Sağlık

Profesör uyardı! Yeniden hortladı

Pandemi döneminde vatandaşlar aşılara karşı tepkili olduğu için son dönemde çocukların aşılanma oranları oldukça düştü. Söz konusu düşüş bir çok hastalığın tetiklenmesine yol açtı. Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, kızamık hastalığının bu düşüşe bağlantılı olarak yeniden görülmeye başladığını bildirdi.

Türk profesör endişeliyiz diyerek duyurdu!

Covid-19 pandemisiyle birlikte gelen aşı karşıtlığı sebebiyle çocukluk çağı aşılama oranları düştü. Aynı zamanda düzensiz göçle birlikte aşı takiplerinin de zorlaşması sebebiyle bir süredir görülmeyen kızamık vakalarında artış gözlemlendi. Yıllar sonra kızamık vakasını hastaneye yatırdıklarını söyleyen Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, kızamık aşılanmalarının yüzde 95'lerin altına düşmesi halinde salgınların artacağına işaret etti.

Yemekten sonra uykunuz geliyorsa, dikkat!

Bazen yemek fazla kaçtığında, mide zorlandığında ya da fazla karbonhidrat tüketiminde yemeklerden sonra uyku bastırabilir. Ancak bunların hiçbiri olmamasına rağmen yemekten sonra uykunuz geliyorsa büyük bir tehlike içinde olabilirsiniz. Uzmanlar, bu durumun hastalık habercisi olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Peki, neden yemekten sonra ağırlık çöker? Yemekten sonra uyku gelmesi hastalık belirtisi mi? İşte detaylar...

Ölümcül hastalık en çok iki yerde geziyor!

Dünya genelinde ve can alan hastalık Strep A Türkiye’de de can alarak ve gittikçe yayılarak etkisini göstermeye başladı. Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, “Maalesef bizim ülkemiz genetik yatkınlık açsından orta riskli gurupta yer almaktadır. Okullar, kreşler gibi kalabalık ortamlar en sık bulaşmanın gerçekleştiği yerlerdir” dedi.

Duyduğu gerçekle hayatının şokunu yaşadı!

Zonguldak'ta bir süredir ağzında geçmeyen yara şikayetiyle doktora başvuran 46 yaşında Barış Çakmaklı'nın çenesinde kötü huylu tümör tespit edildi. Çakmaklı'nın çenesinin bir kısmı cerrahi operasyonla kesilerek alındı, eksik kalan yer kaval kemiğinden alınan parçayla dolduruldu.

Bakan Koca duyurdu: İki ilaç tedavi rehberinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada, iki ilacın tedavi rehberinde olduğu müjdesini verdi.

Prof. Dr. Yusuf Kalko, bir ilki gerçekleştirdi

Tıp alanında gerçekleştirdiği ameliyatla adından sıkça söz ettiren Prof. Dr. Yusuf Kalko, birçok kişinin sorunu olan varis tedavisine ilişkin önemli bilgileri aktardı. Kalko, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan su buharı ile varis tedavisinde on yıldan fazladır başarılı sonuçlar alıyor.

Soğuk havalarda dar pantolondan uzak durun

Havaların soğumasıyla birlikte uzmanlar soğuk ısırmasına karşı uyarılarda bulundu. El ve ayaklarda oluşan kızarıklıklar soğuk ısırması habercisi olabilir. Bununla birlikte havaların iyice soğuması sebebiyle kıyafetlerinde hava koşullarına uygun seçilmesi gerektiği de belirtildi. Öyle ki vatandaşlar, soğuk ve nemli ortamlardan kaçınmalı. Aynı zamanda bere ve eldiven kullanılmalı, ayakları terletmeyecek ama sıcak tutacak ayakkabılar ve teri alan çoraplar giyilmelidir. İşte detaylar...

Tek hareketle bebeğin ağlamasını durdurdu!

Neredeyse tüm ebeveynlerin en büyük sorunu, bebeğin sürekli ağlaması ve ağlamasını durduramamak. Bebek doktoru tek hareketle ebeveynlerin şifası oldu.

Burun üşümesi ne anlama gelir? İşte nedeni

Soğuk havalarda vücudun bazı kısımları daha soğuk gelebilir. Örneğin, ayaklar, eller ve burun... Ancak bazen bu üşümeler sadece soğuk sebebiyle değil, bazı hastalıklar sebebiyle olabilir. Özellikle burun üşümesi bu rahatsızlıkların işaretçisi olabilir. İşte burun üşümesinin nedenleri...

Tek hareketle bebeğin ağlamasını durdurdu!

Neredeyse tüm ebeveynlerin en büyük sorunu, bebeğin sürekli ağlaması ve ağlamasını durduramamak. Bebek doktoru tek hareketle ebeveynlerin şifası oldu.