Taksideki gizemli turist!

İstanbulluları canından bezdiren taksicilere karşı polis denetimlerini arttırdı. Artık Arap turist diye aldıkları müşteri polis çıkabilir. İstanbul polisi bu konuyu çözmeye kararlı.

2022 yılını acısıyla tatlısıyla bitirdik. Zor bir yıl oldu Türkiye için de. 2023 de haraketli bir yıl olacak. Önümüzde kritik bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. 2022 yılında İstanbulluların farklı bir gündemi daha vardı. Sinir bozucu, gıcık bir gündem. Taksi ve taksi şoförleri sorunu...

Hak etmediği fazla parayı kazanmak için İstanbulluları yolda bıraktı taksiciler. Çünkü Arap turist müşteri derdine düştüler. Ne yaşlı ne çocuklu ne de hasta insanlar umurlarında oldu. Gözlerini para hırsı bürümüş bu taksiciler artık İstanbulların ve emniyetin ana hedefi.

İstanbul trafik polisi, son bir ay içerisinde yoldaki müşteriyi almayan 700 taksiyi 10 gün ceza vererek bağladı. Bin 800 TL de ceza kesildi. Mazeretleri hemen hazır; "Valla bizi aplikasyonla çağırdılar." Polisin buna inanması zaten mümkün değil.

İstanbul’un dört bir yanından hem polise hem de İBB’ye taksiciler konusunda ihbar yağıyor. Herkes dertli. Emniyet Arapça bilen polislerden bir ekip oluşturdu. Turist kılığına girerek taksi bekliyorlar. Yeter ki Arap görsün bizim taksiciler. Az önce elini kaldıran İstanbulluyu almayan taksi hemen önünde durarak kapısını açıyor.

İçerisindekinin polis olduğunu anlaması mümkün değil. Turist görünümlü polis hemen en yakındaki güzergahtaki ekibe bilgiyi atarak taksiye durdurtuyor. Polisin bu çalışmasının uyanık, fırsatçı taksileri bir nebze olsun korkutacağına inanıyorum.

İstanbul’u ziyarete gelen zengin Arap turistler popüler AVM’lerden alışveriş yapıyorlar. Taksilerin hedefi de buralarda beklemek. Emniyet ekiplerinin yaptığı incelemeye göre bu şikâyet en fazla Sirkeci, Sultanahmet, Cevahir AVM, Zorlu AVM ve İstinye Park AVM’de yaşanıyor.

Tüm trafik polisleri bu konuda talimatlandırıldı. Fırsatçı taksicilerle topyekûn mücadele edilecek. Ya taksiciler eskisi gibi olacak, nasip diyerek yola çıkacak ya da her an polise yakalanma korkusuyla çalışacaklar.

İstatistiklere göre, 250 bin taksi denetlenmiş. Yani bir taksi en az 18 kere denetlenmiş bu durumda. 2023’ten dileğim, umarım fırsatçı taksiciler artık gündemimizden çıkar.