ABD'den gelen esrarengiz ismin çantasından bakın ne çıktı?

14 Ekim’de yayınlanan köşe yazımda ABD Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in, Türkiye’de banka yöneticileriyle bir görüşme yapacağını yazmıştım. Rosenberg geldi; bakın gündeminde ne vardı, bankalardan ne istedi…

Rosenberg geldi ve Türkiye’de bankaların üst düzey yöneticileri ve iş dünyasından isimlerle de buluştu. Tabii ki gündeminde Rusya ile Türkiye arasında süren ticari ilişkiler vardı.

Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’yı sıkıştırmak isteyen ABD, önce baskı yaparak Türk bankalarının Rusya’nın 2017’de kabul edilen yasa ile kurulan ulusal ödeme sistemi Mir’den çıkmasını sağladı.

GÖMÜLÜ İŞLEM YAPMAYIN

Elizabeth Rosenberg, bankaların ve kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle bir takım toplantılar düzenledi. Toplantıda Rosenberg bankacılara şunları söylemiş, "Gömülü işlem yapmayın. Şirket açan Rus iş adamlarını iyi inceleyin. Örtülü ödeneklerden kaçının.” 

Rosenberg, Türkiye temaslarında real sektörün temsilcileriyle de bir araya gelmiş.

Öğrendiklerime göre, burada gündem sadece Rusya değil İran da varmış. İş dünyasına Rusya ve İran ile ticari ilişkilerde dikkatli olun mesajı vermiş.

Türkiye’nin ilgili kurumları, bankaları, iş yapmak isteyen, hesap açmak isteyen Ruslar'la ilgili çok titiz çalışma yürütüyor. Tüm bilgileri, belgeleri kontrol ediliyor.

Firma ise sermayelerine, kuruluş amacına; birey ise oturma iznine kadar tüm detaylar mercek altına alınıyor.

AYAR VERME ZAMANI GEÇTİ

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması anlamında çok kritik pozisyonda bir ülke.

Rusya ile en rahat temas kurabilen Türkiye, belli ki ABD’nin çok çok yakın radarına girmiş.

Ne olursa olsun Türkiye, her türlü çıkarını koruyabilecek kadar büyük bir ülke.

Ayar verilip, mesajlar iletme zamanları çoktan geçti bile…