Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berlin Deprem Konferansına mesaj: "Depremin maliyeti 104 milyar dolar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin Deprem Konferansına video mesaj gönderdi. Depremin ülkeye maliyetinin 104 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ekim, Kasım aylarından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatını peyderpey gerçekleştireceğiz. İlk 1 yılda 319 bin konutun inşasını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin Deprem Konferansına bir video mesaj gönderdi. Erdoğan, katılımcılara selamlarını ve Türkiye’de dayanışma sergileyenlere teşekkür etti.
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“ Asrın felaketi olarak nitelenen bu depremlerde 50 binden fazla canımızı toprağa verdik. Depremin vurduğu 11 ilimizde 872 bin bağımsız bölümün olduğu 311 bin bina kullanılamaz hale geldi. İş yerleri, tarım alanları, ticarethaneler, fabrikalar zarar gördü. 14 milyon insanımız depremin olumsuz etkilerini bizzat yaşadı. İlk günden itibaren devletimizin tüm imkanlarını harekete geçirdik. Milletimizde, deprem bölgesindeki kardeşleri için adeta seferber oldu. Belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın olağanüstü çabalarını her zaman yanımızda hissettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'miz yardım ve inşaat sürecinin en önemli aktörleri arasında yerini aldı. Dünyanın dört bir yanından deprem bölgesine koşan dost ve kardeş ülkelerin yardımlarını asla unutamayız. Bu zor günümüzde yanımızda olanları şükranla hatırlayacağız."

"DEPREMİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLAR"

"Devlet, millet ele ele gönül gönüle vererek depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Bölgede hayatın normale dönmesi için yoğun gayret sarf ediyoruz. Enkazın tamamını kaldırdık deprem riski olmayan alanlarda kalıcı konutların inşasına süratle başladık. Ekim, Kasım aylarından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatını peyderpey gerçekleştireceğiz. İlk 1 yılda 319 bin konutun inşasını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Toplamda 650 bin konut inşa etmeyi hedefliyoruz. Şehirlerimizi eskisinden daha güvenli dayanıklı hale getirmekte kararlıyız. Depremin ülkemiz ekonomisine maliyeti toplam 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu ağır yükün altından siz dostlarımızın da desteği ile inşallah hep birlikte kalkacağız. TOBB ile Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen bu konferansı memnuniyetle karşılıyorum. Konferansa video mesajı göndererek destek sağlayan kıymetli dostum Olaf Scholz teşekkür ediyorum. Türkiye ve Almanya’ya ilaveten Avrupanın birçok ülkesinden konferansa iştirak eden firmaların varlığı bizleri ayrıca sevindirmiştir."