Özkan Tamirak

Özkan Tamirak

ozkantamirak@gmail.com

Son Yazıları

Ajan savaşlarında dost ülke ihaneti!

Türkiye kaç gündür bazı ülkelerden gelen “saldırı olacak” açıklamalarını konuşuyor. Oysa onların asıl hedefi Türkiye’yi korumak değil, korkutmak. Bakın işin altından nasıl bir ajan savaşı ve ihanet çıktı.

Almanya, Fransa, ABD, Hollanda, İngiltere ve Kanada, Türkiye'de yaşayan ve Türkiye'ye seyahat planı yapan vatandaşları için "terör saldırısı" uyarısında bulundu. Hollanda, İngiltere ve Almanya, Türkiye'deki vatandaşlarını uyarmak ile yetinmedi ve konsolosluklarını kapattı.

Yazının Devamı

Sırp çete lideri Türkiye'de kaç parayla...

Sırp Organize Suç Örgütü lideri Jovan Vukotiç cinayetinin azmettiricisi Zivkovic, Türkiye’de kaç parayla yaşıyor? Bir satış sitesinden cinayet öncesinden ne satın almak istedi?

Balkan Karteli olarak bilinen Skaljar klanının yöneticisi Jovan Vukotiç, eylül ayında Şişli’de otomobilin içindeyken motosikletle aracına yanaşan bir saldırgan tarafından dört kurşunla vurularak öldürüldü. Kırmızı bültenle aranan Vucotic, 2018 yılında Antalya’da yakalanmış ve Sırbistan’a iade edilmişti. Skaljar klanı asıl olarak Brezilya ve Batı Avrupa arasındaki kokain trafiğini yürüten isimlerden biriydi.

Yazının Devamı

Savcı ve doktorun yol verme kavgası

Bir savcı ve bir kalp doktoru yol verme kavgası yüzünden tartışmaya başladı. Konu yargıya taşındı. Bakın savcı ve doktor nasıl uzlaştı? Bunun sonucunda kimler mutlu oldu?

Hep yargıdan olumsuz haberleri mi konuşacağız? Güzel şeyler de olabiliyor. Bir anlık sinir, gerginlik olayları başka yerlere taşıyabiliyor.  Ama bazılarının sonu gerçekten keyifle bitiyor. Yazımın sonu da mutlulukla biten bir hikâye...

Yazının Devamı

Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı

İstanbul’da çökertilen sahte alkol çetesiyle ilgili hazırlanan iddianamede örgütün takipten kaçmak için nasıl yöntemler kullandığı bir bir anlatılıyor.

Sahte alkol, 2022 yılında yine çok can yaktı. Birçok kişi hayatını kaybederken, kör olanlar bile oldu. Güvenlik güçleri ise son yıllarda bu çetelere yönelik operasyonlarını arttırdı. 

Yazının Devamı

Hâkim babayı komalık yapan neden bakın ne çıktı?

Cuma günü “Oğlundan dayak yiyen bir hâkimin dramı!” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Biraz daha olayın detayına indikçe yine karşıma o illet çıktı. 

Bir hâkim babanın oğlundan gördüğü şiddeti anlattığım yazımdan sonra birçok mesaj aldım. Konu çok dikkat çekmişti. Detaylarına indikçe gerçekten altından üzücü başka başka dramlar çıktı.

Yazının Devamı

Oğlundan dayak yiyen bir hâkimin dramı!

Yıllarca çocuk suçlarına baktı. Binlerce karar verdi. Ama son yaşadığı olay bir “evlat suçuydu.” Bu defa kendisi yargı karşısındaydı. Ama karar verici değil karar bekleyen bir hâkim olarak...

Hayat insanların karşısına farklı farklı olaylarla çıkabiliyor. Hiç olmaz dediğiniz bir olay birdenbire hayatınızın odak noktasına oturabiliyor. Ve o zaman belki de hayatın gerçekleriyle karşılaşıyorsunuz...

Yazının Devamı

Semra Güzel'i Yunan sınırında kim karşılayacaktı?

Öldürülen PKK’lının cep telefonundan silahlı ve samimi görüntüleri çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Türkiye’den çıkmayı başarsaydı onu Yunanistan sınırında kim karşılayacaktı?

Adıyaman'da 2017'de öldürülen PKK'lı Volkan Boran'ın cep telefonundan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile çekilmiş silahlı ve samimi fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Bu görüntüler ortaya çıkınca Güzel kayıplara karıştı.

Yazının Devamı

Polis silahını vestiyere mi assın?

Son zamanlarda olaya müdahaleye giden polislerin orantısız güç kullanmakla suçlandığı ya tutuklandığı ya da hakkında işlem yapıldığı haberleri düşüyor gündeme… Peki polis ne zaman silahını kullanabilir? Polis gerçekten orantısız güç mü kullanıyor yoksa görevini mi yapıyor? Bu sorunun yanıtı tüm çerçeveleri ile çizilmezse polislerin görevini yaparken motivasyon eksikliği yaşaması kaçınılmaz… Polisler bu durumdan çok rahatsız… Polisin görev yetkisi Anayasa ile belirlenmiştir. “Polis; hakkında tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emri verilmiş olan kişilerin ya da suçüstü halinde şüphelinin yakalanmasını sağlamak amacıyla silah kullanmaya yetkilidir.” Son dönemde polislerin odağında olduğu birçok olay haber olmaya, tartışılmaya başlandı. Dikkatimi çekti. Neden bu haberlerin sayısı arttı? Hiçbir kolluk kuvveti yasaların belirlediği görev tanımlarının dışına çıkmamalıdır. Orantısız güç ve şiddete karşıyız. Ancak polislere karşı tam tersi yaşandığında ne yapacaklar? Gelin polisleri görevini mi yaptı, zor mu kullandı sorusuyla karşı karşıya bırakan bazı olaylara birlikte bakalım…   - İstanbul Fatih'te görev yaptığı birime giden polis memuru ile sahilde pitbull cinsi köpeği gezdiren üç kişi arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Polisin açtığı ateşte yaralanan kişi hastaneye hayatını kaybetti.

- Küçükçekmece'de hakkında hapis cezası bulunan F.A.'yı, gözaltına aldıkları sırada direndiği için bacağından vuran polis memuru gözaltına alındı. Şahsın yapılan incelemesinde hakkında çeşitli suçlardan kesinleşmiş 21 yıl hapis cezası olduğu tespit edildi.

Yazının Devamı

Taksideki gizemli turist!

İstanbulluları canından bezdiren taksicilere karşı polis denetimlerini arttırdı. Artık Arap turist diye aldıkları müşteri polis çıkabilir. İstanbul polisi bu konuyu çözmeye kararlı.

2022 yılını acısıyla tatlısıyla bitirdik. Zor bir yıl oldu Türkiye için de. 2023 de haraketli bir yıl olacak. Önümüzde kritik bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. 2022 yılında İstanbulluların farklı bir gündemi daha vardı. Sinir bozucu, gıcık bir gündem. Taksi ve taksi şoförleri sorunu...

Yazının Devamı

Bir engelliye nasıl engel olunur?

Engellerin sorunları ve çözümleri siyaset üstü olmalıdır. Birkaç gündür medyada, “Buğday Tanesi” isimli filme yapılan eleştirileri görünce çok üzüldüm. Oysa o film, engelli birinin nasıl hayata tutunarak ülkede söz sahibi olduğunu anlatıyor, umut aşılıyor.

Serkan Bayram. AK Parti İstanbul Milletvekili. Bebekken buğday tarlasında çıkan yangında, vücudunun büyük bir bölümünde kalıcı yanıklar oluştu ve ellerini kaybetti. Ailesi yıkılmıştı. Yaşasa bile elleri olmadan nasıl yapacaktı? Annesi onun hep doktor olmasını isterdi. O ise insanlara yardım etmek, hayatlarına dokunmak istiyordu. Hâkimlik mülakatına girdi. Toplum içinde yadırganacak engelli olması maddesi nedeniyle elendi.

Yazının Devamı

Büyü için kedilerin patileri kesildi mi?

Haberi okuyunca şok olmuştum! Gerçekten kedilerin patileri büyü için kesiliyor muydu? Hemen emniyet ve belediyedeki dostlarımla konuşarak konuyu araştırdım…

Geçtiğimiz günlerde internet sitelerine şöyle bir haber düştü: “İstanbul'un Bağcılar ilçesinde birçok kedinin, büyü için bacaklarının kesildiği ortaya çıktı. Benzer olaylar geçtiğimiz dönemlerde de Türkiye'nin birçok kentinde yaşanmıştı. Kedilerin bacaklarının kesildiği olaylar Türkiye'nin birçok kentinde sıkça yaşanıyor. Antalya, Manisa, Gümüşhane, Konya, Diyarbakır ve Gaziantep gibi kentlerde de yaşanan olayın bir benzeri bu defa İstanbul'da yaşandı. Kedi patilerinin büyü yapmak ya da büyüyü bozmak için kesildiği belirtiliyor. ‘Bağlama büyüsü’ adı altında kedi patisi istendiği ve bu nedenle kedilere zarar verildiği ifade ediliyor.”

Yazının Devamı

Kalp krizi geçirten mesajların sırrı!

Telefonumuza gelen “Hakkınızda icra takibi başlatılmıştır” mesajıyla şok olduk! Haberimiz olmayan kime borcumuz vardı acaba? İşin perde arkasını araştırınca nasıl bir dolandırıcılık organizasyonuyla karşı karşıya kaldığımızı gördük.

Önceden telefonla bir numara arardı. Arkadan gelen telsiz sesleri... Arayan kişi kendisini terörle mücadelede görevli bir başkomiser olarak tanıtarak; “Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış. Acilen bu parayı kurtarmamız lazım” diyerek binlerce insanın parasını çaldılar. Hayatları söndürdüler.

Yazının Devamı

Dehşet çiftliğini polis nasıl çökertti?

Balıkesir Edremit’te ağaçlarla çevrili, dört bir yanına duvar örülmüş çiftlikte elektro şok cihazlarıyla işkenceler yapılıyordu. Bakın polis o çiftlikte nelerle karşılaştı? 

Gelen bir şikâyet üzerine Balıkesir Emniyeti KOM ekipleri Edremit’te yapılanan bir çeteyi takibe aldı. Çete, esnafları tehdit ediyor, sattıkları malzemelere ve işyerlerine el koyuyordu. Edremit esnafını canından bezdiren çeteye yönelik polis harekete geçti. 

Yazının Devamı

Paris'te enerji krizini nasıl yaşadık?

Rusya-Ukrayna krizinin Avrupa’da nasıl bir enerji krizine yol açtığını yerinde yaşadım.

Avrupa’nın en gözde turizm şehri Paris’te üşümemek için bakın neler yaptık?

Yazının Devamı

Bombacı ikinci kez sorgulandı; bakın ne bilgiler..

İstanbul’u 13 Kasım günü kana bulayan Ahlam Albashir, ikinci kez emniyete getirildi ve sorgulandı. Çok önemli bilgiler verdi…

13 Kasım 2022 Pazar günü saat 16.20’de teröristler Beyoğlu’nda İstiklâl Caddesi’nde bomba patlatarak 6 kişinin yaşamını yitirmesine, 81 kişinin yaralanmasına neden oldu. İstanbul İstihbarat ve terör polisleri yüzlerce kameradan iz sürerek, teknik takip yaparak saldırının faili kadın terörist, Suriye uyruklu Ahlam Albashir'i ve destekçilerini 10 saat içerisinde yakalamayı başardı.

Yazının Devamı