Kandil'in "turistik" eylemcilerinin sırrı?

İstanbul İstihbarat ve terör polisleri son bir ayda PKK’nın kritik iki eylemcisini yakaladı. Peki bu iki teröristin sırrı neydi?

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla başta Avrupa olmak üzere büyük bir ekonomik kriz baş gösterdi. Türkiye’de bu durumdan etkilenen ülkeler arasında yerini aldı. Ancak Türkiye yürüttüğü diplomasiyle birçok noktada bunu kendi lehine çevirmeyi başardı. Belki de savaşı sonlandıracak bir numaralı ülke konumunda şuan.

KIŞIN DA TÜRKİYE GÖZDE OLACAK

Savaşın yol açtığı Rusya-Avrupa soğuk savaşı, kaldırılan vizeler turizm de tüm gözleri Türkiye’ye çevirdi. 2022'nin ilk altı aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı.

Rusya Avrupa’ya büyük bir enerji ambargosu uygulayacak. Bu kış Avrupa “19 derece sıcaklığa” adeta mahkûm edilecek. Kışı soğukta geçirmek istemeyen Avrupalıların rotayı Türkiye’deki sıcak noktalara çevireceği konuşuluyor. Özellikle Almanya’dan 1 milyon turistin Türkiye’de kışı geçirmesi bekleniyor. Kampanyalar başlamış bile..

"HER TURİST PKK’YA ATILAN MERMİDİR"

Bu hareketlilik şüphesiz ki ekonomiyi olumlu şekilde etkileyecek. Terör örgütü PKK’nın bunu sindirmesi mümkün mü? Tabi ki değil. Hemen harekete geçtiler. Terör örgütünün sözde yöneticileri Murat Karayılan ve Bahoz Erdal toplantılarında, “Türkiye’ye her gidecek turist PKK’ya atılan mermidir” diyerek hain planlar içerisine girdiler.

HEDEF BÜYÜYEN TÜRK TURİZMİ

Eylem için iki isim belirlendi. Biri "Seydo Botan Gever" kod adlı Mehdi Mıhçı. Terör örgütüne 2014'te katıldı. Örgütün sözde özel kuvvetler yapılanmasında bulundu. Canlı bomba ve sabotaj konularında eğitimli bir terörist. “Acil” koduyla İstanbul’a gönderildi. Hedefinde İstanbul’da turistlerin yoğun olarak dolaştığı yerler vardı. Mehdi Mıhçı, 7 Ağustos'ta Fatih'te yapılan başarılı operasyonla yakalandı.

Örgüt bir isim daha belirlemişti. Ona verdiği görev ise “uyuyan hücre” durumuna geçmesiydi. Yani İstanbul’a gelecek izini kaybettirecekti. Taa ki talimat gelene kadar. Yunanistan’ın Lavrion Kampı’nda sabotaj eğitimi alan “Delil” kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu, Esenyurt’ta bir evde saklanmaya başladı. Kandil’den gelen talimattan sonra kışın ayında turizmi baltalamak için eylem yapacaktı. Emniyet birimleri o teröristi de yakalamayı başardı.

Türkiye’yi yaklaşan seçimlerle birlikte heyecanlı bir maraton bekliyor. En büyük görevlerden biri de güvenlik birimlerine düşüyor. Önümüzdeki günlerde terör örgütlerine yönelik çok önemli operasyonlar yapılacak. Türkiye’nin istikrarının bozulmasına müsaade edilmeyecek.