Üç parti Millet İttifakı'ndan ayrılıyor mu?

0:00/ 0:00

Millet İttifakı’ndaki üç parti yol ayrımına girebilir. CHP listelerinden meclise giren 37 milletvekili CHP sandalyelerinde mi oturacak yoksa ayrı bir grup mu kuracaklar? Senaryolar masada...

28 Mayıs’ta Türkiye 13’üncü Cumhurbaşkanını seçecek. 14 Mayıs’taki seçimlerde hayal kırıklığına uğrayan Millet İttifakı kaynıyor. Kaos kapıda... İYİ Parti ve Gelecek Partisi’nde kurucular kurulu üyeleri yol ayrımında. Hatta Cumhur İttifakı’nı destekleyecek yeni yapılanmalar içerisindeler. Tabii ki her şey 28 Mayıs akşamı netleşecek.

SADULLAH ERGİN CHP SANDALYELERİNDE OTURUR MU?

CHP listelerinden seçime giren DEVA, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi 37 milletvekiliyle mecliste yerini alacak. Peki bu vekiller CHP sandalyelerinde mi oturacaklar merak ediyorum. Mesela DEVA kontenjanıyla seçilen Sadullah Ergin, CHP grup toplantısına girerse nasıl bir tepkiyle karşılaşır? Gerçekten meclis açılınca oldukça renkli ve bir o kadar da gergin günler bizleri bekliyor alacak belli ki...

"GELİN GRUP KURUP, HAZİNE YARDIMI ALALIM"

Aldığım kulislere göre DEVA, Gelecek Partisi, Demokrat Parti genel başkanları seçim sonrasında bir araya gelmişler. Hazine yardım almak için grup kuralım önerisi gelmiş genel başkanların birinden. Önce sıcak bakılmış. Ancak sonrasında Ali Babacan buna karşı çıkmış.

Hatta o gün yapılan toplantıda, “Her vekilin maaşından 25 bin TL partiye aktaralım, bu parayla da genel merkez binasının kirasını ödeyelim” önerisi de masaya gelmiş.

Sanırım bu üç parti meclisin açılmasıyla birlikte kendi sandalyelerine geçecekler. Bu üçlüye Saadet Partisi ’de gelir mi gelir. Sonuçta ittifaklar.

"O ZAMAN ÇEVRE BAKANI OLAYIM"

6'lı Masa'nın toplantısında Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun elini rahatlatmak için cumhurbaşkanı yardımcılıkları görevlerimizden feragat edilmesini öneriyorum" teklifinde bulunduğu öne sürülmüştü. Bu konuyu Uysal’a yakın isimlere sordum. Evet, bu öneriyi yapmış.

Peki ya sonrasın da ne istemiş? Aldığım bilgilere göre cumhurbaşkanlığı yardımcılığından feragat eden Gültekin Uysal’a Çevre Bakanlığı teklif edilmiş. Eğer Millet İttifakı seçimleri kazanırsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ayırma planı yapmış. Bu planda da Uysal’a daha rahat bir bakanlık olan Çevre Bakanlığı verilmiş. Ne pazarlıklar ama değil mi…