Hande Polat

Hande Polat

Amla yağı ile sağlıklı uzayan saçlar

Amla yağı diğer bilinen adı ile Hint Bektaşi üzümü geleneksel olarak Hindistan'da uzun yıllardır kullanılan yağların başında geliyor. Son zamanlarda da ülkemizde adını sıklıkla duymaya başladık. Artık kolaylıkla da ulaşabiliyoruz.

Amla yağı diğer bilinen adı ile Hint Bektaşi üzümü geleneksel olarak Hindistan'da uzun yıllardır kullanılan yağların başında geliyor. Bende hem kendimde hem de danışanlarımda uzun zamandır vazgeçemediğim yağların başında geliyor. Son zamanlarda da ülkemizde adını sıklıkla duymaya başladık. Artık kolaylıkla da ulaşabiliyoruz.

Saç uzama hızını artıran ve saçlara doğallık veren Amla yağı bilinen ciddi bir yan etkisi olmadığı için güvenle kullanabilieceğimiz yağlardan sadece dikkat etmeniz gereken eğer doğrulanmış Liken Planus Pigmentosus(LPP) tanınız var ise Amla yağının kullanımını önermemekteyiz.

Amla yağının genel faydalarını sıralayacak olur isek;

Saçın sağlıklı uzamasına destektir
Saç beyazlamasını yavaşlatmaya destektir
Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini önlemeye destektir
Amla yağı saç uçlarında ki kırılmayı önlemeye destektir
Saçın daha parlak ve daha sağlıklı görünmesine destektir
Amla yağı saç parazitlerine karşı etkilidir
Amla yağı saç derisine olumlu faydalarının yanı sıra,baş ağrısını azaltmaya ve rahat uyku uyumaya destektir

Saçın sağlıklı uzamasına destek losyon tarifi

1 tatlı kaşığı Amla yağı
1 tatlı kaşığı Dulavrat otu yağı
1 tatlı kaşığı Baobab yağı
10 damla Biberiye uçucu yağı
5 damla Lavanta uçucu yağı

Tüm malzemeler birbirine karıştırıldıktan sonra saç diplerine masaj ile yedirilip 1-3 saat bekletikdikten sonra saç tipine uygun bir şampuan yıkanır.Haftanın 2-3 günü düzenli uygulama önerilmektedir.

Saça parlaklık ve nem veren yağ karışımı

1 yemek kaşığı AMLA yağı
1 yemek kaşığı Hindistancevizi yağı
1 yemek kaşığı Jojoba yağı

Hindistan cevizi yağınızı oda sıcaklığına getirin veya benmari usulu eritin sıvı hale getirdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın ve saç dibinden saç ucuna kadar karışımınızı yedirıin 1-2 saat beklettikten sonra saçınızı uygun bir şampuan ile yıkayınız. Haftada 1-2 defa yapılması önerilmektedir.

Diğer Yazıları