Hande Polat

Hande Polat

Bitlenmeye karşı doğal yöntemler

Her yıl hem okuyucularımı hem de danışanlarımı uyardığım konuların başında gelir, birçoğu biz temiziz bizde olmaz der ve konuyu kapatır.

Aslında çok da sevimli bir konu değil BİTLENMEK... Oysa ki son dönemlerde eyvah çocuğum bitlendi kurtulamıyoruz diye başvuranların sayısı hiç de az değil... Özellikle okul çağındaki çocuklarda sıklıkla karşılaşıyoruz...

Benim yaş grubumdan birçok kişi hayatlarının bir döneminde bu tatsız durumla karşılaşmıştır. Hatta o zamanlarda bite karşı önlüklerimize tutturulan o kötü kokulu kafurundan başka bir yöntem yoktu, ki onun da çok etkili olduğu söylenemez. Özellikle alerjik çocuklarda bazı sorunlara da neden olabiliyordu. Bit şampuanları pek yaygın değil mevcut olanların da doğal olmadığı bilinmekteydi.

Zaman geçtikçe yeni nesil tokalar, bit şampuanları raflardaki yerini aldı fakat bu sefer de parazitler ilaçlara karşı direnç sağlamaya başladı. Artık doğal yöntemlerle hem bitlere karşı önlem alınabilmekte hem de bit ve sirkelerden daha kolay ve daha doğal yöntemlerle mücadele etmek kolaylaştı.

Bugün sizlerle bu konu ile ilgili doğal tarifler vereceğim.Tabi bir de size bir uyarım olacak lütfen bunu gözardı etmeyiniz. Bilinen en etkili yöntemlerden biri olan lavanta yağının erkek çocuklarda çok sıklıkla kullanılması memelerde büyümeye yol açabilir ve hormon dengesini bozabilir, bundan dolayı erkek çocuklarda doğal yöntem olarak anlatılsa da dikkatli olmakta fayda var...

Bit önleyici losyon
1 çay bardağı su
1 çay bardağı elma sirkesi
4 damla çay ağacı uçucu yağı
4 damla biberiye uçucu yağı
2 damla lavanta uçucu yağı

Spreyli bir şişenin içerisinde karıştırılıp haftada 1 gün saça losyon olarak uygulandıktan sonra 15-20 dakika boyunca bekletilir ve daha sonrasında saç uygun bir şampuan ile yıkanır.

Özellikle Lavanta uçucu yağı içeren doğal şampuanların içerisine 300 ml için 5 damla çay ağacı uçucu yağı eklenip doğal koruyucu bir bit şamouanı elde edebilirsiniz veya memnun kaldığınız bir şampuanın içerisine lavanta uçucu yağı veya çay ağacı uçucu yağı ekleyebilirsiniz

Doğal Bit Şampuanı

1 su bardağı kastil sabun
4 damla lavanta yağı
4 damla çay ağacı uçucu yağı
Her uygulamadan önce şampuanı iyice çalkalayınız

Bit ve sirkeler için losyon

3 yemek kaşığı mayonez
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
5 damla çay ağacı uçucu yağı
3 damla adaçayı uçucu yağı
3 damla nane uçucu yağı
3 damla lavanta uçucu yağı

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırdıktan sonra karışımı tüm saça masaj ile yedirin ve saç diplerine iyice masaj yapıp tülbent veya havlu yardımı ile saçı sarıp 30 dakika bekletin ve sık dişli bit tarağı ile saçları tarayınız.

Diğer Yazıları