hep sağlıkla kalın.