FETÖ'nün desteklediği aday kim?

Önümüzdeki aylarda en çok tartışılacak konu, FETÖ ve ABD’nin Cumhurbaşkanı adaylığında kimi desteklediği olacak. Millet İttifakı, aday adaylarını tartışa dursun, gelinen noktada Kemal Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ’nün de, ABD’nin de adayı olmadığı açık.

Kılıçdaroğlu’nun, ABD ile temas kurduğu sır değil. Aksini düşünmemek için çok sebep var. Kemal Bey, ABD büyükelçileri ile görüşmeyi gelenek haline getirdi. Üstelik bu görüşmelerin neredeyse tamamı basına kapalıydı.

Hele 2013 Ekim'indeki Ricciardone görüşmesine genel başkan yardımcıları bile alınmamıştı. Başdanışman Aydın Ayaydın, “Görüşmeden haberim yok” demişti. O ve sonraki birçok görüşmede neler konuşulduğu hâlâ sır.

Belli ki şimdi, ABD de FETÖ de Kılıçdaroğlu’na seçilemeyecek aday muamelesi yapıyor. Bu durum, Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ’ye ve ABD’ye mesafeli durması ile ilgili değil. Tam tersine, FETÖ ve ABD’nin Kemal Bey’e mesafe koyması söz konusu.

KILIÇDAROĞLU’NU SAF DIŞI MI BIRAKACAKLAR?

Soner Yalçın, birkaç gün önce, Kılıçdaroğlu’nun ABD ve İngiltere gezilerini planlayanların, Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanlığı yarışında saf dışı bırakmak isteyenler olduğunu ima etti ve sordu:

"Kılıçdaroğlu adaylık yarışında elenirse bunlar kimi aday yapmak istiyor? Kim o saklı FETÖ elemanı? FETÖ kimi aday yapmak istiyor?”

Adı geçen mevcut aday adaylarından biri mi yoksa son ana kadar gizleyecekleri, Soner’in deyimiyle “Saklı eleman” mı?

Peki FETÖ’nün aday yapmak istediği biri varsa, dirsek temasında olduğu iş insanları, bürokratlar, parti/partiler olup olmadığını düşünmeyecek miyiz?

15 Temmuz’un üzerinden altı yıl geçti. Her iki ayda bir yapılan operasyonlarda FETÖ’nün gizli kalmış yeni bir hücresi ortaya çıkarılmıyor mu? Ortaya çıkarılamamış daha kaç hücre var ve bunlar neler yapıyor?

FETÖ’nün Türkiye’de yeniden yapılanabilmesinin ilk şartı, Erdoğan ve AK Parti’nin iktidardan uzaklaştırılması değil mi? Peki FETÖ’nün bunu sağlamak için elini kolunu bağlayıp, sandık sonuçlarını beklediğini düşünmek saflığın hangi derecesiyle izah edilebilir?

ABD’NİN ADAYI EŞİTTİR FETÖ’NÜN ADAYI

“FETÖ’nün Cumhurbaşkanı adayı kim?” sorusunu sorarken, FETÖ’nün tek başına Türkiye’de cumhurbaşkanı adayı çıkaracak güçte olduğunu düşünmek de gerçek dışı. FETÖ bileşenlerden sadece biri. Ama Türkiye’deki kripto yapılanması nedeniyle, iktidar da dahil her an herkesle iletişime geçmesi mümkün.

1957’den 1969’a kadar  özellikle Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde CİA ajanlığı yapan Fhilip Agee’in anıları 1975’te Türkiye’de de yayınlandı. Agee anılarında, ABD muhalifi iktidarları alaşağı edebilmek için, başta muhalefet ve üniversite öğrencileri olmak üzere CIA’nın toplumun tüm kesimlerine nasıl sızdığını anlatıyor. Agee, istenmeyen iktidarların devrilmesi ile ilgili CIA faaliyetlerinin doğrudan ya ABD başkanının ya da başkan yardımcısının bilgisi dahilinde gerçekleştiğinin de altını çiziyor.

KILIÇDAROĞLU FETÖ’NÜN ADAYI DEĞİL

Amerika’nın son iki başkanı neler demişti:

Trump, 14 Ocak 2019’da, “Türkiye, Kürtlere (PYD’yi kast ediyor) saldırırsa onları ekonomik olarak mahvederiz” diyor. Şimdiki başkan Biden ise, daha seçim kampanyasında, 15 Ağustos 2020’de şunu söylüyordu: “Muhalefeti desteklememiz lazım. Erdoğan’ı darbeyle değil, seçimle indireceğiz.”

Biden, muhalefetle, iktidar dışındaki siyasi partileri kastetse de ABD’nin en büyük müttefikinin FETÖ olduğunu biliyoruz. Öyleyse ABD’nin adayı eşittir FETÖ’nün adayı. Peki kim? FETÖ ve ABD, mevcut cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekliyor? Bunlardan biri değilse, son anda ortaya çıkacak sürpriz bir adaya, “FETÖ ve ABD’nin adayı” gözüyle bakabilir miyiz?

Şimdilik bir gerçek varsa o da Kılıçdaroğlu’nun Pensilvanya ve Washington’un adayı olmadığı. Eğer, FETÖ ve ABD’nin desteklediği aday Kılıçdaroğlu olsaydı, bunun işaretleri şimdiye kadar görülürdü. Demek ki başka biri. Muhalefette adı geçen aday adaylarını sıralayıp,  “hangisi” sorusuyla haksızlık yapmak istemem. Ama, FETÖ ve ABD’nin kimi desteklediğini araştırıp ortaya koymak da yazan-çizen herkesin üzerinde bir borç.