Metehan Demir

Metehan Demir

internet@tv100.com.tr

Son Yazıları

Madde madde ‘Pençe-Kaplan’ operasyonu

Bu harekat 30’a yakın uçakla, binlerce komandoyla İHA ve SİHA’ların desteği ile istihbarat birimlerinin hedef koordinatlarıyla gerçekleştirilen bir kritik süreç.

Hedef ana bölge olarak Sinath-Haftanin yani Şırnak Uludere bölgesinin Kuzey Irak içinde kalan güney. alan. Bir diğer deyişle PKK terör örgütünün Kuzey Irak’taki önemli kamp ve geçiş noktalarından bir tanesi.

Yazının Devamı

ABD ile yeni dönem ne demek?

Sayın Cumhurbaşkanı bakın neler söyledi:

‘ABD Başkanı Donald Trump ile akşam yaptığımız görüşmeden sonra ABD Türkiye arasında süreçle ilgili yeni bir dönem başlayabilir. Ve yaptığımız görüşmede bazı mutabakatlarımız oldu’ ifadelerini kullandı.

Yazının Devamı

Virüs ile ilgili çok önemli açıklama

Ancak geçen gün virüsün etkisi ve hastalığın yayılması ile ilgili dikkatlice okumamız gereken kritik açıklamaları oldu. Medyada yer alan ifadelerinde Özlü Hoca aynen şunları söyledi:

"Salgının başlarında sadece semptomu olan kişilere test yapıyorduk. Dolayısıyla pozitif olan günlük vaka sayılarımızın tamamı hastaydı. Bunların %23'ünün hastaneye yatırılarak tedavisi gerekiyordu. Oysa şimdi test yapılan kişilerin %96'sı asemptomatik kişiler ve pozitif olanların sadece %2,3'ünü hastanede tedavi ediyoruz.

Yazının Devamı

İdlib’te tansiyon artıyor, sıcak yaz kapıda

Ayrıca hayatın normale dönmesi kapsamında restoranlar, kafeler spor salonları, seyahatler ve daha bir çok noktada hayat yavaş yavaş normale dönüyor.

Şüphesiz bu süreçte maske sosyal mesafe ve hijyen kurallarına olabildiği kadar riayet etmek önemli.

Yazının Devamı

Bizi neler bekliyor?

Büyük ihtimalle bayram sonrası hayatın normalleşmesine yönelik yeni adımlar ve rahatlamalar gelecek. Yani eski hayatımıza biraz daha yaklaşacağız; tabii ki sosyal mesafe, maske, hijyen ve diğer uyarılara uyarak.

HAYAT DEVAM EDİYOR

Yazının Devamı

Asla vazgeçmeyin

Bu sadece koronavirüs meselesi değil. Bugüne kadar ummadığımız nice zorlukla karşılaşmadık mı?

Her karşılaştığımız sıkıntıda, her karşılaştığımız üzüntü de teslim mi olacaktık...Tabii ki olmadık da. Olmayacağız da.

Yazının Devamı

‘Hazırsan başlayalım’ ile çıkılan yol

Kavgadan yorulan Türkiye’nin sağduyulu bir sese ihtiyacı var ve bunun için birşeyler yapmak lazım diyen, halkın doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen bir yayın kuruluşunu özlediği mottosu ile yola çıkan Sayın Necat Gülseven’in öncülüğünde Murat Kelkitlioğlu, Ali Can Değer ve Bülent Yılmaz’ın temellerini attığı tv100 bir yaşını doldurdu.

Bir fedakarlık ve bir vizyon hikayesi oldu. Kısa sürede tanındı, sevildi ve izlendi. Yolu hep açık olsun. Medyada emekçi kardeşlerimize hep yuva olsun.

Yazının Devamı

Atina’nın Ankara kompleksi

Evet iki ülke arasında sorunlar vardır ve zaman zaman da krizler patlak veriyor.

Ama, benzer veya aynı konunun gündeme Yunanistan’da nasıl, Türkiye’de nasıl yansıdığına baktığınızda Yunan tarafındaki algı ve büyüklük hatta çarpıklık çok ileride.

Yazının Devamı

Çanlar Pekin için çalıyor

Buna göre; son bir günde 115 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 101 bin 790’a, can kaybı ise 2 bin 491’e yükseldi. Ayrıca iyileşen hasta sayısı 18 bin 491 oldu.

Koronavirüs ile mücadele süreç her geçen gün farklı noktalara evriliyor. ABD ve bazı batı Avrupa ülkelerinde normal hayata dönüş adımları yavaş yavaş gündeme gelirken dünyada ise virüsten etkilenen tespit edilen vaka 3 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 yüzbine doğru gidiyor.

Yazının Devamı

En hassas 45 güne giriyoruz

Özellikle, batı dünyasında, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD’deki tablolar gerçekten çok kötü. Bir türlü o beklenen tepe noktasına da ‘istenen ideal koşullarda’ ulaşılamıyor.

Şu saatlerde tüm dünyada hastalığın etkilediği kişi sayısı resmi rakamlara göre 2,5 milyonu geçti. 185 ülkede görülen hastalıkta 150 bine yakın insan hayatını kaybetti.

Yazının Devamı

Kabus nasıl sona erecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

''Hastalarımızdan 296’sı daha şifa buldu. Taburcu olan toplam hasta sayımız 2.142’ye ulaştı. Günlük 30.000 test hedefimize ulaşmak üzereyiz. Artan test sayımıza rağmen vaka artış hızı düşme eğiliminde. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Evde kalalım' ifadelerini kullandı.

Yazının Devamı

Yardımı kılcal damarlara ulaştırmak

Milli Dayanışma Kampanyasında Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere şu ana kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağışa ulaşılmış. Rakam rahatlıkla milyarı fersah fersah geçecek görünüyor.

Koronavirüs belasının felç ettiği hayatın içinde ekonomik sosyal sıkıntıya uğrayanlara destek amaçlı kampanya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisinin de maaşlarını bağışladığını açıklaması ile start almıştı.

Yazının Devamı

Kural belli, virüs tanımı da

Ama işi sıkı tutan ülkelerle diğer gevşek yaklaşanların durumu ortada. Bu nedenle nasıl davranmamız gerektiği de.

Ülkemizde de, büyük özverili çalışması ile dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibi her gece geç saatlerde genelde twitterdan nadiren de basın toplantısı ile bilgilendirmeye devam ediyor.

Yazının Devamı

O haberlerin aslı tv100’de anlatıldı

Tüm sağlık sektörü ve ilgili birimlerin özverili çalışmalarına rağmen vaka sayıları katlanarak artıyor.

Dünyada herşey yerle bir. Bu salgında, neredeyse on gün önce görülen ilk vakanın ardından Türkiye’de hasta sayısı artık 3 haneli rakamlarla ifade ediliyor. Ne zaman 4 haneli olacak artacak gerginliği herkesin üzerine kabus gibi oturdu.

Yazının Devamı

Bu kadar düşmanlık olur mu!

Bu kötü bir niyetten başka nasıl açıklanabilir. Başta İtalya olmak üzere kendi ülkelerindeki tabloyu arka plana itip Türkiye fotoğrafları basıyorlar.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın dün sosyal medya hesabı paylaşımında da hatırlattığı gibi batı aslında bir kez daha o çirkin yüzünü gösterdi.

Yazının Devamı