Aslı-Ataç Baykal kardeşler neden görüşmüyor ve bir fotoğrafın anatomisi

Kılıçdaroğlu’nun ziyareti ve Baykal-Kılıçdaroğlu-Levent Gök fotoğrafının basına yansımasının ertesi günü, Baykal’a yakın isimlerden biri Deniz Bey’i aradı.

Fotoğraf karesindeki memnuniyetsiz ve asık yüz ifadesinin, bu fotoğrafın çekilmesini istemediği şeklinde yorumlandığını aktardı.

 Baykal susarak hiçbir yorum yapmadı.

Görüştüğüm eski CHP’li, “Genel başkan susarak memnuniyetsizliğini zımnen onayladı” dedi.

Beni izleyenler ve okuyanlar bilir. Aile içi tartışmalara, konulara pek girmem. Ama kamuoyuna yansıyan önemli tartışmaların bir ucu da buna dayanıyorsa, kamuoyunu adabı dairesinde bilgilendirmenin de görev olduğunu düşünürüm.

Geçmişte Dinamit programında, Kılıçdaroğlu’nun kardeşi, rahmetli Celal Kılıçdaroğlu’nu bir kez yayına almıştım. Sonradan öz kardeşi ile ilgili söyledikleri canımı acıttı. Ardından birçok kez yayına çıkmak için beni aramasına, aracılar koymasına rağmen Celal Kılıçdaroğlu’nu yayına almadım. İddialarının ne kadar doğru olduğunu bilemem, doğru bile olsa, bir insanın öz kardeşi ile ilgili mahrem konuları anlatmasını sindiremedim.

Aslı Baykal ve Ataç Baykal arasındaki konu ise pek böyle değil.

Aslı Baykal, son dönemde CHP politikalarına karşı bir duruş sergiledi. CHP’den istifa etti. Kılıçdaroğlu’nu ve son dönem izlenen yol haritasını çok sert eleştirdi. Doğal olarak da CHP oklarının hedefi haline geldi.

Aslı Baykal’ın gösterdiği tepkinin, Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemediği yorumları üzerine işte o tartışılan ziyaret gerçekleşti. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li Levent Gök’ü de yanına alarak, Baykal’a gitti. Medyaya yansıyan fotoğraf karesinde, Baykal ekrana bakmıyor ve asık bir yüz ifadesi sergiliyordu. Zoraki poz vermiş gibi bir hali vardı. Çok tartışıldı, yazıldı, çizildi. Sonra Ataç Baykal’ın Ahmet Hakan’a yazdığı mektup geldi.

ATAÇ BAYKAL’IN MEKTUBUNDAKİ ÇELİŞKİLER

Mektupta çelişkiler var.

Deniz Baykal-Kılıçdaroğlu görüşmesine kendisi ile Levent Gök’ün aracılık ettiğini söylüyor. Sonra, “Babamın yapmayı özellikle istediği bir görüşmeydi” diyor.

Deniz Bey, böyle bir görüşme yapmak istiyorsa aracıya ihtiyacı var mı? Arar Kılıçdaroğlu’nu, “Gel görüşelim” der. Bu kadar.

Aracı;  gerçekleşmesi sıkıntılı durumlarda devreye sokulan bir olgudur. Bundan, Deniz Bey’in bu görüşmeyi yapmaya pek de gönüllü olmadığı anlamını çıkarmak zorlama olmaz. Ataç Baykal’ın bu görüşmeyi organize ettiği anlaşılıyor. Ya da Kılıçdaroğlu ve Levent Gök, Deniz Bey’den habersiz bir şekilde kapıya geldiyse, Deniz Bey’in içeri davet etmemesi mümkün mü?

İkincisi; Ataç Bey fotoğrafı kendisinin çektiğini söylüyor.

Bunun için de Deniz Bey’den izin aldığını bildiriyor. Ataç Baykal’ın fotoğraf için bir emrivaki yaptığı görülüyor. Deniz Bey, “Hayır çekmeyin” deme nezaketsizliğini göstermez. Ama fotoğraftaki duruşuyla da memnuniyetsizliğini ortaya koyuyor. Demek ki, Ataç Baykal, “Babacığım fotoğrafta tabağa bakıyorsun, ekrana bakıp biraz gülümser misin?” demeye cesaret edememiş ki farklı bir fotoğraf da çekilememiş.

ATAÇ BAYKAL-ARZU BAYKAL NEDEN GÖRÜŞMÜYOR?

Ataç Baykal-Arzu Baykal konusuna gelince.

Baykal kardeşlerin çok uzun zamandır konuşmadıklarını öğrendim.

Hatta yıllardır birbirlerini görmüyorlar. Baykal ailesine çok yakın bir isim,  Deniz Bey’in rahatsızlığından sonra bile, Arzu Baykal babasının yanındayken, Ataç Baykal’ın eve gelmediğini söyledi. Ataç Bey, önceden Arzu Hanım’ın evde olup olmadığını, gelip gelmeyeceğini soruyor ve ona göre babasını ziyarete gidiyormuş.

Deniz Baykal’ı fizik tedavi merkezine Aslı Baykal götürüyor,  o ilgileniyor. Bu yüzden Ataç Baykal, fizik tedavi merkezinde Deniz Baykal’ın yanında olmamış hiç. Gerekçesi ise Aslı Baykal’ın orada olması. Aslı Hanım ile karşılaşmak istemiyor.

İki kardeş arasındaki bu anlaşmazlığın nereden kaynaklandığını çok da araştırmak istemedim.

Ama anlaşmazlığın son dönemde Aslı Baykal’ın CHP’ye karşı aldığı tavırla iyice keskinleştiğini söyleyebilirim. Ataç Baykal, şu anki CHP yönetimini ve Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Aslı Baykal bu konuda zehir-zemberek. Ataç Baykal’ın CHP’nin izlediği politikalarla bir sorunu yok, Arzu Baykal’ın var.

Ataç Baykal, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekliyor, Arzu Baykal desteklemiyor.

Arzu Baykal’ın tavrı, siyasette Deniz Baykal’ın tavrı gibi algılanınca da Ataç Baykal’ın iş birliği ile işte bu hamle hazırlandı. Arzu Baykal’ın tavrına karşı, Ataç Baykal’ın yaptığı aile içinden bir karşı hamleden ibaret. Deniz Bey isterse, konuşabilir. Tartışmalar da biter.