Emre Özpeynirci yazdı: Ne iktidar ne de muhalefet otomobil almamızı istiyor!  

HERKESİN bildiği gibi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Temmuz akşamı sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında 1.6 lt ve altı motora sahip otomobillerdeki ÖTV oranlarını 4'te 1'e indireceklerini belirterek, "Bizler iktidara gelinceye kadar, otomobil alımını öteleyin, almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine" açıklamasını yapmıştı.

Her ay zamlanıyor

Yani ÖTV’yi indirene kadar kimsenin otomobil almamasını istemişti. Bu da yaklaşık 10-11 ay demek. Sonuç olarak ÖTV yükünün ne kadar yüksek olduğunun farkında olmaları ve bir çözüm arayışına gireceklerini duymak umut verici.  Sonuçta vergiden vergi almak yerine çağdaş bir vergi sistemine ihtiyacımız olduğu açık. Ama unutmamak gerekir ki seçime kadar otomobil fiyatları her ay global zamlar, kur artışlarından ve ÖTV değişikliklerinden etkilenecek, yani zamlar durmayacaktır. 

Bu yönden bakınca, “Almayın bekleyin” demek ne kadar mantıklı, bu tartışılır. Çünkü bugün 500 bin TL’lik bir otomobil seneye parametreler değişmezse 1 milyon TL bandına yükselecek. Kılıçdaroğlu seçimi kazanıp ÖTV’yi %75 indirse bile bugün 500 bin TL’lik aracın fiyatı o dönem ancak 571 bin TL’ye düşecek. Yani bugünden yine pahalı olacak.

‘ÖTV inecek’ söylentileri

İşin sektör adına vahim tarafı Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarının ardından piyasada bir anda, “ÖTV inecek” söylentileri dolaşmaya başladı. Bunun olmayacağını hükümetin bütçe dengeleri nedeniyle ÖTV’yi indirmeyeceğini defalarca söyledik, durduk ama nafile. “Temmuz ayında kabul edilen ek bütçeyle otomotivden elde edilecek ÖTV gelir hedefi 72 milyar TL’den 142 milyar TL’ye çıkmışken, indirim beklemek hayalcilik olur” dedik ama buna rağmen özellikle 2.elde fiyatlarda bir gevşeme ve durma oldu.

Nebati planı açıkladı

Halbuki, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bırakın ÖTV indirimini, artırımına yönelik planları olduğunu her ortamda dile getiriyordu. Düşünün daha dün ‘Yüz Yüze 100 Gün Ümraniye Programı’ kapsamında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada çok net ÖTV artırma planları olduğu mesajını verdi. Bakan Nebati özetle, “Kendi aramızda, ‘ÖTV’yi artıralım da aşırı talebi kıralım, ucuz kredi kullanıyorlar’ derken, bu Genel Başkan (Kılıçdaroğlu) yanlış anlamış bizi, yanlış dinlemiş; ‘ÖTV indirilecek’ dedi. ÖTV indirilecek deyince de millet araba almamaya başladı. Almamaya devam etsinler” yorumunu yaptı.

Mobil olma hakkımız bitti

Yani aslında net olarak muhalefet de iktidar da şu an için vatandaşların otomobil almasını istemiyor. Muhalefet, otomobil almak için seçim sonrasını işaret ederken, iktidar ise ÖTV artırma planlarıyla zaten fahiş fiyatlara ulaşan otomobilleri almayı iyice imkânsız hale getiriyor. Bakan Nebati’nin “Almamaya devam etsinler” sözü de bunu ispatlıyor.

Sonuç olarak oluşan yüksek fiyatlara rağmen alım gücü düşen vatandaşın mobil olma hakkı elinden alınmış durumda. Bizim bir an önce dünya normlarında vergi sistemine geçmemiz gerekirken, hâlâ “ÖTV inecek mi, artacak mı?” tartışmalarıyla boşa kürek çekiyoruz.