Özkan Tamirak

Özkan Tamirak

ozkantamirak@gmail.com

Son Yazıları

Yabancı bakıcı çocuğunuzu döverse...

Evinizde kalan, çocuk bakıcısı olarak çalıştırdığınız yabancı uyruklu bir kadın evladınızı döverse nasıl bir yargı kararıyla karşılaşırsınız? Şahit olduğum bir şeyi paylaşmak istiyorum.

Özellikle Türkmenistan, Özbekistan uyruklu birçok kadın Türkiye’de ya evlerde temizlikçi olarak ya da çocuk bakıcısı olarak çalışıyorlar. Maaşları da oldukça iyi. İstikrarlısını bulmak gerçekten çok zor. Ama bulan da iyisini buluyor. Bu piyasa oldukça hareketli.

Yazının Devamı

Münevver Karabulut'a mezarda bile rahat yok

2009 yılında sevgilisi Cem Garipoğlu tarafından vahşice öldürülen Münevver Karabulut’a mezarında bile rahat yok! Birileri popülaritesi düştüğü anda yeniden masum kızı gündeme getirerek kendilerini gündeme getiriyor. O dönem neler yaşandı?

2 Mart 2009 tarihinde Star gazetesinden AKŞAM gazetesine istihbarat şefi olarak getirilmiştim. 3 Mart 2009 yılının akşamında bu cinayet gündeme bomba gibi düşmüştü. Sonrasında katilin kimliğinin ortaya çıkması medyanın bir numaralı gündemi olmuştu.

Yazının Devamı

"Bu filmde çok cami var" deyip bir kadını linç...

Şu hazımsızlık ne zaman geçecek bilemiyorum. Bir engellinin başarısının anlatıldığı filmi siyasete alet ederek, bir kadının nasıl darp edildiğini anlatacağım size.

Serkan Bayram’ın bebekken buğday tarlasında çıkan yangında vücudunun büyük bir bölümünde kalıcı yanıklar oluştu ve ellerini kaybetti. Azmetti okudu. Önce avukat oldu. Siyasete atıldı. Şimdi ise AK Parti İstanbul Milletvekili. Onun bu azmi, sahneye taşındı. Hikâyesinin anlatıldığı “Buğday Tanesi” filmi büyük ilgi gördü. Şu an Netflix’de izlenme rekorları kırıyor.

Yazının Devamı

Tatilde bitmeyen üç korku dolu gece!

Yunanistan’ın Rodos Adası’ndaki yangının görüntülerini izleyince aklıma 2021 yılında ciğerlerimizi dağlayan Marmaris yangını geldi. Üç gün orada yaşadıklarım bir bir gözümün önünden geçti. Biz hâlâ o psikolojiyi ailece atlatamadık...

Yunanistan'ın Türkiye'ye yalnızca 400 km uzaklıkta bulunan Rodos Adası’nda çıkan orman yangınında söndürme çalışmaları yedinci güne girerken, ülkedeki Korfu Adası'ndan da yangın haberi geldi. Her iki bölgede alevler evlere ve otellere ulaştı. Turistler ve yerel halk yangınla mücadele ediyor, ancak şiddetli rüzgârlar alevlerin hızla yayılmasına neden oluyor. Yaklaşık 40 bin kişi evlerinden ve otellerden tahliye edildi.

Yazının Devamı

Uzay kabinesi! Elon Musk'tan Engin Altay'a...

Genel Başkanlarını devirmek için “çok gizli!” toplanan isimlerin Zoom buluşması kısa süre içerisinde sızdı. Bu isimlerden bazıları seçimi kazansalardı cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan olacaklardı. Şimdi soruyorum, kendi içlerindeki basit bir buluşmayı bile saklayamayan bu kadro ülkenin gizli bilgilerini nasıl saklayacaktı?

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde ağır darbe yiyen CHP’de kazan artık iyice kaynıyor. Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirmek için partinin önemli isimleri toplantılarına başladı. Bunlardan biri önceki gün internete görüntülü sızdı. Toplantıda, Ekrem İmamoğlu ile birlikte Engin Altay, Onursal Adıgüzel, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Muharrem Erkek, Gökhan Günaydın gibi partinin ağır toplarının olduğu isimlerin yer aldığı görüldü.

Yazının Devamı

MOSSAD’ın Türkiye’deki dokuz hücresi

Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT), son aylarda Türkiye'de faaliyet gösteren İsrail İstihbarat Örgütü MOSSAD ajanlarının hücrelerini bir bir deşifre etti. MOSSAD'ın internet tabanlı mobil uygulamalar üzerinden oluşturduğu bir çevrimiçi operasyon merkezi kurduğu tespit edildi.

Türkiye tartışmasız kamu diplomasisi ve dış politikada dünyadaki en etkili ülkelerin başında geliyor. Bu durum istihbarat örgütlerinin de Türkiye’yi fazlaca merak etmesine neden oldu. Casusluk faaliyetlerini artırmaya başladılar. Ama bir bir deşifre olmaktan da kurtulamıyorlar.

Yazının Devamı

Sezen Aksu’nun yalısına girip ölümle tehdit etti

Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun Beykoz’daki yalısında neler yaşandı? Kapısına dayanan kadın, “Sezen Hanım’ı öldürmek mi istiyorsunuz siz? Burada onu hapis tutuyorsunuz” diyerek güvenlikçiye saldırdı. Sonrasında konu yargıya taşındı.

Türk müziğinin “Minik Serçe”si, gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım olan Sezen Aksu’nun Beykoz’daki denize sıfır yalısında korku dolu anlar yaşandı. Yargıya taşınan olay şöyle gelişti:

Yazının Devamı

Çaycı, çete liderini nasıl tapu müdürü yaptı?

Hayali evler satan çete bir çaycı üzerinden nasıl milyon dolarlık vurgun yaptı? Çete lideri 1 saatliğine nasıl tapu müdürü koltuğuna oturdu?Ankara merkezli hayali evler satan bir grup polisin takibine takıldı. KOM Daire Başkanlığı ekipleri çeteyi adım adım takibe aldı. Çete, tapu memurları aracılığıyla masum insanları kandırarak vurgun yapıyordu. Polis çeteyi tespit etti. Düğmeye basıldı. Çok sayıda kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. “Avcı Emlakçılar” çetesi çökertilmişti. Peki çete tapu dairesinde nasıl bu kadar rahat hareket edebiliyordu. Polis konuyu derinleştirince gerçekten akıllara zarar bir detay ortaya çıktı. Çete inandırıcı olmak için öylesine bir plan yapmıştı ki.. ÇAYCI DEVREYE SOKULDUÖncelikli olarak Ankara’da tapu dairesinde çaycı olarak çalışan personel ile ilişkiye girildi. Yakınlık ilerletildi. Artık çaycı, bir çete üyesi gibi hareket ediyordu. Sözde emlak ofisleri açan çete inandırıcı olmalıydı. Gerçekten daire sattıklarına masum insanları inandırmalılardı. Ama nasıl? Burada çaycı devreye sokuldu. Plan başlamıştı. 1 SAATLİĞİNE TAPU MÜDÜRÜ OLDULARTapu personeline çay dağıtan şüpheliye çete bir görev verdi. Müdür öğle yemeğine gittiğinde bizi içeri sokacaksın. Bir çete üyesi tapu müdürünün koltuğuna oturtuldu. 1 saatliğine tapu müdürü olacaktı. Çaycı bu görevi kabul etti. Karşılığında dolar olarak yüklü miktarda bir para aldı. Çete istediğini elde etmişti. Olacaklardan habersiz olan tapu müdürü öğlen 12.30 gibi yemeğe ayrıldı. Çaycı durumu örgüt üyelerine bildirdi. Ev alacağını sanan kişiler o saatte tapu dairesine çağırıldı. Bir çete üyesi müdürün koltuğuna oturdu. Sözde emlakçı ev alacak kişiyi tapu müdürünün odasına soktu. Dolandırıcı gerçekten ev aldığına o kişiyi inandırdı. Bir de üstüne tebrik etti. Sonuçta tapu müdürüyle görüşmüştü. Evin teyidini aldı. NE EV NE SÖZDE EMLAKÇI ORTADA YOKNereden bilecekti karşısındaki kişinin bir dolandırıcı olduğunu. Yüklü miktarda parayı çeteye verdi. Birkaç gün sonra baktığında ne ev ne de görüştüğü kişiler ortadaydı. Gittiği emlak ofisi ise kapanmıştı. Bu kişi hemen tapu dairesine koştu. “Müdürle görüşmek istiyorum” dedi. İçeri girdiğinde farklı kişi vardı. “Siz müdür müsünüz?” diye sordu. Evet cevabını alınca şok olmuştu. Müdür olduğunu söyleyen kişiyle görüştüğünü söyledi. Artık iş işten geçmişti. Çete bu yolla 3 milyon dolarlık vurgun yapmış. Şüphelilerin, paralarını geri almak isteyenleri de alıkoyarak darbettikleri ve tehdit ettikleri belirlendi. Şüphelilerin bu yöntemle elde ettikleri haksız kazancı uyuşturucu ticaretinde kullandıkları saptandı. Neyse ki vurgun büyümeden çete çökertildi.

Yazının Devamı

12 bin yalanla nasıl mücadele edilir?

Türkiye Yüzyılı aynı zamanda bir iletişim yüzyılı olacak. Şüphesiz ki en büyük mücadelelerden biri de yalan haberler ve dezenformasyonlar olacak. Peki bu yalan haberlerin önüne nasıl geçilecek? Beş ayda kaç tane yalan ihbarı yapıldı?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 6 Şubat depremlerinden iki seçime kadar önemli bir performans ortaya koydu. Özellikle Türkiye’yi sarsan iki depremin ardından milyonlarca paylaşım dolaştı sosyal medyada. Bazıları hayat kurtarırken bazıları da açıkçası pes dedirtti.

Yazının Devamı

Yasak Elma’nın zehirli sarmaşığı

Oysa depremzedeler için yapılan yardım gecesindeki masum, makyajsız, duygusal duruşuyla hepimizi hüzünlendirmişti. Meğerse o yeşil gözlerin altında bir zehirli sarmaşık yatıyormuş!

“Deprem bölgesine yaptığımız her şeyi onlar başkaları yapıyor sandı. Sandıktan onu anladık ama neyse.” Bunların kin ve nefretini çok hafife alıyoruz. Evet, bunları söyledi oyuncu Eda Ece. Aklı sıra Erdoğan’a oy verenleri aşağılıyor Hanımefendi.

Yazının Devamı

Fidan, Yerlikaya, Kalın…

Yoğun ve stresli seçim maratonu bitti. Kabine açıklandı. Galatasaray şampiyonluğunu ilan etti. Merakla beklenen bir konu kalmadı. Artık Türkiye’de normalleşme zamanı.

Ne hareketli günler ve saatler geçirdi Türkiye... Bir ayda iki seçim yaşadık. Erdoğan, yüzde 52 oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Şüphesiz herkesin kafasında kabinede kimler olacak sorusu vardı? Resmen kabine toto oynandı. Gerçekten siyasi değil, teknokrat bir kabine hazırlamıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Toplumun her kesiminden de beğeni topladı.

Yazının Devamı

Galatasaray uçağında neler yaşandı?

Galatasaraylılar mutlu, gururlu. Ankaragücü’nü 4-1 yenen sarı kırmızılılar 23. şampiyonluğunu ilan etti. Peki şampiyonluk uçağında neler yaşandı?

Ankara’da bizi sağanak yağış karşıladı. Olsun ne yağmur ne kar ne de fırtına bizi durduramazdı. Galatasaray şampiyon olacaktı. Yoğun maç trafiğine takılmamak için Çankaya’dan saat 17.00’de yola çıktık. Deli bir yağmur yağıyordu. Eryaman Stadı’na yaklaştıkça yağmur şiddetini artırdı.

Yazının Devamı

Özdağ AK Parti'den hangi makamı istemiş?

Bu sabah bir grup gazeteci ile birlikte AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’la bir araya geldik. Seçim sürecini değerlendirip, Ümit Özdağ ile görüşmesini sorma şansımız oldu. Bakın Özdağ, işbirliği karşısında AK Parti’den ne istemiş?28 Mayıs seçimlerine az bir süre kalan heyecan dorukta. Önceki gün AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ı ziyaret etmişti. Her iki isim de görüşmenin verimli geçtiğini söylese de bugün Özdağ, Kılıçdaroğlu ile anlaşarak Millet İttifakı’nı destekleyeceğini açıkladı. BAKANLIK İSTEMİŞNuman Kurtulmuş ile bu sabah kahvaltıda buluştuk. Merak edilenleri sorma şansımız oldu. Tabi ki en merak edilen Ümit Özdağ ile yaptığı görüşme oldu. Kurtulmuş çok sır vermese de Özdağ’ın ne istediğini söyledi. Özdağ, AK Parti’den göçmenlerin derhal gönderilmesini ve bunu yönetecek makamın kendilerine verilmesini istemiş. Yani Özdağ, Kurtulmuş “o bende gizli” dese de İçişleri Bakanlığı’nı istemiş. AK Parti’nin böylesine önemli bir makamı kendisine vereceğine inanarak mı istemiş acaba Özdağ, bunu çok merak ettim açıkçası.BİZDE AL VER PAZARLIĞI OLMAZKurtulmuş aslında çok verimli bir toplantı yaptıklarına yine vurgu yaptı. PKK, FETÖ, terörle mücadele gibi temel konular etrafında buluşulmuş. Ama Özdağ’ın istediği kabul edilebilir değil. Kurtulmuş, Cumhur İttifakı’nda al ver pazarlığı hiç olmadı diyor. Millet İttifakı’nda ise tam tersi. Numan Kurtulmuş, göçmenlerin gönderilmesiyle ilgili çalışmaları, yol haritasını anlattığını belirterek;” 3 milyon 383 bin Suriyeli var. Gönüllü ve güvenli şekilde gönderme programımız devam ediyor” ifadesini kullanmış. Özdağ, ise hemen şimdi gönderilmesini istemiş. Bu şu an mümkün olabilir mi? Toplamda 5 milyonu aşkın göçmenden bahsediyoruz. CUMHURBAŞKANIMIZA OY VERECEKLER“Sinan Oğan seçmeninden ne kadar oranda oy bekliyorsunuz?” sorusunu ise Kurtulmuş şöyle cevaplandırdı; ”Büyük bir başarı sağladı bunu kabul etmek gerekir. Oy veren kitleyi iyi analiz etmek gerekir. Protest, çok da genç, büyükşehirli bir kitle oy verdi. Bu 5,2’lik kitle sosyolojik bir tabanı temsil etmiyor. Bir partisi olmadığı için ne kadar oy gelir ölçemeyiz. Ama bu kitlenin bizim teröre karşı tutumumuz nedeniyle Cumhurbaşkanımıza oy vereceğini düşünüyorum.”

Yazının Devamı

Üç parti Millet İttifakı'ndan ayrılıyor mu?

Millet İttifakı’ndaki üç parti yol ayrımına girebilir. CHP listelerinden meclise giren 37 milletvekili CHP sandalyelerinde mi oturacak yoksa ayrı bir grup mu kuracaklar? Senaryolar masada...

28 Mayıs’ta Türkiye 13’üncü Cumhurbaşkanını seçecek. 14 Mayıs’taki seçimlerde hayal kırıklığına uğrayan Millet İttifakı kaynıyor. Kaos kapıda... İYİ Parti ve Gelecek Partisi’nde kurucular kurulu üyeleri yol ayrımında. Hatta Cumhur İttifakı’nı destekleyecek yeni yapılanmalar içerisindeler. Tabii ki her şey 28 Mayıs akşamı netleşecek.

Yazının Devamı

İYİ Parti'de büyük kriz kapıda

14 Mayıs seçimleri Millet İttifakı’nda büyük hayal kırıklığına ve karışıklığı da yol açtı. CHP’de birçok isim görevden alınırken İYİ Parti’de kaos kapıda... Bu cumartesi günü partinin kurucuları bir basın toplantısı düzenleyecek. ”Ortak Akıl Platformu” isimli oluşumun içerisinde İYİ Parti’nin kurucuları, disiplin kurulu üyeleri ve GİK üyeleri alıyor.

Konuyu biraz araştırdım. Bu yapılanmadaki isimlerin Genel Başkan Meral Akşener’e yönelik büyük tepkisi var. Partinin önemli isimlerine gönderdikleri çağrı da açıkça Akşener ve ekibi suçlanıyor. Belli ki İYİ Parti’de büyük bir kriz kapıda.

Yazının Devamı