Semra Güzel'i Yunan sınırında kim karşılayacaktı?

Öldürülen PKK’lının cep telefonundan silahlı ve samimi görüntüleri çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Türkiye’den çıkmayı başarsaydı onu Yunanistan sınırında kim karşılayacaktı?

Adıyaman'da 2017'de öldürülen PKK'lı Volkan Boran'ın cep telefonundan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile çekilmiş silahlı ve samimi fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Bu görüntüler ortaya çıkınca Güzel kayıplara karıştı.

Milletvekilliği düşürülen ve hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Güzel için HDP bakın nasıl planlar yapmış?

Millî İstihbarat Teşkilâtı'nın (MİT), başarılı operasyonuyla yakalanan Güzel, hakkında çıkan haberlerden sonra İstanbul Sarıyer’de saklanmaya başladı. İstihbarat çalışıyordu. Cep telefonu kullanmayan Güzel’e haber gelene kadar saklandığı yerden çıkmaması söylendi.

KAÇIRAĞI KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU BİLMİYORDU

Örgütün de yardımıyla bir insan kaçakçısıyla anlaşıldı. Kaçıracağı kişinin kim olduğu söylenmedi. MİT bu kaçakçıyı belirleyerek takibe aldı. Önce Semra Güzel’e "Mehtap Şahan" adına sahte kimlik ve pasaport düzenlendi. Bu sahte bilgiler ve gerçek bilgileri Yunanistan’da bir avukata gönderildi.

HDP olayı yakından takip ediyordu. Hata olsun istemiyordu. Bu yüzden HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy kaçış koordinasyonu için görevlendirildi. İnsan kaçakçısı şoför yola çıkmadan önce “Bir kadını Yunanistan’a kaçırıp geleceğim” diye son bir telefon görüşmesi yaptı. İstihbarat için harekete geçme vakti gelmişti.

YUNANİSTAN’A GİTTİ

Bu arada hazırlıkları koordine etmek için HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy da Yunanistan’a gitti. Adım adım titizlikle takibi sürdüren MİT, Semra Güzel’in Silivri’de bir dinleme tesisinde beklediğini belirledi. Hemen en yakın polis ekibine bilgi verildi.

Polisler yakaladıkları kişinin Semra Güzel olduğundan emin olmak istiyordu. Çünkü kılık değiştirmiş farklı biri gibi duruyordu. Hemen parmak izi eşleştirmesi yapıldı. Kısa sürede bu kişinin Semra Güzel olduğu tespit edildi.

HDP’nin planı ise şöyleydi; Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy Yunanistan’a geçmişti. Semra Güzel’i o karşılayacaktı. Yunanistan’da bütün düzen kurulmuştu. Bir Yunan avukat eşliğinde Güzel, Almanya’ya götürülecekti. Türk istihbaratı ve polis Güzel’in kaçışını engelleyerek önemli bir operasyona daha imza atmış oldu.