Dağlara atılan o mektuplarda ne var?

TSK, Jandarma, MİT ve Emniyet güçlerinin son yıllardaki kararlı operasyonlarıyla terör örgütü PKK’ya hem yurtiçi hem de yurtdışında büyük darbe vuruldu. Operasyonlara, Diyarbakır annelerinin büyük azmi ve direnişi de eklenince dağdan inmeler bir bir başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dağlara mektup ve broşürle atıyoruz” dedi. Acaba dağdaki bir terör örgütü üyesini ikna etmek için güvenlik güçleri nasıl bir mektup atıyordu. Merak ettim ve o mektuplara ulaştım…

PKK terör örgütüne yönelik sadece askeri operasyonlar değil psikolojik operasyonlar da var. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Soylu, "Kamuoyu bunu belki de ilk defa duyacak. Dağlara mektuplar ve broşürler atıyoruz. Annelerden mektuplar atıyoruz" dedi. Bu gerçekten çok önemliydi. Her alanda terör örgütleriyle büyük bir mücadele var.

Sayın Soylu’nun açıklamasını okuyunca bir anda aklımda o mektupların içeriğinde ne olduğu merakı uyandı. Hemen araştırmaya başladım ve mektuplara ulaştım. Mektupları ilk gördüğüm de ikna çabalarının ne kadar etkin şekilde yapıldığını anladım. PKK’nın kamplarına jandarma timleri tarafından havadan atılan mektuplarda, genel mesajların yanında kişiye özel Kürtçe ve Türkçe mesajlar var.

LEYLA SOFRAMIZDA BİR SEN YOKSUN

Okuduğum mektupların ilkinde Berivan Çiray kod adlı Leyla Sain isimli kadın teröriste ailesinin mesajı var. Mektupta ailesinin piknik sofrasında çekilmiş fotoğrafının üzerine şöyle yazılmış, “Leyla soframızda bir tek sen yoksun.”

Dağlara atılan o mektuplarda ne var? - Resim : 1

Dorşin Kars-Mizgin kod adlı öğretmen olduğu anlaşılan Müjde Erkmen isimli teröriste ise öğrencilerinin olduğu fotoğrafla şu mesaj verilmiş, ”Geleceğe umutla bakan öğrenciler seni soruyor. Nerede güzel gözlü öğretmenimiz diyor.”

Dağlara atılan o mektuplarda ne var? - Resim : 2

Teröristlere annelerinden de mesajlar var. Devrim Cudi kod adlı PKK’lıya annesi seslenmiş, "Oğlum evine dön. Sen gelirsin diye en sevdiğin menemeni her gün yapıyorum. Seni çok özledik yavrum.”

Dağlara atılan o mektuplarda ne var? - Resim : 3

O mesajlardan dikkatimi çekenlerden bazıları da şöyle:

- “Kuzey rüzgarı da esse, kopsa da fırtına sığınacağın tek liman ailendir. Ailen seni bekliyor.”

- Ailenin gözyaşlarını ve hasretini dindirebilirsin.”

- “Zeynal, içindeki çocuğun sesine kulak ver. Annen seni çok özlüyor.”

- “Erol çok hastayım sana son kez sarılmak istiyorum.”

Dağlara atılan o mektuplarda ne var? - Resim : 4

120 TERÖRİSTE İSİM İSİM BROŞÜR

Güvenlik ve istihbarat birimleri son kalan 120 teröristi de isim isim belirledi. Dağlara atılan broşürler arasında PKK’lıların tek tek isimleri ve fotoğrafları yer alıyor. Kürtçe ve Türkçe olarak “Aranıyorsun teslim ol” ve “Terörist sayısı yurt içinde 120’nin altında” denilerek teröristlere çağrı yapılıyor.

Bu mektupları görünce terörle mücadelenin sadece silahla değil, psikolojik olarak da nasıl güçlü şekilde yürütülmüş olduğunu görmüş oldum.