HDP'nin aday çıkmazı

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. En büyük soru işaretlerinden biri de HDP aday çıkaracak mı, yoksa Millet İttifakı’nı mı destekleyecek? HDP aday çıkaramıyor, neden mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 14 Mayıs tarihi artık kesinleşti. Seçim atmosferine girildi. Seçim tarihinin belirlenmesiyle ittifak görüşmeleri de hızlandı. Kıyasıya bir seçim maratonu bizleri bekliyor olacak.

İttifaklarda en çok merak edilen ise PKK terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’nin nasıl bir tutum takınacağı. Yerel seçimlerde AK Parti’nin karşısındaki adaylara destek veren HDP, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerini ziyaret etmesini bekliyor. Bu ziyaret HDP’nin seçimlerdeki yol haritasını belirleyecek.

İLK İSİM EREN KESKİN

HDP geçtiğimiz seçimlerde Selahattin Demirtaş’ı aday göstermişti. Bu seçimlerde de aslında bir aday çıkarmak istiyordu. Ama teklif götürdüğü isimler buna sıcak bakmadı. Bu konuda biraz araştırma yapınca değişik bilgilere ulaştım. HDP’nin ilk teklif götürdüğü isim Avukat Eren Keskin. Keskin, basının yakından tanıdığı bir isim. Uzun yıllar İnsan Hakları Derneği’nin başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yapmış bir isimdi. Keskin, HDP’nin "Cumhurbaşkanı adayımız ol" teklifini kabul etmedi.

SANCAR DA İSTEMEDİ

Keskin’den gelen olumsuz cevap üzerine HDP kendi içine yöneldi. Partinin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a “Sen ol” önerisinde bulunuldu. Sancar’ın bu teklifi “Ben partinin başında kalmak istiyorum” diyerek geri çevirdiği öğrenildi.

Üçüncü isim ise Gültan Kışanak. Eski milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı. 2019 yılında "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından toplamda 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kışanak’ın da bu teklife sıcak bakmadığı ama kararını hâlâ vermediği gelen bilgiler arasında.

Bakalım HDP bir aday bulup sahaya sürecek mi? Yoksa Kemal Kılıçdaroğlu’nu mu destekleyecek? Yakında ne karar verdiklerini göreceğiz.