İftarla sahur arasında kilo kontrolü için 4 altın kural ve fit güllaç tarifi

Şüphesiz ramazan ayı deyince sadece iftar ve sahurda değil iftar ve sahur arasında ne yaptığımız da çok önemli oluyor. Özellikle ramazan tatlılarına dikkat etmek büyük önem taşıyor! 

İşte iftar ile sahur arasında hem kilonuzu hem de sağlığınızı koruyacak altın kurallar:  

1- Tatlı tüketimini Ramazan ayı  boyunca haftada 1- 2 gün ile sınırlayıp, tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın. 

2- İftar ve sahur arasına sindirimi kolaylaştırmak için yeşil çay tüketin: Özellikle rezene, adaçayı, kiraz sapı gibi ev yapımı yeşil çaylar hem direncinizi arttıracak, bağışıklığı destekleyecek hem de sindiriminizin kolaylaşmasını sağlayacaktır 

3- İftar ve sahur arasında en az 8 bardak su: Su tüketimini sadece sahurla sınırlamak yerine, gün boyu susuz kalmamanız için iftar ile sahur arasında ne kadar su içtiğiniz çok önemli. Bu sebeple sahurda kısa süre içinde çok fazla su içmek yerine sahura kadar bol su için.

4- Egzersiz: Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız bunun için en iyi saat iftardan 1-2 saat sonrası. Egzersiz yapmak hem sindiriminizi kolaylaştıracak hem de daha sağlıklı bir ramazan ayı geçirmenizi sağlayacak 

Gelelim ramazan ayı diyince aklımıza gelen en güzel tatlı Güllaç’ın sağlıklı ve düşük kalorili tarifine..

FİT GÜLLAÇ 

1 paket Güllaç
1 su bardağı süt (yarım yağlı veya bitkisel süt olabilir)
2 yemek kaşığı bal
Vanilya özü (opsiyonlu)
Nar

Ceviz veya çiğ fındık/badem 

Sütü ılık olana kadar ısıtıyoruz. Balı ve vanilya özünü ekliyoruz. Güllaçları kaba yerleştirdikten sonra (3 kat olacak şekilde) arasına dövülmüş çiğ badem/fındık/cevizi serpiyoruz. Daha sonra kalan güllacı da üzerine koyup sütü ekliyoruz. Üzerini nar ile süsleyip, dolapta beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!