Metehan Demir

Metehan Demir

internet@tv100.com.tr

Son Yazıları

Bu kadar düşmanlık olur mu?

Şaşırıyor muyuz, tabii ki hayır ama bu kadar bitmeyen düşmanlığın nasıl yorulmadan ve nasıl bu kadar organize devam ettiğine de dikkat etmeden geçemiyor insan.

Tabii ki kızarken de ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini de unutmamamızın önemini.

Yazının Devamı

Şimdi gözler Rusya’da

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da saatler süren toplantı sonrası Türkiye’nin yeni bir sayfa açma çağrısını yineledi.

Evet belki görüşme, temel sorunların tamamını çözmedi. Somut sonuç anlamında da birşey olmadı. Ancak, iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi anlamında ve en azından diyalog kanallarının canlı tutulmasında önemli aşama kaydedildi. Nefes alındı.

Yazının Devamı

Sakın o anneleri unutmayın

Ama şüphesiz bir konu var ki; onu da asla ve asla unutmamamız ve gündemde tutmamız gerekiyor.

Evlat nöbetinin annelerini. 2 aydır Diyarbakır HDP İl Binası önünde kimi terörist PKK’nın dağa kadro yapmaya kaçırdığı çocuğunu, kimi ise kaçırılan güvenlik görevlisi evladını geri isteyen annelerin çığlığını.

Yazının Devamı

13 Kasım gerginliği

Hayati ulusal güvenlik gerekçeleri ve PYD-PKK terörünün sınırların ötesine itilmesi amaçlı Barış Pınarı Harekatı sonrası garip şeyler oluyor.

Öyle garip şeyler ki; milli birlik ve beraberliğin olmamasının bize çok pahalıya mal olacağı günler.

Yazının Devamı

Bu 4 konuya dikkat

ABD ve Rusya ile yani dünyanın iki devi ile beş günde siyasi tarihte görülmeyecek şekilde 11 saatlik görüşme maratonu sonunda iki kritik mutabakat imzalandı.

Bu mutabakat maddeleri üzerine çok konuşuldu çok yazıldı. Sizlerin aynı konularla tekrar vaktini almayalım.

Yazının Devamı

O 13 maddenin anlamı

Türkiye; Suriye kuzeyinde sınırları altında 20 mil derinlik ve 450 km uzunlukta bölgeyi PYD-YPG terörizminden temizlemeyi amaçlayan Barış Pınarı Harekatını beklemeye aldı. ABD taahhüdü ile 120 saat içinde PYD - YPG Türkiye’nin istediği dev bölgeyi boşaltacak. Olmazsa harekat yeniden başlayacak.

SIRA NEREDE OLACAK ?

Yazının Devamı

Harekatın 4 nedeni

PYD-YPG-PKK terör ekseninin Fırat’ın doğusundan temizlenmesi adına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı harekatta 3. güne girildi.

Resmi açıklamaya göre; Barış Pınarı Harekâtı kapsamında bu sabaha karşı yapılan harekâtlar sonucu 49 PKK/PYD-YPG’li terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 277 oldu.

Yazının Devamı

Deprem seferberliği şart

Aslında, İstanbul’da geçen haftaki deprem, kritik faylarda ilerisi için endişe verici hareketlilikler yaratması ihtimalinden öte hepimiz için son büyük ‘artık aklınızı başınıza alın’ uyarısıydı.

Zaten deprem ile ilgili kısa sürede mevzu siyasi kamplaşmaya döndü. ‘Kim toplantıya katıldı, geldi mi, gelmedi mi, kim ne yapmış kim ne yapmamış, o mu suçlu, bu mu suçlu’ diye kavga ederken arada asıl yapmamız gerekenlerle ilgili yol haritası meselesi kayboldu gitti.

Yazının Devamı

Kıbrıs’ta tarihi reste doğru

2.KRİTİK EVRE

Önce başta en yetkili ağızlardan sinyaller ve irili ufaklı ön ziyaretler geldi. Ardından da süreç, geçenlerde tam 45 yıldır kapalı olan Maraş’ın, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun beraberinde Türkiye ve KKTC’den üst düzeyde sivil-askeri yetkililerle ziyaret edilmesi ile 2. kritik evreye ulaştı.

Yazının Devamı

Türkiye nasıl kazanır?

Bu nedenle de bu anlayış adına iki yıldır güzel şeyler yaşanıyor. Bunun adına da Teknofest deniliyor.

Tüm katılımlarla ilk üç gün rakamları yarım milyon ziyaretçiyi şimdiden geçti. Gurur verici ve gençleri motive edici. Bu ülkede iyi şeyler de oluyor; pırıl pırıl insanlar dev başarı hikayeleri yazıyor.

Yazının Devamı

Bu ziyaret dengeleri değiştirir

1974’de Ada’daki Türk halkının gördüğü zulüm ve katliama dur demek amacı ile gerçekleştirilen Barış Harekatı sonrasında tüm dünyadan uygulanan hukuksuz, haksız uygulamalara rağmen bu millet ayakta durarak burada kendi destanını yazmaya çalışıyor. Türkiye’nin de desteği ile elele yürüyor. Zorluklar yok mu ? Var tabii ki. Haksızlıklar yok mu? Var tabii ki. Ama yılmak da yok.

Ama bugüne dek referandumlarda bile çözümden yana duruş sergileyen Türk halkının bu tavrına karşı Avrupa Birliği (AB) verdiği sözlerin onda birini bile tutmadı. Aksine, Rumları AB üyesi yapmakla kalmayıp daha da ileri gitti, Türkiye ve KKTC’nin tüm olumlu çabalarını baltaladı.

Yazının Devamı

Annelerin gücü her şeyi yener

• Fevziye Çetinkaya: Oğlu Süleyman için eylem yapıyor.• Remziye Akkoyun: Oğlu Azad için eylem yapıyor.• Ayşegül Biçer: Oğlu Mustafa için eylem yapıyor.• Meryem Savur: Oğlu Fırat için eylem yapıyor.• Sabiha Balta: Oğlu Arafat için eylem yapıyor.• Songül Altintaş: Asker oğlu Müslüm için eylem yapıyor.• Şadiye Özbey: Asker oğlu Semih için eylem yapıyor.• Emine Kaya: Polis oğlu için eylem yapıyor.• Rahime Uyumaz: Yeğeni olan polis Sedat Yabalak için eylem yapıyor.

Ve anne Hacire Akar eylemleri sonucu oğlu Mehmet Akar’a kavuştu.

Yazının Devamı

Köşe yazısından beklenen ve o merak edilenler

Samimi olmak gerekirse bizde durum aslında biraz daha tatsız. Ancak; Bu çok uzun zaman alacak bir tartışma.

Herhalde herkesin edeceği bir sözü bir kızgınlığı vardır. O nedenle bu tartışmayı, gerçekten bir yerlerin adamı olmayıp da işini yapan ‘objektif’ uzmanlara bırakalım.

Yazının Devamı

Ormanlarımızın yanmasından kavga çıkarabilmek

Güzelim ülkenin farkına varıp en azından milli ve kritik meselelerde elele vermek yerine her alanda kutuplaşma ve kamplaşma her geçen gün tırmanıyor.

Bu ötekileştirme, karşılıklı nefret, herkesi, çalışanları, işini yapanları demoralize eden saldırı kültürü, kamplaşma kutuplaşma artık bana kalırsa bu ülkenin bir milli güvenlik sorunu halini aldı. Evet milli güvenlik sorunu.

Yazının Devamı

17 Ağustos depreminin 20.yılı

Ama hala samimiyetle konuşmamız gereken ve kendimizi eleştirmemiz gereken ciddi meseleler var.

Çünkü tehlike hala canlı ve hatalarımız, vurdumduymazlıklarımız ve samimiyetsizliklerimiz ise maalesef aynı.

Yazının Devamı