Yanlış hesap sandıktan döner

Hesaplar, pazarlıklar, ayrışmalar, tartışmalı listeler, seçim kampanyalarına ayrılan dev bütçeler harcandı bitti. Adaylar, partililer konuştular, koşturdular, birbirleriyle yarıştılar derken büyük gün geldi çattı. Son karar milletimizin…

Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçimde anket şirketleri tahminlerinden ziyade hileli yönlendirme yaparak gündem belirlemeye çalıştı. Artık anket şirketleri, doğru verilerin değil, paranın etkin rol oynadığı yerler halini aldı. 14 Mayıs genel seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi önde tamamlayacağı ve cumhurbaşkanı olacağı yönünde tahmin yürüten anket şirketleri bu yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul ve Ankara belediye başkan adaylarını zirvede gösterdi. Anket şirketlerine göre bugün Türkiye’yi Kemal Kılıçdaroğlu yönetiyor olacaktı…

Bilindiği üzere 2023 genel seçimlerini Cumhur İttifakı kazandı ve böylece “İstanbul'u alan Türkiye'yi alır” söylemi anlamını yitirdi. Türkiye nüfusunun yüzde 18,34'ü İstanbul'da ikamet ediyor. İstanbul Türkiye’nin özetidir. Ekonominin kötüye gitmesinden, hayat pahalılığından en çok etkilenen şehirlerin başında İstanbul geliyor. Özellikle kira ve konut fiyatları vatandaşı zor durumda bıraktı. Bir yıl önce kaleme aldığım yazılarda bu konuya dikkat çekmiş ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini belirtmiştim. Her ne kadar yerel seçimlerin dinamikleri farklıdır desek de İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin yerel seçim sonuçlarında da bu olumsuz gelişmelerin yansımaları görülecektir.

AK Parti’nin birçok noktada politikalarını eleştirebiliriz. Ancak AK Parti belediye hizmetleri alanında kendini kanıtlamış bir parti. MHP’de başarılı belediyecilik anlayışıyla ön plana çıkıyor. İstanbul Silivri ilçesi MHP’li bir başkan tarafından yönetiliyor. Silivri Belediyesi tarihinde ilk defa bütçe fazlası verdi. Peki, bu nasıl oluyor? Belediye kaynaklarını doğru kullanınca, tasarruf edince, israfı ve rantı sonlandırınca, hak, hukuk şeffaflık ve hesap verilebilirlik üzerine adil bir düzen kurunca belediyenin borçlarının azaldığını, gelirlerinin artarak giderlerinin düştüğünü Silivri Belediyesi örneği ortaya koyuyor.

Seçimi kimlerin kazanacağı, sandıktan hangi sonuçların çıkacağı merak ediliyor. Bir tarafta AK Parti, MHP ittifakı temelinde savrulmayan ittifak bloğunun adayları diğer tarafta pazarlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar ekseninde dağılan muhalefet cephesinin adayları. Cumhur ittifakı genel seçimlerdeki oy oranını koruyabilirse parçalanmış çok adaylı muhalefet bloğu karşısında şansı yüksek.

Yerel seçimlerin nabzı İstanbul’da atıyor. İstanbul’da Cumhur ittifakının adayı Murat Kurum’u zorlayacak konunun başında ekonomi geliyor. Bunun yanında bürokrasiyi iyi bilmesi, TOKİ projelerinin başarısı, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği alanında bakanlık tecrübesi, teknik donanımı deprem riski barındıran İstanbul için avantaj olarak değerlendiriliyor.

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun beş yıllık karnesi, CHP’deki iç hesaplaşmalar, kamplaşmalar, kent uzlaşısı adı altında PKK terör örgütüyle arasına mesafe koymayan, Kandil’den talimat alan DEM Partisi ile masaya oturması, adaylıklarda ve meclis üyeliği listelerinde yapılan stratejik hatalar, oylarının düşmesine neden olacak sebeplerden bazıları…

Türkiye’de terörden dolayı oluşan terör hassasiyetini CHP ısrarla görmek istemiyor. Bu hassasiyeti önemsemiyor. Anlaşılan CHP genel seçimlerden hiçbir ders çıkarmamış. Terör siyaseti her şartta kaybettirir. Terör nerede şiddet, çatışma, bölünme, ihanet, fitne orada. İnsanların iradesi üzerinde baskı kurarak talimatla oy devşireceğini sanan terör odaklarının olduğu yerde demokrasi, özgürlük, hak, hukuk, adalet, huzur, başarı bulunmaz.

Hayat devam ediyor ama kaldığı yerden değil. Yaşanmışlıklar, ödenen bedeller, edinilen tecrübeler ışığında artık uyanmak ve bir şeylerin farkına varmak için daha ne kadar bekleyeceğiz?

Dünya ve Türkiye önemli bir dönemece giriyor. Bu yerel seçimler bundan sonraki genel siyasi politikalara etki edecek özelliğe sahip. Sandıktan çıkan sonuç terör siyasetinin, bölücülüğün, haksızlıların, yolsuzlukların, yoksulluğun, rantın, israfın son bulmasına, Türkiye’nin önünün açılmasına, milletimizin huzur ve refah içinde yaşamasına vesile olsun.